Zaburzenia odżywiania – jak je rozróżnić?

Artykuł zewnętrzny

zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania mają podłoże psychiczne. Dotykają najczęściej młodzież w okresie dojrzewania, jednak przyczyny powstawania mogą mieć różne źródło. Jakie są objawy najczęściej występujących zaburzeń odżywiania?

Zaburzenia odżywiania – przyczyny

Zaburzenia odżywiania to grupa bardzo poważnych schorzeń, które nieleczone mogą prowadzić do wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Co gorsza, często granica między zdrowym stylem życia, prawidłowym odżywianiem, a panicznym lękiem przed przytyciem jest bardzo cienka. Należy jednak mieć świadomość występowania zaburzeń, które z pozoru wyglądają na troskę o zdrowie. 

Nieograniczony dostęp do Internetu, spaczony obraz ciała pokazywany w środkach masowego przekazu i kult ciała wymuszają na młodych ludziach konieczność przystosowania się do obowiązujących standardów. Brak akceptacji własnego ciała, presja mediów społecznościowych, czy nadmierne oczekiwania rodziców to tylko przykłady występowania zaburzeń odżywiania. 

Pierwsze sygnały o rozwijającym się zburzeniu to:

  • nadmierna troska o sylwetkę;
  • ścisłe trzymanie się diety;
  • stosowanie kalkulatora kalorii przy każdym posiłku;
  • eliminacja określonych grup produktowych;
  • bardzo częste i wyczerpujące treningi;
  • znaczna utrata masy ciała;
  • unikanie wspólnych posiłków w domu;
  •  samodzielne przygotowywanie posiłków;
  • jedzenie w samotności. 

Należy podkreślić, że powyższe zachowania powinny niepokoić, jeśli dotyczą osoby o normalnej masie ciała, która nie wymaga odchudzania, a mimo wszystko jest niezadowolona ze swojej sylwetki i za wszelką cenę dąży do wyimaginowanego ideału. Problem jednak jest zdecydowanie poważniejszy, gdyż zachowania te mogą prowadzić do powstawania niedoborów pokarmowych, zaburzeń hormonalnych i wyniszczenia organizmu. Na zaburzenia odżywiania najczęściej cierpią osoby zagubione, które przynajmniej w ten sposób pragną przejąć kontrolę nad swoim życiem. 

Ortoreksja – przesadnie zdrowe odżywianie 

Ortoreksja, zwana jedzeniem korektywnym to najłagodniejsza forma zaburzeń odżywiania. Polega na obsesyjnym przestrzeganiu zasad zdrowego żywienia i jakości spożywanych produktów spożywczych. Choroba rozwija się na przestrzeni czasu, kiedy to wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania, zmienia się w patologiczne zachowania oraz gdy chory woli nie zjeść posiłku, jeśli uzna go za niewystarczająco zdrowy. Wraz z jej postępem z jadłospisu eliminowane są kolejne produkty, osoby zaburzone unikają nawet obróbki termicznej, uznając ją za niezdrową. W skrajnych przypadkach mają zastrzeżenia nawet do czystej wody i tworzą teorie, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Ortoreksja bardzo często przechodzi w anoreksję. 

Anoreksja – czym jest jadłowstręt psychiczny

Anoreksja to choroba, która w przeważającej ilości przypadków dotyczy kobiet. Charakterystycznym symptomem jest znaczna utrata masy ciała w bardzo krótkim czasie. Wynika to z unikania spożywania posiłków, aż do całkowitego zaprzestania przyjmowania pożywienia. Anorektykom, w odróżnieniu od ortoreksji nie przyświeca idea zdrowego stylu życia i prawidłowych nawyków żywieniowych. Główna przyczyna wystąpienia anoreksji to zaburzony obraz własnego ciała. Wraz z postępem choroby, kiedy masa ciała wskazuje na niedowagę, osoba zaburzona postrzega swoją sylwetkę jako zbyt obfitą. Anoreksja prowadzi do powstawania poważnych niedoborów pokarmowych, niedożywienia białkowego, zaburzeń funkcjonowania układu hormonalnego, wyniszczenia organizmu i śmierci. 

Bulimia – co to za zaburzenie?

Bulimia to schorzenie, które jest znacznie trudniej rozpoznać, niż anoreksję. Osoby cierpiące na bulimię mają zwykle prawidłową masę ciała, nieznaczną niedowagę lub nadwagę. 

Na czym polega bulimia? Choroba polega na napadowym objadaniu się, po czym dochodzi do przeczyszczania. Podczas napadu osoba zaburzona traci kontrolę nad ilością spożywanych pokarmów, a w trakcie takiego incydentu jest w stanie przyjąć jednorazowo kilka tysięcy kcal. Jedzenie daje poczucie przyjemności i stanowi ucieczkę od problemów. Najczęściej są to produkty niezdrowe, np. dania typu fast food, słone przekąski (chipsy, nachos, frytki) oraz lody i słodycze. Po wystąpieniu napadu objadania się następuje potrzeba szybkiego pozbycia się spożytych pokarmów z organizmu. Dochodzi wówczas do prowokowania wymiotów, wywoływania lewatyw, stosowania środków przeczyszczających i moczopędnych. 

Przyczyny występowania zaburzeń są różne, a w związku z tym, że dotyczą wysoko wrażliwych jednostek, głównie dziewcząt, mogą być tragiczne w skutkach i rzucać cień na całe przyszłe życie.

Oceń post

Dodaj komentarz