Choć smartwatche przez długi czas były kojarzone ze zwykłymi opaskami do treningów, tak zwiększający się popyt na nie i ich błyskawiczny rozwój funkcjonalności może zastanawiać czy finalnie smartwatche zastąpią smartfony?
Przejdź na skróty:
Globalny popyt na smartwatche wzrósł w ostatnim roku o 20% pomimo niesprzyjającego okresu do zakupów gadżetów i urządzeń mobilnych. Możliwości tego urządzenia także błyskawicznie się rozrastają, a część z nich z powodzeniem zastępuje używanie komórki. Możesz nie tylko wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne, ale także pisać na wiadomości tekstowe, słuchać muzyki, korzystać z nawigacji, płacić zbliżeniowo i z większą dokładnością śledzić swoje aktywności fizyczne.
W czym smartwatche są lepsze?
Smartwatche wyglądem imitują nowoczesne zegarki, które założone raz, spoczywają w jednym miejscu przez cały dzień, a nawet tygodnie. Ten fakt rodzi wiele korzyści i możliwości, którymi smartwatche mogą się szczycić w porównaniu do smartfonów.
Większa dostępność
Smartwatche umożliwiają sprawdzenie godziny, odczytanie powiadomień, czy odpisanie na wiadomość bez konieczności sięgania do kieszeni lub torebki. Masz dostęp do funkcjonalności swojego telefonu patrząc na swój nadgarstek niezależnie od sytuacji – podczas treningu, spotkania rodzinnego, czy pracy. Nie musisz się bać, że brak komórki spowoduje, że coś Cię ominie.
Większa mobilność i bezpieczeństwo
Dzięki swoim rozmiarom, urządzenie jest łatwiejsze do przenoszenia jak i późniejszego używania. Z racji posiadania bezpiecznego zapięcia, zarówno ryzyko uszkodzenia czy upadku, jak i zgubienia, jest dużo mniejsze niż w przypadku tradycyjnej komórki.
Większa dokładność danych
Wszystkie mobilne urządzenia gromadzą i przetwarzają wiele danych. Natomiast smartwatche mają sposobność, by robić to najlepiej. Przylegając do ciała gromadzą dane na temat naszego układu krążenia, poziomu stresu, a także jakości snu. Niektóre modele mogą także przypominać o zbyt krótkim oddechu, kiedy poziom stresu jest wysoki. Ponadto będąc w pewien sposób przywiązane do nas, uzyskują o wiele więcej danych na temat naszej historii poruszania się, a w tym liczby wykonanych kroków. Egzemplarze wyposażone w akcelerometr mogą rozpoznawać kiedy wykonujemy jakiś sport, a nawet jego rodzaj!
Intuicyjność i poręczność
Obsługa smartwatcha może odbywać się za pomocą wskazówek wydawanych przez zegarek w postaci wibracji. Nie musisz używać swojego wzroku ani słuchu, aby otrzymać powiadomienie z nawigacji, że musisz skręcić w danym momencie w lewo lub w prawo. Ta funkcjonalność idealnie sprawdzi się w przypadku osób niesłyszących, którzy mogą polegać dzięki temu na dotyku.
Co więcej, małe wymiary i mniejsza waga sprawia, że inteligentne zegarki przestają być wykorzystywane jedynie w celach prywatnych. Coraz chętniej wykorzystują ten fakt niektórzy pracodawcy gromadząc dane na temat swoich pracowników pracujących poza biurem. Urządzenie te może zbierać dane na temat lokalizacji, długości pracy na danym zleceniu, otrzymywania powiadomień na temat nowych zleceń, przy czym umożliwia łatwe wykonanie połączenia telefonicznego i innych funkcjonalności w przeciwieństwie do nieporęcznego tabletu.
Czy smartwatche zastąpią smartfony?
Na ten moment funkcjonalność smartwatchy jest uzależniona w dużym stopniu od smartfonów. Do poprawnego działania wymaga się połączenia obydwóch urządzeń. Dzięki temu zegarek staje się odzwierciedleniem telefonu w bardziej poręcznej formie.
Kolejną barierą jest czas pracy na urządzeniu. Mniejsze rozmiary są dużym ograniczeniem dla możliwości umieszczenia akumulatora o odpowiedniej pojemności pozwalającego na długotrwałą pracę. Aktualnie zegarki są w stanie pracować około 18 godzin na jednym ładowaniu, przy czym większość obliczeń realizowana poprzez połączony smartfon.
Jeszcze długa droga zanim smartwatche staną się w pełni niezależne od telefonów, bowiem tylko wtedy będziemy mogli mówić konkurencyjności i ewentualnej możliwości ich zastąpienia. Jednakże dzięki nieustannemu rozwojowi technologii, jestem przekonany o przyszłej ewolucji telefonów komórkowych w inteligentne zegarki lub całkowicie inną formę, która będzie w stanie zagrozić tym obydwóm rozwiązaniom. Każdy przecież już słyszał o wirtualnej rzeczywistości, a najbardziej oczekiwanym gadżetem są inteligentne okulary, w postaci soczewek kontaktowych. Brzmi jak scenariusz z filmu science-fiction? Wkrótce to może być nasza rzeczywistość.
Nowości w świecie smartfonów
Huawei przedstawiło wstępnie specyfikację modelu Huawei Mate 50, natomiast do sieci wyciekły informacje dotyczące modelu PRO, który miałby mieć 6,8-calowy ekran OLED o rozdzielczości 2,5K i częstotliwości wyświetlania 120 Hz. Wszystko to napędzałby procesor Kirin 9000 wraz z 12 GB pamięci RAM. Telefon imponować będzie dużą baterią. Producent prawdopodobnie umieści akumulator o pojemności 7000 mAh wraz z możliwością szybkiego ładowania 65W. Smartfony Huawei słyną z połączenia wielkiej wydajności i relatywnie przystępnej ceny. Posiadanie modelu PRO jest także gwarancją otrzymania telefonu z aparatem o dużej matrycy, jasnego obiektywu i stabilizacji optycznej wspomaganej sztuczną inteligencją. Wszystko to sprawia, że robienie niesamowitych zdjęć jest niezwykle proste.
Warto także wspomnieć o chińskim producencie Realme, który próbuje podbić segment tanich smartfonów. Model realme narzo 30A staje się bezkonkurencyjny dla telefonów w swojej cenie. W kwocie 399 zł w przedsprzedaży możemy otrzymać telefon z procesorem MediaTek Helio G85 (który został zastosowany w dwukrotnie droższym Redmi Note 9), dużą baterią 6000 mAh oraz aparatem 48 Mpix. Smartfony realme debiutując na polskim rynku muszą dorównać silnej konkurencji i mocnej pozycji marek takich jak Huawei, czy Xiaomi. Kolejną próbą będzie wypuszczenie modelu realme GT Master Edition, który ma zagrozić wydajnością nawet flagowym modelom!