Zarówno język mówiony jak i pisany można przyrównać do żywego, oddychającego organizmu, który ewoluuje wraz z wiekiem. Pojawienie się nowoczesnych form komunikacji takich jak wiadomości SMS oraz komunikatory internetowe, powoduje coraz to większą zależność pomiędzy tym co mówimy, a tym, co piszemy. Tym bardziej nieformalny język został wzbogacony o nowe słowa i wyrażenia, które nie są rozumiane przez wszystkich. Ku rozczarowaniu starszych pokoleń, niektórzy nawet nie chcą słyszeć co oznaczają skróty i akronimy wypowiadane przez ich dzieci i wnuki. Jeśli natomiast chcesz się dowiedzieć i zrozumieć co to znaczy xD, skąd pochodzi i jak używać ten skrót, przeczytaj niniejszy artykuł. Gwarantujemy sporą dawkę wiedzy!
Przejdź na skróty:
Ewolucja emotikon
Jednakże nie tylko SMS-y i komunikatory spowodowały powstanie nowego słownictwa, a dokładniej slangu internetowego. Kolejnym, bezpośrednim czynnikiem na to wpływającym stały się emotikony, bez których większość młodzieży nie wyobraża sobie życia.
To rysunki z przeróżną mimiką twarzy, używane do wyrażania emocji. To prosty i zwięzły sposób na przekazanie komuś informacji o tym jaka jest nasza reakcja. Zatem pod względem gramatycznym pełni funkcję wykrzyknika (wyraża silne emocje), a także czasownika (odnosi się do działania).
Niektórzy językoznawcy żartują sobie, że jeśli postęp i użytkowanie emotikon będzie rosnąć tak samo przez następne stulecie, to pod jego koniec wszyscy będziemy się komunikowali tylko nimi. To pokazuje jak powszechne jest to zjawisko i że emotikony są ważnym elementem naszej komunikacji pisemnej.
Co to znaczy xD?
W zależności od kontekstu, skrót XD może oznaczać naprawdę wiele rzeczy. Zacznijmy jednak od najbardziej powszechnego znaczenia jakim jest odpowiednik emotikony. xD jest używany równoznacznie ze skrótem LOL (Laughing Out Loud), czyli w tłumaczeniu na język polski “Śmiech na głos”. To oznaczenie było używane już wcześniej, zanim emoji przybrały graficzny wygląd, który znamy dzisiaj.
W innym kontekście można użyć skrótu XD jako “skrzyżowanie i pocałowanie”, a w przypadku firm takich jak Disney i Cinemark oznaczać będzie użytą technologię kinową. Najbardziej niespodziewana definicja należy do subkultury emo, w której może znaczyć nawet “Kocham Cię”, jeśli zostanie użyta wraz jednym słowem. Ciekawe?
Znaczenie XD jako emotikony
Jak już wiemy, najpopularniejszym zastosowaniem xD jest odpowiednik emotikony używany podczas wysyłania wiadomości tekstowych, wpisów na mediach społecznościowych, a nawet mowy potocznej. Używając swojego konta na Facebooku prawdopodobnie wielokrotnie spotykasz się z grafiką przedstawiającą minkę płaczącą ze śmiechu. Stosowany jest zawsze wtedy kiedy reakcją jest śmiech, rozbawienie lub po prostu uśmiech.
Z racji bardzo bliskiego położenia liter na klawiaturze, napisanie tego skrótu jest wyjątkowo proste i szybkie. Z tego powodu jest to także bardzo powszechne słowo w społeczności gier online, gdzie gracze mają sobie wiele do powiedzenia, lecz praktycznie nigdy nie komunikują się stosując pełne wyrażenia i zdania.
Roześmiana twarz przedstawiona jako XD nie jest oznaczona tak bez powodu. Otóż “X” oznacza zamknięte od śmiechu oczy, a “D” oznacza otwarte usta. Idealnie obrazuje to minka, która została wklejona powyżej. Zgodnie z tym oznaczeniem należy pamiętać, że “X” może być napisane zarówno małą jak i dużą literą, natomiast “D” musi być koniecznie napisane wielką literą.
