Sesje przychodzące i wychodzące w mBank – księgowanie

Mikołaj Mikiciuk

sesje przychodzące i wychodzące mbank

Zarówno przelew tradycyjny jak i internetowy to podstawowa funkcjonalność konta bankowego, która umożliwia przesunięcie środków pieniężnych z jednego konta na drugie. Pomimo coraz bardziej popularnego przelewu elixir umożliwiającego niemal natychmiastowe zaksięgowanie środków na koncie docelowym, większość banków nie oferuje tego w standardzie lub wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty. Wykonany przelew musi przejść przez sesje wychodząca w banku wychodzącym, a następnie przez sesję przychodzącą w banku docelowym. Niniejszy artykuł odpowie na pytania dotyczące godzin księgowania w mBanku. Zapraszamy do artykułu pt. “Sesje przychodzące i wychodzące w mBank – księgowania”

Księgowanie mBank – rodzaje i godziny

Wykonanie przelewu nie kończy się na wprowadzeniu danych adresata, wpisaniu kwoty przelewu i potwierdzenia jego wykonania. Taki przelew zanim zostanie sfinalizowany (zaksięgowany) znajduje się w zawieszeniu czekając na sesję wychodzącą. Zazwyczaj w ciągu dnia jest ich kilka, w zależności od posiadanego banku, a godziny ich wykonywania mogą się znacząco różnić. Środki są przekazywane w systemie międzybankowym, lecz zanim znajdą się na koncie adresata, znów znajdują się w kolejce na sesję przychodzącą w banku docelowym. Dopiero po zaksięgowaniu sesji, środki znajdą się na koncie. 

W przypadku mBanku, wszystkie transakcje dokonywane z użyciem systemu bankowego są przetwarzane tylko w dniach roboczych. Transakcje zlecone w soboty i w dniach, w których bank jest zamknięty (niedziele oraz święta), zostaną przetworzone następnego dnia roboczego. Godziny pracy mBanku, a więc godziny księgowania sesji wychodzących i przechodzących znajdują się w przedziale od 05:55 do 18:15. 

Kiedy są sesje wychodzące mBank?

Jak już wspomnieliśmy, zlecenie przelewu nie jest równoznaczne z jego wykonaniem. Księgowanie przelewu, a więc jego wysłanie następuje najbliższą sesją wychodzącą (z wyjątkiem przelewu wewnętrznego lub przelewu typu Express Elixir). Pamiętaj jednak, iż godziny sesji wychodzących w różnych bankach są różne. 

Odpowiadając na pytanie: Jakie są godziny sesji wychodzących mBank? Zgodnie z regulaminem, możemy wyróżnić trzy sesje wychodzące:

 • 05:55 – Pierwsza sesja wychodząca (Wykonanie przelewów z dnia poprzedniego oraz nocy),
 • 09:55 – Druga sesja wychodząca (Obsługa bieżących zleceń),
 • 13:25 – Trzecia sesja wychodząca (Obsługa bieżących zleceń. Jeśli chcesz, aby pieniądze zostały wysłane tego samego dnia, należy wykonać przelew przed ostatnią sesją). 
sesje wychodzące mbank
sesje wychodzące mbank – godziny księgowania

Kiedy są sesje przychodzące mBank?

Jedynie przelewy wewnętrzne (z konta na konto w tym samym banku) oraz przy użyciu systemu Express Elixir (usługa odpłatna) realizowane są z pominięciem sesji przychodzącej banku docelowego. Jeśli wykonujesz zwykły przelew, zanim środki zostaną uznane i widoczne na koncie bankowym, muszą poczekać na najbliższą sesję przychodzącą. 

Odpowiadając na pytanie: Jakie są godziny księgowania mBank? Możemy wyróżnić trzy sesje przychodzące:

 • 11:15 – Pierwsza sesja przychodząca (sesja księgująca środki z dnia poprzedniego i poranka),
 • 15:00 – Druga sesja przychodząca (sesja księgująca bieżące wpływy),
 • 18:15 – Trzecia sesja przychodząca (ostatnia sesja księgująca bieżące wpływy, lecz otrzymanie środków po tej godzinie już nie nastąpi).
sesje przychodzące mbank
sesje przychodzące mbank – godziny księgowania

Jeśli zastanawiasz się kiedy otrzymasz pieniądze, możesz łatwo to obliczyć. Wystarczy porównać godzinę sesji wychodzącej z banku początkowego z godziną sesji przychodzącej mBanku. Środki zawsze będą księgowane pierwszą sesją wychodzącą, a następnie pierwszą sesją przychodzącą banku docelowego. 

