Każde wypowiedziane i napisane słowo ma swoją moc. Internet jest pełen miejsc, które kreują i wpływają na zachowanie nastolatków. Oczywiście nie można demonizować tychże zachowań, lecz podążanie za niektórymi trendami może mieć zarówno pozytywne jak i negatywne skutki. Jeden z najnowszych trendów jest ściśle związany z akronimem dotyczącym życia. Co to znaczy YOLO, jak powstało i jak prawidłowo używać ten skrót? Odpowiem na te wszystkie pytania w niniejszym artykule.
Przejdź na skróty:
Co to znaczy YOLO?
YOLO to popularny akronim internetowy należący do slangu internetowy i pochodzi z języka angielskiego (“You Only Live Once”) co w tłumaczeniu na język polski oznacza (“Żyjesz tylko raz”). Zadaniem tego skrótu, a zarazem trendu jest przypominanie o Twojej śmiertelności i zmusza do zadania sobie odpowiedzi – jak wykorzystać życie najlepiej?
YOLO jest używane przez nastolatków jako motto w celu propagowania idei życia pełnią życia. Ponieważ masz tylko jedno życie do przeżycia, możesz stracić wiele ekscytujących sytuacji i rzeczy jeśli nie będziesz podejmować ryzyka.
Może być używany jako usprawiedliwienie do robienia rzeczy, na które nie mielibyśmy odwagi (podejmowania większego ryzyka), ekstrawagancji (podejmowanie nieprzemyślanych decyzji), czy też po prostu robienie czegoś głupiego (lekceważenie konsekwencji).
Pod względem gramatycznym YOLO może być używany jako czasownik i przymiotnik. Ponadto może być stosowany jako samodzielny akronim, a także jako część zdania. Używanie tego skrótu idealnie obrazują przykłady w sekcji “Jak używać YOLO”.
Jak powstało YOLO?
Chociaż wyrażenie “Żyje się tylko raz”, tak samo jak łacińskie powiedzenie “Carpe Diem” (“Chwytaj dzień”) było używane przez wiele lat wcześniej, popularność akronimu eksplodowała dzięki kanadyjskiemu raperowi – Drake’owi, który jest autorem singla pt. “The Motto”, w którym słyszymy wers o treści: “Żyjesz tylko raz, to motto czarnuchu, YOLO”. Następnie 23 października 2011 roku Drake wysłał tweeta z hashtagiem #YOLO.
Wpływ tak znanej osoby jest wystarczający, aby zapoczątkować nowy trend. To właśnie miało miejsce w przypadku akronimu YOLO. Zaledwie dzień po tym jak został opublikowany nowy hashtag przez Drake’a, popularność tego skrótu wręcz wybiła się w górę. Obecnie nie ma żadnego medium społecznościowego, w którym nie istnieje #YOLO, który agreguje jedyne w swoim rodzaju pomysły i memy użytkowników.
Jak wszędzie, niektórzy traktują ten termin bardzo poważnie, a dla niektórych służy to jedynie w celu rozrywki. Nie mniej jednak właśnie tak skrajne emocje przyczyniają się do rozpowszechnienia tego trendu. Do tej pory stworzono wiele milionów memów i grafik promujących ten popularny trend w Internecie.
Parodia YOLO
Akronim YOLO stał się zaraźliwy w środowisku nastolatków, którzy pragną beztroskiego doświadczania wszystkiego. Wszystko to zawdzięczamy mediom społecznościowym i wywołanych na nich kontrowersji jakie wzbudza YOLO.
Niektórzy używają tego wyrażenia do opisywania ryzykownych, odważnych i kreatywnych doświadczeń, tak drudzy wykorzystują je jako okazję do opisania nawet tych najbardziej przyziemnych czynności. Ostatnio popularnym sposobem używania YOLO jest właśnie wpisywanie tego akronimu po wykonaniu codziennych czynności. Ze względu na wszechobecny humor w Internecie, dziś dosłownie wszystko może być YOLO. Natomiast takie wyśmiewcze parodie są przekształcane w memy i udostępniane w mediach ku zadowoleniu większości użytkowników.
Alternatywne znaczenie YOLO
Istnieje jednak grupa użytkowników mediów społecznościowych, którzy odbierają YOLO nieco inaczej niż reszta. Zagłębiając się w to wyrażenie można dojść do całkiem odmiennych wniosków. Podczas, gdy wszyscy traktują YOLO jako trend zachęcający ludzi do cieszenia się chwilą i podejmowania większego ryzyka, inni użytkownicy wskazują argumenty, że interpretacja tego powinna być wprost przeciwna. Skoro YOLO mówi o tym, że masz jedno życie do przeżycia, to powinniśmy o nie dbać, zachowując ostrożność zamiast beztrosko podejmować nieprzemyślane decyzje, które mogą się źle skończyć.
Niekiedy wystarczy chwila zastanowienia, aby wykonać daną czynność zachowując bezpieczeństwo i pełną kontrolę zamiast robić coś bezmyślnie. Można w ten sposób “zjeść ciastko i mieć ciastko”. YOLO może mieć dwie różne definicje w zależności od osobistej interpretacji.
Przykłady użycia YOLO
- Didn’t have time to study for the test because I stayed out late partying #YOLO – (“Nie miałem czasu na naukę na test, bo imprezowałem do późna #YOLO”),
- Woke up at 9 a.m. #YOLO – (“Obudziłem się o 9 rano #YOLO”),
- Just ate a half of pizza #YOLO – (“Właśnie zjadłem tylko połowę pizzy #YOLO”),
- Should I buy these shoes or pay rent? YOLO! – (“Powinnam kupić te buty, czy zapłacić za czynsz? YOLO!”),
- That is so YOLO of you – (“To takie YOLO z Twojej strony”),
- Didn’t check Instagram for a whole day, YOLO! – (“Nie sprawdzałem Insta przez cały dzień, YOLO!”),