Jeśli natomiast chcesz użyć xD w mowie potocznej, w języku polskim będzie ono przybierać dźwięk zbliżony do “iks de”, natomiast w języku angielsku “ecks dee”.
Skąd pochodzi xD?
Zanim powstała klawiatura w telefonie zawierająca pierwsze emoji, użytkownicy Internetu i telefonów komórkowych mięli ograniczone możliwości wysyłania wiadomości. Stąd też byli przyzwyczajeni do wyrażania swoich emocji za pomocą minek tworzonych ze znaków interpunkcyjnych lub liter. Najprostszym przykładem może być uśmiech wyrażony w dwukropku i nawiasem zamykającym, czyli “:)”. natomiast smutek za pomocą dwukropka i nawiasu otwierającego, który tworzy skrót “:)”.
Początkowe znaczenie skrótu XD było całkiem odmienne od tego dzisiejszego. W roku 2000 na komunikatorze zwanym AIM, xD było używane jako emotka oznaczająca wściekłość. Choć dokładne pochodzenie tej emotikony nie jest do końca znane, możemy z całą pewnością stwierdzić, iż pierwszej definicji doczekała się w marcu 2003 roku, kiedy to została wpisana do Urban Dictionary.
XD na przestrzeni lat spotykał się także z niezbyt przychylnymi opiniami. Pewnej grupie społeczności nie podobał się ten skrót i utożsamiali go z pewną formą spamu. Powstawały filmiki na platformie YouTube mające na celu wyjaśnienie znaczenia xD, lecz niektóre komentarze nie pozostawiały złudzeń – niektórzy oficjalnie deklarowali swoją niechęć do tej emotikony. Zapewne dlatego powstały także grupy na Facebooku o nazwie “Dla wszystkich, którzy nienawidzą emotikony xD” .
Choć swoją największą popularność skrót ten przeżył na przełomie lat 2009/2010, nadal jest powszechnie stosowany i stanowi nieodłączny element Internetu oraz wiadomości SMS.
Co to znaczy xD w subkulturze emo?
“Rawr XD” oznacza “Kocham Cię” w słodkiej mowie dinozaurów. Zdziwieni?
Termin RAWR pojawił się w połowie 2000 roku i stał się bardzo popularny w subkulturze emo. Jest to onomatopeja, czyli jest słowem, które brzmi jak dźwięk, który opisuje. Oprócz uroczego sposobu na napisanie ryczenia, stał się terminem oznaczającym atrakcyjność, a w następstwie określenie “Kocham Cię”. Z czasem do tego wyrażenia dodano XD, który ma dodawać słodkości ogólnej ekspresji – ogromnego uśmiechu po jakże śmiałym wyznaniu.
Oczywiście terminu tego nie używa się na poważnie. Jest stosowany bardziej w formie żartu, czy też odgrywania przyjaźni / wzajemnego zainteresowania między nastolatkami. Jest także sposobem na flirtowanie z kimś.
Co ciekawe, termin “Rawr, XD” wydostał się poza granicę subkultury i zaczął być używany powszechnie, nawet w mowie codziennej. Ze względu na dość trudne zrozumienie jest używany głównie przez młodzież.
Alternatywne znaczenie XD
Poza emotikonami i subkulturą emo, XD może mieć inne znaczenia. Jeśli masz dzieci i rozbudowany pakiet z kanałami dla dzieci, najbliższym przykładem dla Ciebie będzie kanał – Disney XD. XD w tym kontekście oznacza “Extreme Digital” co oznacza wyjątkową jakość nadawanych treści. W tym samym znaczeniu Cinemark oznacza swoją sieć kin z wykorzystaniem ekranu od podłogi aż po sufit i od ściany do ściany wraz z niezawodnym systemem akustycznym, co pozwala na rynku Amerykańskim konkurować z IMAX.
XD może mieć także inne definicje w zależności od kontekstu użycia, np.: Crossed (Skrzyżowane), Kissed (Pocałowany), czy też synonim skrótu LOL i OMG.