Czym są sesje przychodzące dla kont firmowych?

mBank obsługuje zarówno konta prywatne jak i biznesowe. Rozróżnia je także pod kątem sesji przychodzących, gdyż godziny księgowania przelewów dla kont firmowych zostały ustalone w regulaminie osobno. Godziny pracy firm są bardziej skondensowane w południe każdego dnia, stąd też nastała potrzeba zmiany. mBank ustalił sesje przychodzące dla firm w szerokich przedziałach czasowych, wynoszących do pół godziny. 

 • 10:30 – 11:00 – Pierwsza sesja,
 • 14:30 – 15:00 – Druga sesja,
 • 17:00 – 17:30 – Trzecia sesja.

Księgowanie w powyższych przedziałach czasowych jest ciągłe, więc środki mogą wpłynąć aż do zakończenia sesji przychodzącej. 

Czym jest Express Elixir? 

Express Elixir mBank to przelew natychmiastowy realizowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A., który omija sesję wychodzącą mBanku oraz sesję przychodzącą w banku docelowym. 

Jednakże każdy bank ma ustalone inne godziny odbierania i wysyłania płatności. Warunkiem zrealizowania płatności niemalże natychmiastowo jest funkcjonowanie systemu w obydwóch bankach w momencie wykonywania przelewu. Dla mBanku system Express Elixir jest czynny:

 • 24h/7 – dla bankowości detalicznej mBanku,
 • 08:00 – 20:00 – dla bankowości korporacyjnej, od poniedziałku do piątku.  
sesje elixir mbank
Sesje Express Elixir mBank

Ile trwa sesja przychodząca w mBanku?

Na to pytanie niestety nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ standardowa długość sesji przychodzącej w mBanku jest uzależniona od ilości przelewów przychodzących. Pamiętajmy, że pomimo obsługiwania systemu bankowego przez duże serwerownie, to jednak liczba operacji jest ograniczona i rozłożona w czasie. Sesja rozpoczyna się o konkretnej godzinie i trwa aż do przetworzenia ostatniej transakcji. Najczęściej będą to zakresu od kilku do kilkunastu minut. Inaczej z kolei jest w przypadku kont firmowych, gdzie sesje przychodzące są ciągłe i trwają w określonym przedziale czasowym. 

Warto jeszcze raz nadmienić, iż przelewy wewnętrzne i Express Elixir, czy BlueCash omijają sesje wychodzące i przychodzące, ponieważ wykorzystują wewnętrzny system lub zewnętrzny, niezależny od systemu międzybankowego.

Kiedy są sesje przychodzące i wychodzące dla przelewów zagranicznych?

Wolna strefa handlu i coraz większa wiarygodność zagranicznych portali na rynku polskim powoduje zwiększenie ilości wykonywanych przelewów zagranicznych. Choć istnieje wielu pośredników i płatności kartą objęte są dodatkową ochroną, przelewy zagraniczne zyskują na popularności. Warto wiedzieć zatem jakie zasady panują w przypadku przelewów zagranicznych w mBanku i w jakich godzinach wykonywane są sesje.

Przelewy zagraniczne mBank – sesje wychodzące

 • 14:00

Przelewy wychodzące wykonane do godziny 14 zostaną zaksięgowane i wysłane tego samego dnia. Natomiast przelewy wychodzące wykonane po godzinie 14 zostaną wysłane dopiero następnego dnia, kolejną sesją.   

Przelewy zagraniczne mBank – sesje przychodzące

 • 15:30

Sesja przychodząca w mBanku dla przelewów zagranicznych jest o godzinie 15:30. Znaczy to, że o tej godzinie księgowane są na kontach zrealizowane przelewy. Nie zapominaj jednak o sesji wychodzącej danego banku. Natomiast przelewy zagraniczne, których sesje wychodzące były po godzinie 15:30 zostaną zaksięgowane następnego dnia roboczego.

5/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz