Jak inwestować w kryptowaluty? Praktyczne porady dla początkujących

Artykuł zewnętrzny

jak-inwestowac-w-kryptowaluty

Rozpoczęcie inwestycji w waluty cyfrowe wymaga sporej wiedzy i wyboru odpowiedniej giełdy kryptowalutowej. W dzisiejszym artykule przedstawiamy praktyczne porady dla początkujących. Opowiemy, jak inwestować w kryptowaluty takie jak bitcoin czy ethereum.

Sukces bitcoina przyczynił się do wzrostu zainteresowania inwestowaniem w waluty cyfrowe oraz popularyzacją technologii blockchain. Coraz częściej kryptowaluty nie są już tylko wirtualnymi środkami rozliczeniowymi – rośnie ich popularność wśród sprzedawców i właścicieli małych biznesów stacjonarnych. Wprowadzają oni kryptowaluty do użytku jako respektowane waluty do rozliczeń w swoich przedsiębiorstwach.

Okresowe wzrosty kursów BTC czy ETH rozbudzają też wyobraźnię inwestorów i sprawiają, że inwestowanie w kryptowaluty z każdym rokiem zyskuje na popularności. Potencjalnie wysoka stopa zwrotu z inwestycji zachęca do wejścia na rynek krypto zarówno początkujących, jak i doświadczonych graczy giełdowych. Jednocześnie dużą barierą dla nowicjuszy może być niewystarczająca wiedza na temat handlu kryptoaktywami.

Wahania kursów krypto oraz niewystarczająca wiedza na temat tego, jak zacząć handlować kryptowalutami to główne przeszkody, na jakie trafiają początkujący inwestorzy. Decydując się na rozpoczęcie przygody z walutami cyfrowymi, warto poznać pewne zasady rządzące rynkiem, by podejmować trafniejsze i bardziej świadome decyzje. W dzisiejszym tekście szerzej omówimy, jak zacząć handel bitcoinami i innymi walutami na giełdzie krypto.

Inwestycja w kryptowaluty – bezpieczniej jest inwestować w popularne czy niszowe kryptowaluty?

Osoby, które są zainteresowane inwestowaniem w bitcoina, często pytają, czy bezpieczniej jest inwestować w popularne, czy niszowe kryptowaluty? Należy pamiętać, że inwestycja w kryptowaluty zawsze jest obarczona dużym ryzykiem – niezależnie od tego, jak duże jest nasze doświadczenie, a także jak wysokie jest zaufanie inwestorów do danej waluty. Na początku bezpieczniej będzie jednak inwestować w popularne kryptoaktywa, które powszechnie uważane są za najbezpieczniejsze, np. BTC czy ETH.

Trzeba mieć świadomość, że w krótkim okresie kurs kryptowalut może charakteryzować się dużymi wahaniami. Dlatego warto zachować spokój i spojrzeć na historyczne dane w długim okresie, nim podejmiemy decyzję o zakupie lub sprzedaży zainwestowanych środków. Ponadto warto zainteresować się bardziej niszowymi, lecz wzbudzającymi entuzjazm wśród inwestorów kryptowalutami, takimi jak dogecoin, wspierany przez Elona Muska.

kryptowaluty

Co wpływa na kursy kryptowalut?

Decydując się na inwestycję w kryptowaluty na giełdzie kryptowalut, warto wiedzieć, co wpływa na kursy walut cyfrowych. Jakie aspekty wpływają na wartość BTC, ETH i rozmaitych kryptoaktywów dostępnych na rynku?

  1. Popyt – podstawowa relacja pomiędzy popytem a podażą stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na kursy kryptowalut. Im większe jest zainteresowanie zakupem danej waluty, tym większe mogą być wzrosty jej wartości.
  2. Podaż – ograniczona podaż (jak ma to miejsce w przypadku BTC) również przekłada się na perspektywę wzrostów kursu kryptowaluty. Wynika to z prostego faktu – im mniej danego dobra na rynku, tym bardziej staje się ono cenne.
  3. Koszty kopania kryptowalut – wydobywanie BTC czy ETH odbywa się z użyciem specjalnych koparek, czyli komputerów z oprogramowaniem wykorzystującym wydajne karty graficzne. Cena wydobycia jest uzależniona od kosztów energii.
  4. Trendy – rynek kryptowalutowy jest podatny na trendy i wpływy czynników zewnętrznych. Trend cenowy może zostać również wywołany przez komunikaty wpływowych osób. Zawsze warto weryfikować ich autentyczność.
  5. Reputacja – kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na kursy kryptowalut jest zaufanie. Jeżeli dane kryptoaktywo jest wspierane przez znanych przedsiębiorców albo międzynarodowe firmy, to istnieje większa szansa na stabilny wzrost jego wartości.
  6. Płacenie kryptowalutami – duże znaczenie ma także użyteczność danej waluty cyfrowej. Należy sprawdzić, czy umożliwia ona regulowanie należności w sklepach internetowych i stacjonarnych, jak ma to miejsce w przypadku bitcoina i ethereum.
  7. Stosunek rządu do waluty – aspektem, wpływającym na reputację kryptowaluty, a co za tym idzie jej kurs, jest stosunek rządów państw do jej wykorzystania. Ponownie przywołujemy przykład BTC, który jest respektowany jako oficjalna waluta Salwadoru.

