Orkisz, koper włoski i kasztany jadalne. Dlaczego warto je jeść?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

orkisz

Orkisz, koper włoski i kasztany jadalne to filary diety św. Hildegardy z Bingen. Mniszka opracowała swój program zdrowia w XII wieku. Wynikał on z przekonania o leczniczych właściwościach pożywienia, co potwierdzają zresztą osoby, które w XXI wieku na nowo odkrywają zalecenia benedyktynki i odzyskują zdrowie. Sprawdź dlaczego św. Hildegarda doceniła akurat te trzy produkty i dlaczego warto wprowadzić je do swojej codziennej diety.

Orkisz – zboże o niezwykłych właściwościach

Według hipotez niektórych badaczy, orkisz pojawił się na ziemi wcześniej niż inne popularne zboża. Pewne jest, że został wspomniany w Biblii, a dokładnie w Księdze Izajasza. Niegdyś był uprawiany w wielu częściach świata, ale z czasem wyparły go bardziej ekonomiczne gatunki. W czym tkwi tajemnica tej niezwykłej rośliny? Orkisz jest uciążliwy w młóceniu, a to ze względu na jego budowę. Z jednej strony stanowi to wadę, ale z drugiej zaletę. Dzięki budowie orkisz jest bowiem dobrze chroniony przed zanieczyszczeniami. Prawdziwy orkisz nie poddaje się modyfikacjom. Jest więc zdrowy i pełnowartościowy. Niestety, na świecie istnieje już tylko kilka czystych odmian orkiszu: Oberkulmer Rotcorn, Schwabenkorn, Frankenkorn i Ostro. Ponieważ odmiany te nie nadają się do uprawy na skalę przemysłową, są trudno dostępne i można je kupić jedynie w sklepach hildegardowych lub w dobrych sklepach ze zdrową żywnością. Hildegarda pisała, że orkisz to najlepsze zboże. Podkreślała, że zapewnia czystą krew, wzmacnia mięśnie i poprawia samopoczucie. Orkisz odżywia wszystkie komórki w organizmie, wzmacnia odporność, ale też skórę, włosy i paznokcie. Obfituje bowiem we wszystko, czego potrzebuje organizm człowieka: w białka, węglowodany złożone, witaminy, aminokwasy i składniki mineralne. Zawiera rodanid, który chroni przed nowotworami i alergiami. Zboże to jest łatwostrawne i można przyrządzić z niego wiele potraw. Warto więc wyeliminować ze swojej diety białą mąkę pszenną, a zastąpić ją orkiszem. Pradawne odmiany możesz zamówić tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/pl/c/Maki-orkiszowe/127.

Kasztany jadalne – skuteczny sposób na każdą dolegliwość

Kasztan jadalny to cudowny owoc św. Hildegardy, a jego właściwości lecznicze doceniano już w starożytności. Mniszka twierdziła wręcz, że kasztany są dobre na każdą dolegliwość. Kasztany można jeść przetworzone lub na surowo. Mogą sięgać po nie zdrowi i chorzy. Mają pozytywny wpływ na pracę mózgu, na śledzionę, na układ nerwowy, na pamięć i na wątrobę. Podobno sprawdzają się jako wspomaganie leczenia takich chorób jak borelioza i AIDS.  Zapobiegają też rozwojowi choroby Alzheimera. Kasztany jadalne są nie tylko zdrowe, ale też po prostu smaczne. Można przyrządzać z nich pyszne desery m.in. budyń, kremy czy ciasteczka. Możesz kupić też miód z kasztanem jadalnym. Z kasztanów przyrządzisz ponadto makarony i pasty do kanapek. To owoc, który ma szerokie zastosowanie w kuchni.

Koper włoski – dobry dla wszystkich

Koper włoski to skuteczne lekarstwo na wiele dolegliwości, zwłaszcza żołądkowych. Można spożywać go w postaci warzywa, czyli fenkułu albo w postaci ziaren. Z fenkułu przygotujesz wiele smacznych i zdrowych potraw. Z kolei ziarna posłużą do przyrządzenia zdrowotnych naparów. Ziarna w zmielonej postaci można też dodawać jako przyprawę do dań, wzbogacając ich walory odżywcze. Koper włoski zapobiega nadkwasocie żołądka, eliminuje wzdęcia oraz zmniejsza skurcze. Niweluje też przykry zapach z ust. Ponoć wpływa również na poprawę nastroju.

O czym jeszcze pamiętać?

Orkisz, kasztany jadalne i koper włoski to trzy produkty, które człowiek przyswaja w całości, czerpiąc z nich wiele korzyści dla zdrowia. Już samo wprowadzenie ich do swojej diety może przynieść wiele pozytywnych rezultatów, ale warto pamiętać jeszcze o kilku innych hildegardowych zasadach. Mniszka podkreślała, że warto czerpać z leczniczych właściwości ziół i przypraw. Trzy podstawowe przyprawy Hildegardy to bertram, galgant i dyptam. Warto wyeliminować ze swojego jadłospisu: pora, brzoskwinie, truskawki, śliwki i wieprzowinę. Co jakiś czas możesz też przeprowadzić kurację z wszewłogą, żeby pozbyć się z organizmu zalegających w nim toksyn.

Orkisz, kasztany jadalne i koper włoski to produkty, które powinny na stałe zagościć w Twojej kuchni. Dzięki nim zadbasz o zdrowie, samopoczucie i o swój wygląd.  Nie musisz obciążać się wymyślnymi dietami, żeby uzyskać pozytywne efekty. Wystarczy zastosować się do prostych wskazówek mniszki z Bingen.

Oceń post

Dodaj komentarz