Czym jest czytnik RFID? Przemysłowe rozwiązania na miarę Twojego biznesu!

Artykuł zewnętrzny

rfid

Optymalizacja procesu ważenia pojazdów jest sporym wyzwaniem dla wielu firm. Jednym ze skutecznych rozwiązań, które są w stanie znacznie zwiększyć przepustowość wag i wpłynąć na poziom bezpieczeństwa, są przemysłowe czytniki RFID. Sprawdźmy, jak działają i kiedy warto je zastosować.

Co to jest czytnik RFID?

Czytniki RFID (Radio-Frequency Identification) to urządzenia służące do odczytywania i przekazywania informacji zawartych np. w bezstykowych kartach identyfikacyjnych. Technologia RFID wykorzystuje fale radiowe do identyfikacji i śledzenia np. pojazdów czy osób. Znajduje szerokie zastosowanie w wielu obszarach. 

Mogą po nie sięgać również zróżnicowane przedsiębiorstwa. Czytnika kodów RFID można używać między innymi w kontroli dostępu. Na tej technologii bazują systemy parkingowe, czytniki montowane przy drzwiach czy rozwiązania wspierające kontrolę czasu pracy. RFID wykorzystuje się również m.in. w zarządzaniu magazynami czy produkcją. Ale na tym możliwości wcale się nie kończą.

Przemysłowe czytniki RFID a ważenie pojazdów

Na przemysłowych czytnikach RFID w ważeniu pojazdów bazują między innymi rozwiązania tworzone przez GS Software: https://gs-software.pl/pl,offer-components-stx

Dzięki nim cały proces jest w znacznym stopniu zautomatyzowany, przebiega sprawnie, pozwala oszczędzać czas i uniknąć pomyłek, a przy okazji zwiększyć poziom bezpieczeństwa. W skład systemu ważenia wchodzą czytniki RFID oraz specjalistyczne oprogramowanie. 

Proces ważenia prezentuje się w następujący sposób: 

 1.  Pojazd wjeżdżający na teren zakładu wjeżdża na wagę. 
 2.  Kierowca zbliża kartę do czytnika kodów RFID.
 3. System zapisuje wynik ważenia. 
 4. Na przemysłowym czytniku RFID pojawia się informacja o pomyślnym zakończeniu ważenia.
 5. Proces powtarza się przy wyjeździe z zakładu, co pozwala na porównanie ze sobą wyników i tym samym określenie masy netto ładunku.

Dlaczego warto korzystać z czytników RFID?

Jak widać, proces ważenia pojazdów jest prosty i bardzo precyzyjny. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należy:

 • Oszczędność czasu: ważenie przebiega sprawnie i redukuje ryzyko popełnienia błędów. To przekłada się na zwiększenie przepustowości wagi.
 • Łatwa obsługa: wystarczy przyłożyć kartę do czytnika RFD, aby prawidłowo zapisać ważenie i jednoznacznie zidentyfikować pojazd.
 • Dobra widoczność: podświetlenie znaku OK będzie widoczne nawet w ostrym słońcu.
 • Personalizacja: użytkownicy mają szeroką możliwość dostosowywania urządzeń i systemu do własnych preferencji, w tym m.in. decydowania o poziomie głośności dźwięku czy jasności podświetlania znaku OK informującego o zakończeniu pomiaru.
 • Integracja z innymi urządzeniami, takimi jak np. sygnalizatory ruchu czy szlabany.
 • Wysoka jakość wykonania czytników i trwałość.

Różne rodzaje czytników RFID

Systemy ważenia wykorzystujące przemysłowe czytniki RFID sprawdzą się zasadniczo w każdym typie zakładu, w którym potrzebne jest precyzyjne monitorowanie wagi pojazdów. Do dyspozycji pozostają różne typy czytników. 

Różnią się między innymi prędkością transmisji, rodzajem wyświetlacza czy dostępnością klawiatury umożliwiającej wprowadzanie dodatkowych danych. W najbardziej zaawansowanych modelach protokół transmisji pozwala na przykład na wyświetlanie napisów i bitmap. 

Możliwe jest także integrowanie czytników RFID z innymi urządzeniami i systemami. W każdym przypadku urządzenia cechują się dużą wytrzymałością, szczelnością i odpornością na warunki zewnętrzne, w tym bardzo niskie i wysokie temperatury.

Oceń post

Dodaj komentarz