Jak ważna jest dywersyfikacja w inwestycjach kryptowalutowych?

Wielu początkujących inwestorów nie ma świadomości, jak ważna jest dywersyfikacja w inwestycjach kryptowalutowych. Rozsądek to klucz do sukcesu w dowolnej dziedzinie – również w branży kryptowalut. Inwestowanie wszystkich pieniędzy w jedną, nawet najbardziej zaufaną walutę krypto, nie jest rozwiązaniem zdroworozsądkowym. Inwestując w kryptoaktywa warto zapoznać się z pojęciem „dywersyfikacji portfela inwestycyjnego”.

Inwestowanie oszczędności zarówno bitcoina, jak i inne kryptowaluty czy innego rodzaju instrumenty inwestycyjne, zwiększa odporność portfela na ewentualne wahania pojedynczych aktywów. Dobrym pomysłem może być inwestycja zarówno w stabilne i budzące zaufanie kryptowaluty (stablecoiny – np. USDT, USDC), jak i niszowe projekty czy instrumenty, takie jak obligacje skarbu państwa oraz jednostki udziału w funduszach inwestycyjnych niskiego ryzyka.

dywersyfikacja-w-inwestowaniu-w-kryptowaluty

Dlaczego inwestowanie w kryptowaluty lepiej rozpocząć od stosunkowo niewielkich kwot?

Ludzie posiadający duże oszczędności często nie rozumieją, dlaczego inwestowanie w kryptowaluty lepiej rozpocząć od stosunkowo niewielkich kwot. Początkującym inwestorom wydaje się, że zainwestowanie dużej ilości gotówki w okresie hossy na giełdzie kryptowalut zaowocuje szybkim zarobkiem. Niestety – wahania kursów w krótkim okresie mogą sprawić, że w kilka chwil stracimy większość zainwestowanych pieniędzy.

Właśnie dlatego początkujący gracze giełdowi nie powinni inwestować od razu całego kapitału, lecz stopniowo zwiększać udział kryptowalut w swoim portfelu inwestycyjnym, jednocześnie poszerzając swoją wiedzę na ten temat. Wraz ze wzrostem wiedzy o kryptoaktywach decyzje podejmowane przez inwestorów są bardziej świadome, a co za tym idzie, maleje ryzyko utraty środków i zwiększają się szanse na stabilny wzrost zysków.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest w Polsce w pełni legalne?

Niejednokrotnie spotykamy się z pytaniem niedoświadczonych osób, chcących rozpocząć przygodę z walutami cyfrowymi – czy inwestowanie w kryptowaluty jest w Polsce w pełni legalne? Tak, mając na uwadze obowiązujące prawo, handel kryptowalutami w Polsce jest legalny. Musimy jednak pamiętać, że waluty krypto są objęte podatkiem dochodowym od zysków, podobnie, jak rachunki oszczędnościowe czy inwestycje giełdowe.

Należy zatem pamiętać, że od wypracowanego zysku na polskiej giełdzie kryptowalut musimy odprowadzić stosowny podatek. Jeżeli nasz bilans wynosi zero lub ponieśliśmy stratę – nie płacimy żadnego podatku z tego tytułu.

Pamiętajmy, jednak o obowiązku podatkowym, a jeśli coś jest dla nas niejasne – zgłośmy się do wykwalifikowanego doradcy podatkowego lub księgowego, który pomoże nam rozwiać wszelkie wątpliwości.

akceptacja-bitcoina

Jak wybrać odpowiednią giełdę kryptowalut?

Decydując się na rozpoczęcie inwestycji w bitcoina, dogecoina czy ethereum, warto wiedzieć, jak wybrać odpowiednią giełdę kryptowalut. Polska jest krajem, w którym inwestorzy mają dostęp do szeregu bezpiecznych platform kryptowalutowych, takich jak na przykład Kanga Exchange. Rozważając wybór giełdy, zweryfikujmy jej reputację. Sprawdźmy też, jak szeroka jest jej oferta w zakresie handlu kryptowalutami oraz czy serwis zapewnia polskojęzyczne wsparcie.

Czym jest stablecoin i dlaczego warto wybrać giełdę kryptowalut posiadającą własnego stablecoina?

Ważnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, rozważając wybór giełdy kryptowalutowej, jest posiadanie przez nią własnego stablecoina. Sam termin „stablecoin” oznacza walutę cyfrową, której kurs jest ściśle skorelowany z wartością waluty fiducjarnej. Przykładem może być oPLN (omega złotówka), czyli polski stablecoin oferowany przez profesjonalną giełdę kryptowalut Kanga Exchange.

Kanga Exchange – polska giełda kryptowalut godna polecenia

Przedstawiliśmy najważniejsze, praktyczne porady dla początkujących na rynku kryptowalutowym. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże startującym inwestorom lepiej inwestować w kryptowaluty i podejmować świadome decyzje inwestycyjne. Pamiętajmy, że pierwszym krokiem do sukcesu w branży krypto jest wybór bezpiecznej, a zarazem profesjonalnej giełdy kryptowalutowej. 

Jeżeli szukasz zaufanej i bezpiecznej platformy do handlu bitcoinem czy ethereum, polska giełda kryptowalut Kanga Exchange będzie doskonałym wyborem. Serwis zapewnia dostęp do szerokiego portfolio kryptowalutowego oraz polskojęzycznego wsparcia dla inwestorów.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz