Jak działa fotowoltaika i czy warto w nią zainwestować?

Artykuł zewnętrzny

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

System fotowoltaiczny nie jest skomplikowany. Fotowoltaika to technologia znana od lat, która na polskim rynku zyskała bardzo wiele po wprowadzeniu systemu opustów w 2016 roku. Prostota fotowoltaiki uwidacznia się również w jej montażu, który nie jest inwazyjny, nie trwa długo i nie kosztuje krocie. Pozyskiwanie energii ze słońca staje się coraz popularniejsze również ze względu na rosnące ceny energii sieciowej.

Jak działa fotowoltaika?

Działanie fotowoltaiki i jej elementy

Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne. Od ich ilości zależy, jaka będzie moc zainstalowana fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne powinny być wykonane z wysokiej jakości komponentów, które będą mogły zagwarantować jej długotrwałą żywotność – fotowoltaika może sprawnie służyć przez 25 lat i więcej. Mniej widocznym, ale równie ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, zwany również inwerterem. Opowiada od za zmianę prądu stałego na zmienny, czyli taki, który może popłynąć w domowych gniazdkach. Elementów, których istoty nie można pomijać jest więcej. Z punktu widzenia stabilności i odporności na zmienne warunki atmosferyczne kluczowe są konstrukcje fotowoltaiczne. Każda instalacja posiada również własne okablowanie oraz zestaw złączek – najczęściej są to złączki MC4, które służą do łączenia modułów fotowoltaicznych i inwerterów. Tak skonstruowana instalacja jest w stanie skutecznie pobierać prąd na potrzeby naszego gospodarstwa.

Moduły fotowoltaiczne są tworzone poprzez połączenie ogniw, w których zachodzi tzw. efekt fotowoltaiczny zwany również zjawiskiem fotowoltaicznym. Początkiem efektu fotowoltaicznego jest zawsze kontakt światła słonecznego z kryształem krzemu, z którego zbudowane są panele. Promienie słoneczne, które inaczej można określić jako strumienie fotonów, trafiają na elektrony, które znajdują się w krysztale krzemu. Moment styczności fotonów i elektronów jest początkiem efektu fotowoltaicznego. Powstanie prądu stałego możliwe jest dzięki półprzewodnikom p-n, na którego końcach w wyniku kontaktu ze słońcem pojawia się różnica potencjałów, czyli napięcie elektryczne. 

Opłacalność fotowoltaiki – czy warto obecnie inwestować?

Rok 2022 przyniósł kolejne znaczące podwyżki prądu, a według wielu źródeł to dopiero początek kolejnych podwyżek spodziewanych w kolejnych latach. Znaczący wzrost konwencjonalnych źródeł energii np. węgla, na którym wciąż opiera się większość elektrowni w Polsce spowodował, że wartość prądu z odnawialnych źródeł znacząco wzrosła. Fotowoltaika może efektywnie służyć nawet zimą, kiedy produkcja prądu ze względu na krótszy dzień może być mniejsza, ale wciąż realnie wspomagająca gospodarstwo domowe w postaci darmowej energii ze słońca. Inwestycja w panele fotowoltaiczne nie wymaga wysokich nakładów początkowych, a dostępne dofinansowania takie jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, czy ulga termomodernizacyjna stanowią realne wsparcie dla każdej osoby, które decyduje się zainstalować w fotowoltaikę. 

Na stronie https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-domu/ znajdziesz kompleksową ofertę fotowoltaiki dla domu, jaką przygotowała firma SUNERGO. Instalacje fotowoltaiczne dla domów prywatnych wielkościowo również są wysoce zróżnicowane. Najmniejsze instalacje dla domu mogą mieć zaledwie 3-4 kW, natomiast dla większych domów optymalne bywają instalacje o wielkości 10 kW. Wszystko zależy od potrzeb energetycznych budynku i jego mieszkańców, a także warunków montażowych i dostępnej powierzchni. 

Podsumowując, fotowoltaika to rozwiązanie, które wciąż zyskuje na rynku, a moc zainstalowana w Polsce ciągle rośnie. Istniejące programy dofinansowań zachęcają prosumentów do zainstalowania paneli i sprawiają, że koszty początkowe inwestycji mogą być niższe o kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. W ostatnich miesiącach, w ramach programu Mój Prąd 4.0 możliwe jest również pozyskanie dofinansowania na magazyny energii oraz system zarządzania energią domową (HEMS lub EMS). Rozszerzenie programu dofinansowań o kolejne pozycje to kolejny czynnik, który pozwala na rozwój fotowoltaiki w Polsce. Warto inwestować w fotowoltaikę dla domu lub firmy, zapewnić sobie możliwość długotrwałej oszczędności oraz ochronić się przed kolejnymi podwyżkami. 

Oceń post

Dodaj komentarz