Jakie są korzyści z elektronicznej recepty?

Krzysztof Werczyński

recepty

Bez dwóch zdań wprowadzenie do obiegu recepty elektronicznej było bez wątpienia jednym z elementów kluczowych rozumianej kompleksowo informatyzacji służby zdrowia w Polsce. To wydarzenie przyczyniło się do usprawnień znaczących w zakresie kompleksowej obsługi pacjenta, a także podniosło jej jakość. Lekarze oraz placówki medyczne odnoszą sporo korzyści ze wdrożenia e-recepty. Pora się z nimi zapoznać.

Odpowiednik tradycyjnej recepty

Wykorzystanie elektronicznej recepty jest odpowiednikiem recepty w papierowej formie. To umożliwiło usprawnienie w procesie przekazywania informacji dotyczących wystawianych recept. Sposób zautomatyzowany przesyłania informacji z medycznej jednostki do apteki, a także do instytucji, która refunduje lek określony. Poniżej pragniemy przekazać wszelkie korzyści wynikające z elektronicznej recepty.

Niesamowita oszczędność czasu

Możliwość wystawienia recepty w elektronicznej formie pozwala lekarzowi na zaoszczędzenie znaczące czasu podczas każdej wizyty. Internetową receptę wystawia się dosłownie w kilkanaście sekund. Do takowej optymalizacji czasu pracy każdego lekarza przyczynia się szereg ułatwień.

Dane pacjenta uzupełniają się automatyczne. Z kolei daty wystawienia, jak i daty realizacji internetowej recepty są uzupełniane na podstawie aktualnej daty.

Co więcej, elektroniczna recepta nie wymaga podpisu lekarza. Lekarz, który receptę w systemie wypisuje, jest automatycznie podpisywany. Nie ma także konieczności logowania do zaufanego profilu.

Lekarze mogą także korzystać z bardzo szybkiego wyszukiwania leków oraz także podpowiedzi odnośnie dawkowania, oraz opakowań.

Kontrola nad receptami wystawianymi

Systemy informatyczne, przy pomocy których się wystawia internetowe recepty, pozwala na ich bardzo sprawne kontrolowanie. Całkiem możliwy jest podgląd bezpośredni historii zarówno zrealizowanych, jak i recept, które nie zostały zrealizowane. Lekarz, który wystawia receptę, także zyskuje możliwość anulacji wystawionej błędnie recepty.

Obsługa znacznie większej liczby pacjentów

Korzyści są niezaprzeczalne. Kolejna z nich daje możliwość obsługi znacznie większej liczby pacjentów w polskiej służbie zdrowia. Co więcej, obsługa pacjentów jest określona na wyższym poziomie. Dzięki bardziej efektywnemu i szybszemu procesowi obsługi pacjenta możliwe się staje przyjęcie większej liczby pacjentów.

Widoczna historia recept

Czy słyszeliście o Internetowym Koncie Pacjenta? Konto to jest coraz bardziej popularne. Co to takiego? Jest to bezpłatna aplikacja oferowana przez Ministerstwo Zdrowia. Internetowe Konto Pacjenta umożliwia każdemu z pacjentów wgląd w historię recept realizowanych. Dzięki Internetowemu Koncie Pacjenta możemy także wykupić leki z recepty w przeróżnych apteki, a jednocześnie nie tracimy refundacji.

Mamy także możliwość udostępniania informacji o stanie zdrowia oraz także historii przyjmowanych leków nowemu lekarzowi, czy też osobie nam bliskiej. Poza tym pacjent kontrolować może dane swoich dzieci do ukończenia osiemnastego roku życia.

Możemy także odebrać kolejną internetową receptę bez konieczności pojawienia się na wizycie w lekarskim gabinecie. Tak się postępuje w przypadku choroby przewlekłej, jak i także po konsultacji z lekarzem.

Otrzymanie internetowej recepty na maila lub telefon

Musimy także dodać, że każdy z pacjentów ma absolutne prawo do zdecydowania, w jakiej formie otrzyma internetową receptę w gabinecie lekarskim. Pod jaką postacią można otrzymać receptę internetową?

Pierwszą możliwość, którą uzyskujemy to forma wydruku informacyjnego w papierowej formie. Na tymże wydruku najważniejszy jest kod kreskowy. Po udaniu się do apteki farmaceuta tenże kod kreskowy po prostu skanuje.

Druga możliwość to czterocyfrowy kod PIN. Kod ten otrzymujemy przy pomocy SMS-a na wskazany przez nas numer telefonu.

Możemy także otrzymać kod na podany przez nas adres mailowy. W tej opcji na maila otrzymujemy specjalny informacyjny wydruk pod postacią pliku PDF.

Pacjent, który decyduje się na skorzystanie z jednej z dwóch ostatnich opcji, musi mieć przy sobie także numer PESEL. Większość osób zna swój numer PESEL na pamięć. Jeśli tak nie jest w naszym przypadku, to możemy pomóc sobie swoim dowodem osobistym. Więcej o receptach elektronicznych można poczytać tutaj https://e-recepta.net/.

Recepty tradycyjne wciąż istnieją

Powiedzieliśmy sobie powyżej bardzo dużo o korzyściach internetowych recept, które dotyczą każdego z nas. Mowa tutaj o osobach pracujących w służbie zdrowia, jak i o wszystkich pacjentach.

Jednak pomimo to recepty tradycyjne wciąż funkcjonują. Miały być wycofane, ale od 2020 roku nic w tym aspekcie się nie zrobiło. Można niby z nich korzystać tylko w niektórych przypadkach, ale tak naprawdę jest to mocno nadużywane.

Można było z recept papierowych korzystać w momencie braku dostępu do Internetu, czy też w przypadku przerw serwisowych. Jednak tradycyjne recepty są notorycznie wypisywane przez niektórych lekarzy. Pacjenci leczący się u takich lekarzy, są niestety tym rozczarowani.

Nie trzeba nikomu mówić o korzyściach internetowych recept. Są wygodniejszą formą, nie można ich zgubić, a na dodatek ich realizacja jest dużo prostsza. Czy jesteśmy w stanie wpłynąć na swojego lekarza, aby zamiast papierowych recept wypisywał na recepty elektroniczne? Raczej nie. To od niego bezpośrednio to zależy. Musimy wiedzieć, że lekarz jest tutaj osobą decydującą.

Korzystając z wizyt lekarskich online, mamy pewność, że zostanie nam wystawiona recepta elektroniczna. Nikogo już nie dziwi to, że wizyty lekarskie online cieszą się znacznie większą popularnością.

Są nie tylko wygodne, ale także wizyta odbywa się w znacznie szybszym terminie. To nam szczególnie odpowiada. Na wizytę stacjonarną lekarską czasami czeka się miesiącami, a w przypadkach ekstremalnych nawet ponad rok. W sieci nie ma takich długich kolejek do nawet najlepszych specjalistów. Skorzystajmy z tej właśnie opcji.

Oczywiście w niektórych przypadkach, mamy do czynienia z koniecznością umówienia się na wizytę stacjonarną. Nie zwlekajmy z tym.

Oceń post

Dodaj komentarz