Dlaczego Twoja firma potrzebuje radcy prawnego?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

radcy prawnego

Radca prawny kojarzy nam się z wielkimi korporacjami, które płacą grube pieniądze, aby o ich interesy dbali najlepsi prawnicy. Jednak posiadanie radcy prawnego nie jest zarezerwowane tylko dla wielkich firm. Często te mniejsze również potrzebują pomocy prawnej, nie tylko jeśli chodzi o sprawy sądowe, ale również kwestie ekspansji na rynki zagraniczne, praw autorskich, czy też ochrony danych osobowych. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien przemyśleć, czy nie warto mieć pod ręką zaufanego prawnika.

Kompleksowe usługi prawne – radca prawny czy adwokat?

Każda firma, mały czy duża, musi działać w ramach określonych regulacji prawnych. Sprawy podatkowe, zatrudniania pracowników, przechowywania dokumentów, umowy zakupu i sprzedaży, postępowania reklamacyjne, ochrona danych osobowych, ekspansja na rynki zagraniczne – te i wiele innych spraw wymagają znajomości przepisów prawa obowiązujących w danym kraju. Ich nieprzestrzeganie może spowodować bardzo nieprzyjemne skutki dla naszej firmy, od kar finansowych, nawet po więzienie. Jednak stojąc na czele swojej firmy nie sposób znaleźć czas, aby wszystkie te regulacje poznać, a co dopiero śledzić wszelkie zmiany, które są wprowadzane często kilka razy w roku (szczególnie w zakresie prawa administracyjnego czy prawa pracy). Dlatego warto znaleźć firmę lub osobę, która się w tym specjalizuje – adwokata lub radcę prawnego.

Na czym polega różnica? Dawniej radca prawny nie mógł reprezentować swojego klienta w sądzie. Od kilku lat te przepisy uległy zmianie i praktycznie jedyną różnicą jest to, że radca prawny może pozostawać w stosunku pracy, a adwokat nie. Dla przeciętnego klienta wybór ten jest w zasadzie kosmetyczny, ale do stałej współpracy możliwość zatrudnienia radcy prawnego wydaje się wygodniejsza.

Wśród obowiązków firm oferujących kompleksową obsługę prawną firm należy: opiniowanie umów, reprezentowanie firmy przed organami administracji publicznej, porady prawne, doradztwo w zakresie postępowań przedsądowych, udział w sporach sądowych, przygotowywanie pism procesowych i opinii prawnych.

Kancelaria radcy prawnego – jak znaleźć?

Radców prawnych nie jest na rynku bardzo dużo – jest to zawód regulowany, zaufania publicznego i nie jest łatwo zdobyć aplikację i ukończyć egzamin radcowski. Jednakże ustawa o radcach prawnych przewiduje wyjątki od wymogu odbycia aplikacji radcowskiej i złożenia egzaminu radcowskiego np. w przypadku osób posiadających tytuł profesora lub doktora habilitowanego nauk prawnych, sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy, komorników. Od wymogu odbycia aplikacji zwalnia dodatkowo minimalny wymagany ustawą okres, w którym były zatrudnione jako referendarz sądowy, asystent prokuratora lub sędziego, albo wykonywały pracę wymagającą wiedzy prawniczej, oraz osób które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, notarialny lub komorniczy.

Radca prawny nie może się reklamować, dlatego też znalezienie odpowiedniej kancelarii radcy prawnego nie jest łatwe. O ile w mniejszych miastach wybór jest niewielki, w dużych miastach już możemy przebierać w ofertach kancelarii. Jak zawsze, najlepiej jest zatrudnić kogoś z polecenia, kto z powodzeniem pomaga komuś z naszych znajomych lub partnerów biznesowych. Jednak gdy taka osoba lub kancelaria nie ma już więcej mocy przerobowych, pozostaje nam poszukać kogoś innego. Najlepiej do tego nadaje się wyszukiwarka internetowa. Dla radców prawnych posiadanie strony internetowej często jest jedyną i najprostszą formą prezentacji swoich usług potencjalnym klientom. Dlatego szukając np. “kancelaria radcy prawnego Zawiercie” istnieje spora szansa, że znajdziemy firmę, która spełni nasze oczekiwania w zakresie stałej obsługi prawnej.

Zapewniająca kompleksowe usługi prawne kancelaria radcy prawnego Zawiercie znaleziona w ten sposób powinna być odpowiednim wyborem dla nas. 

Dochodzenie wierzytelności podmiotów gospodarczych

Usługi prawne świadczone przez kancelarię, które mogą być nam szczególnie potrzebne, to między innymi dochodzenie wierzytelności od innych podmiotów gospodarczych. Kancelaria adwokacka lub radcowska zadba o to, abyśmy nie musieli przejmować się narastającymi zaległymi wierzytelnościami od naszych klientów. Odpowiednio przygotowane pisma, w tym wezwania przedsądowe mogą w skuteczny sposób przyspieszyć windykację należności jeszcze przed wprowadzeniem w ruch sądu czy komornika.

Przygotowanie dokumentów wewnętrznych spółek

Kolejnym elementem działalności, w którym będzie nam przydatna kancelaria radcy prawnego, są porady w prawne w zakresie prawa handlowego, takie jak tworzenie spółek prawa handlowego, a także przygotowywanie dokumentów wewnętrznych spółek. Świadczone na najwyższym poziomie usługi dla naszej firmy zapewnią nam spokój podczas kontroli różnych instytucji rządowych, takich jak urząd skarbowy, ZUS czy PIP. Obsługa prawna zapewniona przez zespół prawników to najlepsze zabezpieczenie przed przyszłymi problemami.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz