Wyroby poligraficzne przybierają różną postać. Chociaż z wielu korzystamy na co dzień, to niekoniecznie znamy ich profesjonalne nazwy. Przykładem są druki akcydensowe, inaczej akcydensy. Co kryje się pod tym pojęciem i kiedy sięga się po druki akcydensowe?
Przejdź na skróty:
Druki akcydensowe – co to takiego?
Najłatwiej można powiedzieć, że są to wzory różnych dokumentów, które mogą przybierać wiele form, a w zależności od tego, jakie są potrzeby firmy i w jakiej działa branży, inne druki akcydensowe będą ją interesować. Nie są to książki czy czasopisma, a więc nie będą to produkty masowej produkcji. Co się w takim razie tutaj zalicza? Na przykład wzory certyfikatów i dyplomów, mapy, bilety, druki kadrowe, listy urlopowe, listy przewozowe i wiele innych. Można tutaj zaliczyć samoistne druki, które mają charakter użyteczny albo okolicznościowy. Są jednokartkowe i w różnych wymiarach.
Chociaż grupa akcydensów jest szeroka, to najczęściej tego określenia używa się, mając na myśli dokumenty potrzebne w biurze lub magazynie. Poza tym, choć teoretycznie druki akcydensowemają być jednokartkowe, to nie zawsze tak jest, bo na przykład dzienniki lekcyjne są grube i z wieloma stronami. W takim przypadku dokumenty są ze sobą połączone m.in. poprzez sklejenie lub bindowanie. Część dokumentów wymaga stworzenia kopii, dlatego druki są od razu na papierze samokopiującym, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Niektóre dostępne w sprzedaży druki akcydensowe muszą mieć ujednoliconą formę i być w zgodzie z przepisami prawa.
Profesjonalne druki do pobrania znajdziesz na stronie: https://sklep.pphudruk.com.pl/
Rodzaje druków akcydensowych
Widać, że druki akcydensowe dość znacząco się między sobą różnią i mają inne zastosowanie. Ze względu na funkcjonalność tego typu druków dzieli się je na kilka rodzajów. Pierwszym z nich są akcydensy informacyjne, które jak sama nazwa wskazuje, służą do przekazywania informacji. Zalicza się tu rozkłady jazdy, wizytówki, zaproszenia, cenniki.
Drugie to akcydensy manipulacyjne obejmujące druki do wypełniania i oficjalne dokumenty. Zalicza się tutaj formularze i bloczki samokopiujące, blankiety, kwestionariusze czy bilety.
Do akcydensów opakowaniowych kwalifikują się etykiety opakowań i obwoluty. Natomiast akcydensy przemysłowe obejmują cenniki, zawieszki, prospekty reklamowe. Ich zadaniem jest wsparcie w zachowaniu porządku w procesach związanych z transportem i przechowywaniem towarów. Jest jeszcze jedna grupa druków – akcydensy wydawnicze, do których zalicza się małe wyroby poligraficzne jak nuty i mapy.
Jakie jest zastosowanie druków akcydensowych?
Chociaż nie wszyscy kojarzymy ich nazwę, to z drukami akcydensowymi spotykamy się często, może nawet każdego dnia. Mają szerokie zastosowanie i wykorzystuje się je w wielu branżach. Specjalistyczne druki stosuje się w księgowości, handlu i finansach, gdzie korzysta się ze wzorów umów i wystawia faktury, dowody wpłat i rachunki. Do tego w księgowości mają również postać ewidencji sprzedaży i księgi podatkowej. Akcydensy powszechnie spotyka się w medycynie. To na nich wypełnia się deklarację wyboru lekarza, wypisuje się receptę lub skierowanie do specjalisty.
Ponadto druki akcydensowe stosuje się w edukacji. Przykładem są wspomniane dzienniki zajęć i dyplomy. Znajdują zastosowanie w budownictwie, gdzie potrzebna jest np. książka obiektu budowlanego.
Największe zalety druków akcydensowych
To, że druki akcydensowe są tak powszechnie stosowane, wynika z wielu zalet, jakie się z nimi wiążą. Na pierwszym planie jest ich wszechstronność, bo jak już wspomnieliśmy, są na tyle różnorodne, że znajdują zastosowanie w wielu branżach. Można je dopasować do indywidualnych potrzeb i projektuje się je na zamówienie. Są przy tym funkcjonalne i pozwalają znacząco zwiększyć efektywność. Ich wypełnianie jest szybkie, a jednocześnie dokument ma niski koszt. Dla części firm akcydensy mogą stanowić jedno z tańszych narzędzi marketingowych. Pomimo tego, że cyfryzacja nieustannie postępuje, nadal jest wiele dokumentów w wersji papierowej i można podejrzewać, że jeszcze przez lata będą nam towarzyszyć w różnych miejscach.