Co to znaczy LMAO? Jak używać tego skrótu?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

co to znaczy lmao

Korzystanie z dobrodziejstw Internetu i coraz mniej czasu poświęcanego na komunikację są idealnymi czynnikami zmierzającymi do rozwoju licznych skrótów, akronimów i inicjalizacji. Z całą pewnością każdy z nas miał już styczność z wyrażaniem śmiechu w postaci pisemnej, zwłaszcza w mediach społecznościowych, wiadomościach SMS, czy też grach online. Takie akronimy pozwalają ludziom pisać szybciej, jednocześnie przekazują to samo znaczenie. Jednym z wielu takich skrótów jest LMAO. Co to znaczy, jaka jest jego historia, jak poprawnie używać tego skrótu? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Co to znaczy LMAO?

co to znaczy lmao
Co to znaczy LMAO?

LMAO to wyrażenie pochodzące z języka angielskiego “Laughing My Ass Off”, co w wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza “śmiać się do rozpuku”, czy też “umieram/pękam ze śmiechu”. To jedno z wielu słów służących do przekazania faktu, że coś jest zabawne.

Znaczenie tego akronimu obrazuje się samoistnie po jego przetłumaczeniu, natomiast zagłębiając się nieco mocniej możemy dojść do kolejnych wniosków. Otóż, LMAO to:

 • jedna z form określających śmiech,
 • wykrzyknik pod względem gramatycznym, gdyż oznacza i przekazuje emocje,
 • czasownik pod względem gramatycznym, gdyż za jego znaczeniem kryje się konkretne działanie,
 • dla niektórych stanowi przekleństwo ze względu na zawierające słowo “ass”, czyli “tyłek”.

W związku z powyższym, podstawowym zadaniem jest przekazanie informacji odbiorcy o tym, że coś wywołało u nas silną reakcję jaką jest “pękanie ze śmiechu’, a nie tylko uśmiech, czy rozbawienie, o czym pisaliśmy przy znaczeniu akronimu LOL. Niezależnie od tego, czy piszesz do znajomych, czy publikujesz wpis na prywatnym koncie w mediach społecznościowych , ten akronim pomoże Ci skutecznie wyrazić swoje uczucia.

Pamiętajmy, że LMAO powinno być stosowane głównie podczas nieformalnej komunikacji pisemnej, gdyż może być uważane przez niektórych za dość niegrzeczne wyrażenie.

Skąd pochodzi ten skrót?

LMAO to jeden z pierwszych skrótów należących do slangu internetowego. Jego początki sięgają wczesnych lat 90-tych, przy czym mówi się, że jego pierwsze użycie zanotowano podczas gry w Advanced Dungeons and Dragons. W fabule jedna z postaci użyła tekstu “LMAO!” jako odpowiedź na sugestię drugiej.    

Fraza powoli zaczęła się rozprzestrzeniać się wśród nielicznej grupy ówczesnych użytkowników Internetu wręcz eksplodując wraz z pojawieniem się mediów społecznych zwłaszcza takich jak Twitter i Snapchat, gdzie liczba znaków jest ograniczona. Natomiast aktualnie zwrot ten jest równie popularny na Facebooku i wielu komunikatorach internetowych.

lmao google trends
Wskaźnik popularności LMAO na przestrzeni lat. Źródło: Google Trends

Jak wymawiać i pisać LMAO?

Wyrażenie jest na tyle popularne, iż jego stosowanie przeniknęło także do mowy potocznej. Jeśli chcesz wymówić LMAO na głos, najlepiej zrobić to czytając każdą literę osobno. 

Czytając zatem na głos tekst z tym słowem, powiedziałbyś po angielsku „EL-EM-AY-OH”. Natomiast nieco mniej popularna wersja, to „LUH-MAY-OH”.

Z kolei pod względem gramatycznym nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, żeby używać dużych liter, które jeszcze bardziej podkreślają ten fakt, że pękasz ze śmiechu. Kiedy masz mało czasu możesz zastosować małe litery. Niektórzy nawet pisząc LMAO na początku zdania używają jedynie kapitalki dla pierwszej litery. Cokolwiek zdecydujesz, trzymaj spójność w swojej komunikacji. 

Ponadto dodanie kolejnych liter “O” na końcu tego skrótu zwiększa jego znaczenie, gdyż w rzeczywistości za każdym “O” stoi “and OFF”. 

Oto kilka przykładów zastosowania:

 • That’s one funny kitten! LMAO! – “Co za śmieszny kotek, pękam ze śmiechu”
 • I’m LMFAO at that meme you sent me. – “Pękam ze śmiechu z tego mema co mi wysłałeś”
 • LMAO, my dad just found my Youtube account. – “Pękam ze śmiechu, mój tata właśnie znalazł moje konto na youtubie!” 
 • OMG, LMAOOOOOOO. – “O mój boże, pękam ze śmiechu!”

LMAO vs LMFAO

Znaczenie LMAO i LMFAO w zasadzie jest takie same, jednakże LMFAO jest znacznie silniejsze i dosłowne w swoim przekazie. Słowo na “F” (w języku polskim odpowiednik słowa na “K”) w LMFAO jest przekleństwem, choć niektórzy tłumaczą się, że to słowo oznacza „Freaking”. Nie łudźmy się jednak, dla większości jest to jednoznaczne z F*** i to właśnie ze względu na to LMFAO uważane jest za silniejszą reakcję. 

Oba słowa są mogą być użyte w luźnych rozmowach (posty w mediach na prywatnym koncie, SMS-y, e-maile to znajomych), lecz unikaj ich używania podczas oficjalnych występów, szkole, czy też spraw służbowych. 

Alternatywne znaczenie LMAO

Na przestrzeni lat, LMAO było rozwijane na różne sposoby. Istnieje wiele innych znaczeń tego skrótu, lecz używanie go w innym sensie niż to podstawowe może spowodować niezrozumienie u odbiorcy. Dlatego zanim to zrobisz, upewnij się, że Twój rozmówca jest tego świadomy. Oto alternatywne znaczenie:

 • Laughing my arms off,
 • Laughing my ankles off,
 • Lick me all over!
 • Leave me alone, okay?
 • Let’s meet at the office,
 • Last man at the office,
 • Let’s make an oath,
 • Let’s make an offer. 
ayy lmao

Na portalu Tumblr pojawiło się ostatnio bardzo popularne wyrażenie “ayy lmao”, które jest używane w odniesieniu do kosmitów. “AYY LMAO” to rzekomo wypowiedziane słowa przez istoty pozaziemskie, a za nimi nie kryje się żadne znane człowiekowi znaczenie. Legenda głosi, że tylko kosmici wiedzą co oznacza. 

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz