Jak szybko i skutecznie spakować paczkę do wysyłki?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

opakowania wysyłki

Zakupy online to wygodne rozwiązanie, ale ma jeden mankament – jeśli chcemy zwrócić rzeczy do sklepu, musimy przygotować przesyłkę zwrotną. Zajmuje to trochę czasu, zwłaszcza jeśli zwracamy rzeczy nawet kilka razy w miesiącu. Z roku na rok przygotowujemy coraz więcej paczek, więc kosztuje nas to także coraz więcej wysiłku. Warto dowiedzieć się jak usprawnić proces pakowania i jak prawidłowo zabezpieczyć różne rzeczy do wysyłki. Wyjaśniamy.

Jakie pudełko wybrać?

Myśląc o pudełku, zazwyczaj widzimy w wyobraźni kwadratową konstrukcję z klapami, ale w rzeczywistości wybór jest o wiele bardziej urozmaicony, a związku z tym również bardziej skomplikowany. U producentów dostępne są różnego rodzaju opakowania kartonowe. Do wyboru mamy zwykłe pudełka klapowe, ale też fasonowe, z automatycznym dnem i e-boxy wysyłkowe. Które z nich okaże się odpowiednie? Tradycyjne kartony z klapami to idealna opcja w przypadku wysyłki felg, większych sprzętów elektronicznych albo dużej ilości ubrań. Takie opakowania są uniwersalne i wytrzymałe, ale trzeba je starannie okleić wytrzymałą taśmą pakową. Z kolei opakowania fasonowe to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz wysłać książki, zabawki, drobne urządzenia np. telefon, pojedyncze sztuki odzieży albo galanterię. Największą zaletą pudełek fasonowych jest unikalna konstrukcja, która pozwala na złożenie pudełka bez użycia taśmy klejącej. Jeśli chcesz mieć pewność, że przesyłka nie otworzy się przez przypadek w trakcie transportu, wybierz e-boxy z paskiem klejowym. Wystarczy oderwać folię zabezpieczającą klej i wsunąć tekturowe wieko w otwory. Możesz wybrać też karton z automatycznym dnem. Złożysz go w mgnieniu oka! Wystarczy tylko ścisnąć karton po bokach, a on sam przybierze odpowiedni kształt. To olbrzymia oszczędność czasu. Pamiętaj, że przy wyborze opakowania należy zwrócić uwagę na ilość warstw tektury. Jeśli wysyłasz ciężkie albo szczególnie delikatne rzeczy, wybierz pudełko pięciowarstwowe.

Dlaczego nie warto wysyłać rzeczy w zbyt dużym opakowaniu?

Rozmiar kartonu to kluczowa kwestia. Rzeczy upchnięte na siłę w za małym  opakowaniu będą naciskać na ścianki i po kilku czy kilkunastu godzinach tektura może się rozerwać. O wiele częstszą praktyką jest jednak pakowanie przedmiotów do zbyt dużych pudełek. W takim przypadku rzeczy trzeba dobrze zabezpieczyć przed przemieszczaniem się wewnątrz kartonu, a to wymaga użycia olbrzymich ilości wypełniaczy. To po prostu marnowanie surowca i pieniędzy. Wybierz opakowanie, w którym po włożeniu rzeczy do środka pozostanie odrobina odstępu od ścianek i górnych klap.

Czy nie lepiej wykorzystać używany karton?

Może wydawać się, że pakowanie rzeczy w używany karton to doskonałe rozwiązanie.  Ekologiczne i oszczędne. Niestety, w rzeczywistości to poważny błąd. Karton, w którym już raz przewożono jakieś towary mógł zostać uszkodzony. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widzimy poważniejszych zniszczeń, jego konstrukcja mogła zostać naruszona podczas transportu, a to oznacza, że nie zapewni już pełnej ochrony. Szukając drobnej oszczędności, zwiększasz więc ryzyko zniszczenia zawartości podczas przewozu paczki pod wskazany adres. Jeżeli masz w domu kilka używanych pudełek, możesz wykorzystać je do przechowywania rzeczy albo do skonstruowania zabawek dla swoich pociech. Do wysyłki rzeczy lepiej jednak wybierać nowe pudełka wykonane z wysokiej jakości surowców.

Co oprócz kartonu?

Skoro wybór pudełka mamy już za sobą, pora przejść do pakowania. Najpierw zabezpiecz rzeczy przed zniszczeniem, zabrudzeniem i wilgocią. Delikatne przedmioty owiń w folię bąbelkową, a odzież – w torebkę papierową. Do zabezpieczania niewielkich rzeczy np. kubków czy ramek na zdjęcia użyj papieru nacinanego. Wypełnij pustą przestrzeń zmiętym papierem, skropakiem lub ekologicznymi wypełniaczami wyprodukowanymi z surowców pochodzenia roślinnego. Teraz możesz zamknąć karton i okleić go taśmą pakową ze szczególnym uwzględnieniem dna, krawędzi i rogów opakowania. Pozostaje już tylko przykleić list przewozowy i etykietę ostrzegawczą. Przesyłka jest już gotowa!

Zakup odpowiedniego kartonu i akcesoriów do pakowania to klucz do usprawnienia procesu przygotowywania przesyłki. Jeżeli często zdarza Ci się wysyłać zwroty do sklepów online, staraj się mieć zawsze pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria.

Oceń post

Dodaj komentarz