Czym jest kopanie kryptowalut? Jak je wydobywać?

Mikołaj Mikiciuk

kopanie kryptowaluty

Kiedy słyszysz po raz pierwszy o kopaniu kryptowalut, brzmi to wręcz zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe. Możesz używać niemalże każdego sprzętu komputerowego do weryfikacji transakcji, a po ich wykonaniu zdobywasz nagrody w postaci określonej wartości kryptowalut. Ponadto, samo kopanie nie wymaga żadnego wysiłku fizycznego z Twojej strony, więc po odpowiedniej konfiguracji może stanowić ciekawą formę dochodu pasywnego. Jest jednak kilka potencjalnych zagrożeń, które czyhają na górników i mogą sprawić, że cały proces przestaje być opłacalny. Czym dokładnie jest kopanie kryptowalut? Jak je wydobywać? Odpowiadamy!

Co to jest kopanie kryptowalut?

Pojęcie kopania kryptowalut może bardzo oddziaływać na naszą wyobraźnię, lecz trudno odnajdywać tutaj analogię do tradycyjnego górnictwa. W ramach modelu proof-of-work, który został wprowadzony wraz z Bitcoinem, internetowi górnicy mają możliwość rozwiązywać równania matematyczne, które stanowią zaszyfrowane informacje transakcyjne. Jest to pierwsza zastosowana metoda, która umożliwiła decentralizację kryptowalut, a więc ich funkcjonowanie bez żadnego centralnego organu zarządzającego. 

Górnik, który uzyska poprawną odpowiedź, zyskuje prawo do potwierdzenia bloku niniejszej transakcji tej kryptowaluty. Potwierdzony blok trafia do łańcucha bloków kryptowaluty, rozproszonej cyfrowej księgi transakcji. W zależności od kryptowaluty oraz rodzaju transakcji, każdorazowe wykonanie transakcji np. wykonania przelewu z jednego portfela na drugi, jest potwierdzone określoną ilość raz, prawdopodobnie przez różne maszyny. Wykonanie takiej pracy przez nasze maszyny jest wynagradzane uzyskaniem ustalonej wartości wyrażonej w danej kryptowalucie. Nagrody zazwyczaj pochodzą z opłat transakcyjnych od zlecającego, ale także z nowych monet, które zostały “wybite”. 

Jakie są rodzaje kopania kryptowalut?

Istnieje kilka sposobów na kopanie, czyli wykonywanie obliczeń w celu potwierdzania transakcji danej kryptowaluty. Jak już prawdopodobnie się domyślasz, każda kryptowaluta umożliwia wykonywanie tego zadania tylko w ściśle określony sposób. W tym celu konieczne jest wykorzystywanie różnych podzespołów komputerowych. Oto one:

  • ASIC mining: Wydobycie przy użyciu układu scalonego specyficznego. Tego typu urządzenie jest stworzone do kopania określonej kryptowaluty. Przykładem jest Antminer do wydobywania najpopularniejszej kryptowaluty – Bitcoina. Jest dosyć drogi, ale zazwyczaj zapewnia najwyższy współczynnik hashowania, czyli mocy/szybkości wydobycia.
  • GPU mining: Wydobycie przy użyciu co najmniej jednej zaawansowanej jednostki przetwarzania grafiki (GPU) znanej każdemu jako karta graficzna. Niestety duża moc wydobywcza jest powiązana z wysokim kosztem początkowym. Zazwyczaj tworzone są zestawy komputerowe posiadające od 4 do nawet 8 kart graficznych podłączonych do jednej płyty głównej. W głównej mierze wgranie odpowiedniej konfiguracji (BIOS) karty graficznej pozwala na optymalizację zużycia prądu przy jednoczesnym zwiększeniu mocy wydobywczej. Przykładem dla GPU mining jest Ethereum.
  • CPU mining: Wydobycie za pomocą jednostki centralnej (CPU) komputera, czyli procesora. Chociaż jest to najbardziej dostępny sposób kopania kryptowalut, te procesory nie mają tak dużej mocy wydobywczej jak ASIC i GPU. Z tego powodu zyski z kopania tym sposobem są minimalne.

Możemy także wyróżnić inne rodzaje wydobycia:

  • Solo mining, czyli wydobycie na własną rękę. W ten sposób znacznie trudniej jest zdobyć nagrody blokowe, gdyż to właśnie Ty musisz rozwiązać dany blok, aby otrzymać nagrodę za jej rozwiązanie. 
  • Mining pools, czyli kooperacja w wydobyciu. W ten sposób tworzą się grupy górników, którzy pracują razem, aby wydobywać kryptowaluty i dzielić się nagrodami blokowymi proporcjonalnie do włożonej mocy obliczeniowej w pool. Górnicy płacą niewielki procent tych nagród jako prowizję od swoich zarobków dla firmy umożliwiającej kopanie zespołowe.
  • Cloud mining, czyli płacenie firmie za wydobywanie kryptowalut w Twoim imieniu. Nie musisz posiadać własnych maszyn, szukać taniego prądu ani dbać o stan techniczny urządzeń. Wydobycie w chmurze wymaga umowy, a warunki prawie zawsze są korzystniejsze dla samej firmy, a nie górnika.

Więcej dowiesz się z portalu poświęconego kopaniu kryptowalut: https://kopaniekryptowalut.com.pl/

Czy warto kopać kryptowaluty?

Na ten moment kopanie kryptowalut nie jest czymś, czym zajmują się typowi inwestorzy, a raczej hobbyści, entuzjaści oraz wyspecjalizowane firmy z dostępem do taniego prądu.

Ze względu na duży popyt na sprzęt komputerowy umożliwiający kopanie, zwiększa się także koszt początkowy takiej inwestycji. Aby zarabiać rozsądne pieniądze na kopaniu kryptowalut, potrzebujesz ASIC lub GPU, które kosztują od kilku do kilkudziesięciu tysięcy za jedną maszynę. W zależności od wydobywanej kryptowaluty i tego, jak zmienia się jej cena, osiągnięcie rentowności może zająć ponad rok lub dłużej. Należy wziąć pod uwagę także możliwość uszkodzenia sprzętu, konieczności ich serwisu co kilka miesięcy, a przynajmniej wymiana pasty termoprzewodzącej oraz zmniejszenia ich wartości z biegiem czasu.

Najważniejszym czynnikiem warunkującym rentowność wydobycia jest koszt energii elektrycznej. Wydobywanie kryptowalut jest niezwykle energochłonne, a bez taniej energii nie zarobisz dużo pieniędzy. Drogi prąd w połączeniu z niską ceną na giełdzie wydobywanej kryptowaluty może oznaczać nawet dopłacanie do tego interesu!  

Należy pamiętać, aby dobrać odpowiednią politykę sprzedaży wydobywanej kryptowaluty. Prawdopodobnie bieżąca sprzedaż przyniesie małe, lecz bezstresowe zyski. Natomiast czekanie na odpowiednią okazję może się opłacić wielokrotnie bardziej!

Oceń post

Dodaj komentarz