Czym są kryptowaluty i jak je kupić?

Mikołaj Mikiciuk

kantor bitcoin

Już od kilku lat modnym hasłem stały się kryptowaluty i to nie tylko pod względem potencjalnie wysokich zwrotów z inwestycji. Pojawienie się na rynku cyfrowej waluty, a także ogromnego popytu na ich wydobywanie, miało swoje konsekwencje w postaci wzrostu cen elektroniki komputerowej, braku dostępności mikroczipów, a także zwiększeniu cen za energię. Najpopularniejszym jednak sposobem na inwestowanie jest handel, czyli dokonywanie transakcji kupna lub sprzedaży dowolnej kryptowaluty jak np. Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, czy Cadence. Z niniejszego artykułu dowiesz się czym są kryptowaluty i jak nimi handlować.

Czym są kryptowaluty?

Większość nowoczesnych walut jest określana jako FIAT, czyli pieniądz fiducjarny. Pieniądze to legalny środek płatniczy, regulowany i produkowany przez jednostki rządowe np. dolar, polski złoty, euro itd. Natomiast kryptowaluty nie są emitowane przez żaden organ rządowy i najczęściej nie są nawet bezpośrednio zarządzane. Działają na zasadzie rozproszonego konsensusu, a ich sercem jest tzw. “blockchain” – technologia służąca do przechowywania i przesyłania informacji o wszystkich dokonanych transakcjach. 

Często kryptowaluty są utożsamiane z Bitcoinem, lecz nie do końca jest to poprawne. Istnieje wiele kryptowalut, tak samo jak istnieje wiele rodzajów pieniędzy fiducjarnych. Bitcoin to tylko jedna, choć najpopularniejsza kryptowaluta. Idąc dalej, możemy kolejno wyróżnić Ethereum, Tether, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, EOS, Cardano a to zaledwie ułamek listy.

Czym jest giełda kryptowalut?

Giełdami kryptowalut możemy nazwać portale umożliwiające zakup i sprzedaż kryptowalut za pieniądze fiducjarne. Zasada ich działania jest bardzo prosta – giełda jest pośrednikiem pomiędzy kupującym a sprzedającym pobierając każdorazowo prowizję lub opłatę transakcyjną. Istnieją trzy główne typy giełd – scentralizowane, zdecentralizowane oraz hybrydowe różniące się od siebie udziałem władzy centralnej np. giełdy zdecentralizowane umożliwiają handel aktywami w trybie peer-to-peer, czyli bezpośrednio pomiędzy inwestorami. 

Chcąc rozpocząć handel, musisz zasilić swoje konto giełdowe, najczęściej nazywane portfelem. Pamiętaj jednak, aby w celu bezpieczeństwa założyć własny portfel kryptowalutowy, który nie jest utrzymywany bezpośrednio na aplikacji lub platformie giełdowej. Po zasileniu środków otrzymujesz uprawnienia do przeglądania wykresów różnych kryptowalut w czasie rzeczywistym. Ceny są determinowane przez rynek i nie zależą od giełdy. W dowolnej chwili możesz złożyć zlecenie kupna danej kryptowaluty, a Twoje zamówienie zostanie zrealizowane od razu lub po osiągnięciu ustalonej ceny. 

W przeciwieństwie do tradycyjnego rynku, handel kryptowalutami kosztuje coraz więcej. Korzystanie z giełd może wiązać się ze sporym wydatkiem, lecz nie zawsze. Koniecznie zweryfikuj wysokość prowizji, gdyż ta może wynosić od 0,5% do nawet 5% wartości zamówienia!

Czym jest kantor kryptowalut?

Kantor kryptowalut to procesor płatności dla walut cyfrowych, który zasadniczo jest bardzo zbliżony do tzw. “szybkich płatności”. Takie kantory umożliwiają przyjęcie pieniądza fiducjarnego i wymianę go na pieniądz cyfrowy, a także odwrócenie tego procesu. Oferowana jest dużo większa liczba sposobów płatności w porównaniu do giełdy oraz przyjmowania wymienionej kryptowaluty – np. do naszego osobistego portfela, co z kolei stanowi olbrzymi atut.

Kolejną korzyścią jest przejrzystość. Wszelkie opłaty są z góry wyliczane i uwzględnione w płatności do Twojej akceptacji. Decydując się na dokonanie transakcji, kantor blokuje dany kurs na sztywno i wypłaca środki w ustalonej kwocie. Nie ponosisz żadnych dodatkowych opłat. Jednym ograniczeniem jest ilość oferowanych walut (w zależności od kraju) oraz kryptowalut. Natomiast niektóre kantory np. kantor bitcoin, mogą oferować znacznie bogatszą ofertę w tym zakresie niż niejedna giełda. 

Aktualne przepisy dotyczące kryptowalut nakładają na kantory działające na terenie Polski pewne warunki, a w tym konieczność zweryfikowania konta i raportowanie transakcji dokonanych w walucie cyfrowej do organów podatkowych. Z drugiej strony powoduje to, iż kantory stają się zaufanymi firmami w wymianie kryptowalut. Natomiast liczba kantorów znajdujących się poza krajami zachodnimi ograniczającymi formalności do niezbędnego minimum znacznie się uszczupla.  

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz