Niektóre memy są trudne. Codziennie powstają nowe trendy, wyzwania i nie sposób zrozumieć wszystkich informacji w Internecie. Jako osoba korzystająca z internetu bez wątpienia jesteś przynajmniej w jakimś stopniu zaznajomiony z używaniem skrótów. Co w przypadku kombinacji liter, które w rzeczywistości nie oznaczają nic dosłownego? Przykładem tego jest UwU, które jest dzisiejszym przedmiotem rozważań. Co to znaczy UwU, skąd pochodzi i jak używać ten skrót? Postaram się wytłumaczyć to zagadnienie!
Przejdź na skróty:
Ewolucja emotikon
Zazwyczaj widząc ciąg liter w wiadomości tekstowej lub w Internecie możesz się spodziewać, że w ten sposób zostało skrócone wyrażenie, a skrót pochodzi od pierwszych liter, przykładowo: ”IDK” (I don’t know), czy “LOL” (Laught out Loud). Niektóre z nich są do rozszyfrowania bez pomocy, a niektóre wymagają ich wyszukania w Internecie.
Istnieją także emotikony, które są graficznym przedstawieniem mimiki odzwierciedlającą daną emocję lub czynność. Zanim jednak one powstały, pierwsi użytkownicy Internetu tworzyli emotki za pomocą znaków interpunkcyjnych i liter. Służą one do wyrażania emocji lub jako substytut słów. W ten sposób możesz używać “ 😉 “ w celu przesłania odbiorcy informacji o Twoim uśmiechu lub “ ;( “ w sytuacji kiedy jesteś smutny. Niektóre programy / komunikatory automatycznie zamieniają emotikony tekstowe na ich graficzne odpowiedniki.
Co to znaczy UwU?
Jeśli ktoś wysyła do Ciebie wiadomość zawierającą tekst “UwU”, to nie zawracaj sobie głowy zastanawianiem się co to znaczy, ponieważ skrót ten nie ma praktycznie żadnego głębszego znaczenia. Przedstawia on reakcję na coś słodkiego lub coś co Cię uszczęśliwia. “U” ma reprezentować oczy, natomiast “w” usta, a w efekcie mamy otrzymać coś co wygląda uroczo.
UwU jest najczęściej używane w japońskiej i koreańskiej kulturze, najczęściej w odpowiedzi na coś uroczego lub kawaii. Ilustruje to powyższy obrazek, który przedstawia szczęśliwą twarz. Idealnym przykładem reakcji może być śliczny szczeniaczek, który podczas picia wody wpada do miski. Najprawdopodobniej Twoją reakcją może być “Aww, so cute” lub po prostu “UwU”.
Z kolei UwU może mieć wiele alternatywnych znaczeń w zależności od kontekstu jego użycia. Z powodzeniem może być stosowane do oznaczenia relaksu, ale także jest uroczym sposobem na flirt – zwłaszcza ze strony kobiety. Może oznaczać “być protekcjonalnym”, “być zadowolonym z siebie”, ale nie chcąc wyjść na zbyt niegrzecznego możesz nic nie mówić tylko wysłać tą emotkę. Ponadto, w społeczności futrzaków UwU uważane jest także za grę wstępną.
Skąd pochodzi UwU?
UwU jest powiązany z kaomoji – japońskiej emotikony, która zawiera specjalne znaki używane jedynie w japońskim piśmie. Występowanie tego skrótu można odnaleźć w Internecie przed rokiem 2005 na stronach związanych z anime i mangi. Z pewnością był stosowany w komunikacji pisemnej na terenie Azji dużo wcześniej zanim wszedł do użycia w wersji anglojęzycznej.
Większość Internautów twierdzi, że oficjalnie skrót ten powstał w 2005 roku podczas zastosowania UwU w serii anime zatytułowanej “Genie of the Puzzle” na podstawie “Yu-gi-Oh”. Natomiast dopiero w 2018 roku stosowanie UwU przeszło do mainstreamu, po tym jak Mark Hamill napisał “uwu” na swoim profilu.
Przed tym wydarzeniem, UwU było wyśmiewane i stosowane głównie w odniesieniu do futrzaków (ponieważ “w” przypomina nos zwierzęcia), które są lubią okazywać dziecinne zachowania lub są partnerami seksualnymi.
Jak widać na poniższym wykresie, potwierdza się wzrost trendu w 2018 roku dzięki upowszechnieniu tego skrótu przez Marka Hamilla. Nadal istnieje bardzo duża liczba wyszukiwań tego słowa w Google.
Jakie są alternatywy do UwU?
- OwO – oznacza wyjątkowe zaskoczenie,
- ^w^ – oznacza osobę wyjątkowo szczęśliwą lub zobaczenie absolutnie najsłodszej rzeczy, jaką kiedykolwiek widziałeś,
- XD – oznacza oczy zamknięte ze śmiechu i uśmiech,
- :3 – oznacza uśmiech,
- ;3 – oznacza mrugnięcie i uśmiech,
- ùwú – oznacza złość,