Masz kredyt we frankach – sprawdź jakie masz prawa

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

kredyt we frankach

 Masz kredyt hipoteczny we frankach, a może chcesz po prostu pogłębić swoją wiedzę na temat spraw frankowych. Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się czym się zajmują kancelarie frankowe, jakie są kompetencje radców w sprawach frankowiczów oraz w jakich sprawach frankowych mogą brać udział strony danego postępowania?

Kredyty frankowe – najważniejsze informacje dla kredytobiorców

Mechanizm kredytów frankowych jest inny od tego zawartego w złotówkach. Kredyt w tym przypadku jest wypłacany w złotówkach, ale dochodzi do indeksacji, albo denominacji do franka szwajcarskiego. W tym przypadku kredytobiorca spłaca zadłużenie wyrażone we frankach szwajcarskich, a na samą wysokość rat wpływa LIBOR CHF, jest to referencyjna wysokość oprocentowania depozytów oraz kredytów na rynku międzybankowym w Londynie patrząc na franka szwajcarskiego. LIBOR jest odpowiednikiem polskiego WIBOR. Z racji niskich stop procentowych kredyt hipoteczny we frankach był traktowany jako świetne korzystne rozwiązanie. Gdy franki były niezwykle popularne kurs franka szwajcarskiego był niski oraz stabilny. Rata kredytu w przypadku złotówek była dużo wyższa.

Kredyt frankowy posiada dużo bardziej skomplikowany mechanizm niż ten kredyt w złotówkach. O kredyt w walucie obcej mogą się ubiegać osoby, które posiadają zarobki w danej walucie. W przypadku kredytów frankowych sprawa wyglądała zupełnie inaczej. 

Kredyt frankowy może przybierać dwie postaci, jako:

  • Kredyt denominowany – w tym przypadku, w umowie kredytowej widnieje kwota, którą wyraża się w walucie obcej. Oznacza to tyle, że w momencie, gdy zmienia się kurs waluty, kredytobiorca może otrzymać niższą kwotę, niż tę, którą planował.
  • Kredyt indeksowany. Kredytobiorca wie z góry, jaka kwota może być otrzymana w złotych, ale przeliczało się ją przez bank zgodnie z tym jaki obowiązuje kurs franka szwajcarskiego. W harmonogramie spłaty widać dokładną wartość, którą wyraża się w walucie, ale ratę spłaca się w złotych. Jest to niezwykle niekorzystne dla klienta, który stracił środki na spreadzie walutowym. Jest to różnica między kursem kupna oraz kursem sprzedaży.

Poznaj kompetencje radców prawnych

Wybierając kancelarię prawną warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Po pierwsze odpowiedzieć sobie na pytanie jak długo kancelaria zajmuje się sprawami frankowiczów. Te najbardziej doświadczone mają około 8-9 letnie doświadczenie. Po drugie czy kancelaria publikuje i opisuje swoje wyroki, podaje sygnatury. Ważne, aby kancelaria publicznie chwaliła się swoimi sukcesami. Kolejnym aspektem jest czas, w jakim kancelarii zajmuje uzyskanie danego wyroku. Następnie warto przyjrzeć się specjalizacji. Świetnie, gdy wśród klientów kancelarii są właśnie frankowicze. Dla niektórych niezwykle ważną kwestią będzie, czy radcowie prawni są dostępni na terenie całej Polski. Następną kwestią jest sprawa, czy kancelaria publikuje publicznie swoje wygrane wyroki. Wartościowymi wyrokami są to unieważniające kredyt oraz odfrankowienia. Warto również sprawdzić, czy kancelaria nie współpracuje ze sp. z o.o.. Spółki z o.o. wykorzystuje się przez niektóre kancelarie jako pośredników, a współpracując z nimi można narazić się na wiele niebezpieczeństw. W przypadku dobrych kancelarii, klienci są z polecenia i nie ma potrzeby, aby stosować takich zabiegów. Ostatnią z kwestii jest weryfikacja, czy kancelaria jasno określa wynagrodzenie, również premie za wygraną sprawę.

Jakie sprawy frankowe są rozstrzygane?

 Wśród najczęściej wymienianych spraw, o których mówią klienci kancelarii są:

  • unieważnienie umowy kredytowej we frankach oraz zwrot kwoty, która jest sumą wpłaconych rat łącznie z odsetkami oraz prowizją. Umowę traktuje się w taki sposób, jakby nie została nigdy zawarta;
  • odfrankowienie kredytu i zwrot nadpłat, których powodem jest rozliczanie przez bank umowy z odniesieniem do franków. Umowa, również po tym jak usunie się klauzule niedozwolone nadal pozostaje w mocy, jednak nie funkcjonuje w odniesieniu do wskazanej waluty;
  • obrona praw kredytobiorców, w przypadku, gdy bank wypowiedział umowę kredytu hipotecznego oraz domaga się zapłaty zgodnej z zawarciem umowy.

Jakie wynagrodzenie otrzymują prawnicy kancelarii?

Ostateczne wynagrodzenie, jakie jest dawane radcą prawnym jest zależne od rodzaju i zawiłości sprawy. W dobrej kancelarii frankowej można być pewnym, że sprawy są prowadzone do ostatniego argumentu, dowodu, który może pomóc kredytobiorcy. Zawsze w terminie składa dokumenty na apelację banku. Działają również w celu unieważnienia kredytu. 

Kancelaria frankowa wrocław

Przykładem kancelarii frankowej we Wrocławiu jest adwokat Sobkowiak. Cechuje go doświadczenie kancelarii w prowadzeniu spraw frankowiczów. Możesz być pewien, że ta kancelaria frankowa wrocław pomoże Ci odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania i sprawy praktycznie na terenie całego kraju. Jak wspominają “reprezentujemy kredytobiorców i prowadzimy sprawy osób z kredytem we frankach”. Pomoc frankowiczom jest głównym celem ich działalności. 

Oceń post

Dodaj komentarz