Ile ml ma szklanka i ile waży?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

ile ml ma szklanka

“Ile ml ma szklanka?” Takie pytanie nie raz zadawaliście sobie w myślach biorąc się za przepis z Internetu, gdzie proporcje odmierzane są za pomocą różnych przyborów kuchennych. Niezależnie od rzeczywistej pojemności posiadanej przez Ciebie szklanki przyjmuje się, iż szklanka danej substancji to dokładnie 250 mililitrów. Warto od razu zaznaczyć, iż jest to założenie stałe, niezależnie od wlanego płynu. Oczywiście sprawa wygląda zupełnie inaczej kiedy do czynienia mamy z substancją stałą i mierzymy wagę. Przybliżmy ten temat w naszym artykule pt.”Ile ml ma szklanka wody i ile waży?”    

Ile ml ma szklanka wody i ile waży?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, korzystając z przepisów przyjmujemy, że szklanka ma 250 mililitrów pojemności. Natomiast zakładając, że waga 1 litra wody to 1 kg, woda w szklance  będzie ważyć 250 gram.

Należy przy tym zauważyć, iż waga posiadanych szklanek i kubków może znacznie odbiegać od tego przyjętego standardu. Najczęściej będzie to pojemność wahająca się od 200 do 400 ml. Dodając 50 mililitrów mniej danej substancji do przepisu możemy znacznie zmienić zakładane proporcje i zmienić efekt końcowy Twojego dania.

Jak sprawdzić ile mililitrów ma szklanka?

Istnieje jednak sposób z wykorzystaniem wagi kuchennej, aby zmierzyć rzeczywistą pojemność posiadanej szklanki. Wystarczy położyć kubek na wadze, wytarować wagę, a następnie do kubka wlać wodę (może być z kranu). Wartość w gramach wyświetlona na wadze będzie odpowiednikiem ilości mililitrów. 

ile ml ma szklanka

Dla ułatwienia przygotowałem dla Was małe zestawienie popularnych szklanek/kubków, które zna każdy z Was. Okazuje się zatem, iż posiadając klasyczny kubek dysponujesz standardową pojemnością, którą możesz użyć bez najmniejszego problemu korzystając z przepisów. Popularne szklanki z Ikei są większe, choć ta mniejsza wersja szkła jest bardzo zbliżona parametrami. Natomiast kubek plastikowy, a także typowa szklanka do whisky posiada zaledwie 200 ml.

Ile waży szklanka mąki i cukru?

Pojemność wyrażona w mililitrach jest stała, niezależnie od użytej substancji w postaci płynnej – oleju, octu, sosu itd. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku odmierzania wagi za pomocą szklanki. Obok wagi szklanki wody, warto poznać wagę najczęściej używanych artykułów w przepisach jak cukier i mąka.

Szklanka cukru o pojemności 250 ml waży około 220 gram, natomiast szklanka cukru pudru waży 170 gram.

Waga szklanki mąki uzależniona jest od rodzaju mąki, gdzie różnica sięga nawet 80%. Zacznijmy od najlżejszych:

  • mąka razowa – 120 gram,
  • mąka pszenna razowa – 145 gram,
  • mąka żytnia chlebowa – 145 gram,
  • mąka orkiszowa razowa – 150 gram,
  • mąka graham – 160 gram,
  • mąka pszenna – 170 gram,
  • mąka ziemniaczana 200 gram,
  • mąka krupczatka 210 gram.
5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz