Wśród różnych urządzeń służących do obróbki materiałów szczególne miejsce zajmuje wycinarka laserowa. To bez wątpienia jeden z najbardziej uniwersalnych wyborów. Gdzie się sprawdzi? Poniżej znajdziesz najważniejsze przeznaczenia tej technologii.
Przejdź na skróty:
Jak działa wycinarka laserowa?
W przypadku wycinarek laserowych do rozdzielenia powierzchni dochodzi pod wpływem silnie skoncentrowanej wiązki lasera, która roztapia materiał, a następnie go odparowuje. Świetne właściwości wycinarek laserowych wynikają właśnie z charakterystyki tej zaawansowanej technologii.
Wiązka jest niezwykle precyzyjna, sama powierzchnia nie nagrzewa się poza polem cięcia, a ze względu na to, że cięcie odbywa się bezdotykowo, nie dochodzi również do zniszczenia materiału. W przeciwieństwie do wielu innych metod wiązka lasera sprawdzi się w każdej sytuacji – wycinarka laserowa do metalu poradzi sobie również z cięciem materiałów niemetalowych, w tym tworzyw sztucznych.
Czym różnią się od siebie wycinarki laserowe?
Oczywiście technologie wciąż się rozwijają i dotyczy to również cięcia laserowego. Podstawowy podział obejmuje źródło wiązki lasera. Wcześniej najpopularniejsze lasery wykorzystywały w tym charakterze gaz lub kryształy. Obecnie nowoczesne wycinarki laserowe bazują najczęściej na technologii światłowodowej. Oznacza to zdecydowanie wyższą precyzję, ale również wydajność i komfort pracy. Inwestując w wycinarki laserowe do blachy lub innych materiałów, można wobec tego uzyskać większe oszczędności.
Co oferują nowoczesne wycinarki?
Oczywiście postęp technologiczny przekłada się również na sposób wykorzystywania wycinarek. Stawiając na nowoczesne modele, takie jak wycinarki laserowe dostarczane przez Eckert, zyskujesz możliwość niemal pełnej automatyzacji procesów w przedsiębiorstwie.
Urządzenia zintegrujesz z zaawansowanymi sterownikami CNC, dzięki którym sterowanie jest niezwykle intuicyjne. Opiera się na oprogramowaniu pozwalającym na precyzyjne określenie programów cięcia. Umożliwia to realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów, w tym tych zawierających dużą liczbę detali.
Urządzenia wykorzystują między innymi sieci precyzyjnych czynników pozwalających na monitorowanie postępu prac i redukcję ryzyka awarii. Na wysoką jakość wpływają również nowoczesne głowice.
Co można ciąć dzięki wycinarce laserowej?
Dobieranie wycinarek stanowi pewne wyzwanie z perspektywy przedsiębiorstwa. Znaczna część z nich charakteryzuje się dosyć wąskim zakresem zastosowania. Nie dotyczy to jednak technologii laserowej. Pozwala na cięcie zasadniczo dowolnych materiałów wykorzystywanych w przemyśle.
Największą popularnością cieszą się wycinarki laserowe do metalu. Są w stanie przecinać między innymi stal, w tym stal szlachetną, metale kolorowe czy blachy. Wycinarka poradzi sobie jednak również z tworzywami niemetalowymi, w tym z tworzywami sztucznymi, a nawet ceramiką i szkłem czy drewnem.
Co więcej: na rynku istnieją nawet specjalne wycinarki laserowe do papieru, które są w stanie realizować najbardziej skomplikowane projekty bez ryzyka uszkodzenia niezwykle delikatnego materiału, którego cięcie mogłoby sprawiać poważne problemy.
Co ważne: jest to również niezwykle elastyczna technologia pod względem grubości materiałów poddawanych obróbce: wycinarki laserowe do blachy są w stanie ciąć nawet blachy o grubości 30 mm. Z drugiej strony poradzą sobie również z cienkimi arkuszami, a wybór tej technologii pozwoli na unikniecie ryzyka uszkodzenia materiału. Jak widać, to charakterystyka, która okazuje się zdecydowanie bardziej uniwersalna od innych popularnych metod obróbki.