Ile mililitrów ma kieliszek do wódki?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

ile mililitrów ma kieliszek

Niezależnie od tego, czy zasiadasz do stołu ze znajomymi i planujecie raczyć się trunkiem w kieliszkach, czy po prostu chcesz odmierzyć proporcje w znalezionym w Internecie przepisie, warto znać pojemność kieliszka do wódki. Warto od razu zaznaczyć, iż pojemność kieliszka jest niezależna od rodzaju płynu, który tam wlejemy. W tym dość krótkim artykule udzielimy Ci odpowiedzi na pytanie ile mililitrów ma kieliszek do wódki i przedstawimy także różne możliwości. Dzięki temu będziesz w stanie obliczyć przydział potencjalnych kieliszków do wypicia przypadające na każdą osobę lub poprawnie odmierzyć każdą substancję w postaci płynnej. 

Ile mililitrów ma kieliszek wódki?

Nie lubię używać tego zwrotu, ale przy pytaniu ile ml ma kieliszek, jestem zmuszony do odpowiedzenia tak: “to zależy” od kieliszka. Nie ma w tym przypadku jednego standardu, który został przyjęty przez producentów szkła. Rynek jest przepełniony różnymi kształtami i wielkościami kieliszków, ponieważ to wygląd i cena są głównymi czynnikami zakupowymi. Pojemność natomiast waha się od 20 ml do 100 ml. 

W zależności od okazji możemy się nawet domyśleć jaka będzie pojemność kieliszka, w którym otrzymamy trunek alkoholowy. Idąc do pubu, klubu czy też restauracji spotkamy się z pewnością z prawie najmniejszą pojemnością. Będzie to oczywiście kieliszek, który pomieści 25 ml. Warto nadmienić, iż to właśnie ta wartość jest najczęściej używana i spotykana także w naszych domach. Trudno się dziwić, bo według mojej opinii jest “w sam raz”. Zbyt duża pojemność może spowodować pewne odruchy, a o szybki stan upojenia też nie ciężko.    

Przygotowałem dla Was także to poniższe porównanie, które pomoże Wam dowiedzieć się po kształcie ile ml ma kieliszek w Waszym domu. Zobaczcie!   

ile mililitrów ma kieliszek do wódki porównanie

Na nieco starszych, rodzinnych zdjęciach można jeszcze znaleźć kieliszki o pojemności 50 mililitrów, lecz aktualnie w sprzedaży już coraz rzadziej. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, począwszy od zmiany gustu, przez zdrowy tryb życia i coraz mniejszą ilością spożywanego alkoholu, po samo przeznaczenie kieliszka – wcześniej służyły częściej także do nalewek, czy bimbru. 

Inne pojemności kieliszków do wysokoprocentowych alkoholi

Coraz częściej Polacy korzystają z kieliszków także dedykowanych do innych trunków jak np. likier, czy tequila. Przejdź niżej a dowiesz się ile mililitrów ma kieliszek do likieru, tequili i nalewki!

ile ml ma kieliszek do likieru

Najpopularniejsze kieliszki do likieru posiadają pojemność 40-50 ml. Ich budowa jest dość charakterystyczna – najczęściej na podłużnej nóżce i okrągłej stopie, a czasza zaokrąglona. 

ile ml ma kieliszek do tequili

Z kolei kieliszek do tequili jest bardzo podobny do tego, z którego pijemy wódkę, lecz znacznie wyższy i o większej pojemności – 50-60 ml. Niektórzy ten typ kieliszka nazywają “lufą”.  

pojemność kieliszka do nalewki

Z kolei pojemność kieliszka do nalewki jest uzależniona zapewne od jej mocy. Produkty o wysokiej zawartości alkoholu będą podawane w kieliszkach 25 ml, natomiast te z mniejszą zawartością procentów będą podawane w kieliszku 50 ml. Coraz mniej osób sporządza nalewki o właściwościach leczniczych, co zaczyna czynić ten trunek dobrem luksusowym. Temat podłapują także producenci oferując najczęściej w tym celu szkło kryształowe.

3/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz