Ciuchy i buty wykonane z zamszu prezentują się naprawdę bardzo ładnie, ale mają jeden feler – dosyć łatwo się brudzą i ciężko jest je odświeżyć nie niszcząc przy tym materiału. Nie jest to jednak niemożliwe i dlatego powstał ten zbiór najlepszych i najmniej szkodliwych sposobów na czyszczenie zamszu. Zapraszamy do artykułu pt. “Jak czyścić zamsz?”.
Jak czyścić zamsz?
Oto najważniejsze informacje dotyczące czyszczenia zamszu.
Po pierwsze
Drobne zabrudzenia możemy usunąć za pomocą specjalnej gumowej szczoteczki do zamszu, którą można kupić w sklepach obuwniczych i na aukcjach internetowych. Równie dobrze sprawdzi się także szczoteczka do zębów lub rąk, a nawet zwykła gumka do zmazywania ołówka, najlepiej biała, bo niektóre kolorowe mogą po sobie zostawiać smugi. Wystarczy przecierać zabrudzone miejsce.
Po drugie
W podobnych sklepach możemy także nabyć specjalne detergenty do czyszczenia zamszu, a najlepsze efekty prawdopodobnie uzyskamy stosując piankę czyszczącą. Opis użycia znajdziemy na opakowaniu.
Po trzecie
Domowym substytutem pianki czyszczącej może być mleko zmieszane z sodą oczyszczoną w proporcjach łyżeczka sody na szklankę mleka. W roztworze maczamy ściereczkę, ściskamy ją, aby pozbyć się nadmiaru wody i przecieramy brud. Następnie materiał oczyszczamy inną, suchą ściereczką, a po osuszeniu pocieramy go gumową szczoteczką lub gumką do mazania. Na oporniejszy brud można do roztworu dodać pół łyżeczki mydła.
Po czwarte
Jeżeli zamsz został zabrudzony czymś tłustym to możemy plamę oczyścić specjalną szczoteczką do zamszu albo spróbować obsypać ją talkiem lub mąką ziemniaczaną i pozostawić na co najmniej 10 godzin. Po tym czasie strzepujemy talk i czyścimy powierzchnię szczoteczką lub gumką.
Po piąte
Materiał będzie się ładnie prezentował, a sfatygowany, stwardniały odzyska swój dawny urok, jeśli zaopatrzymy się w spray do zamszu. Jest on dostępny w większości sklepów obuwniczych lub na internetowym bazarze za kilkanaście złotych. Działa konserwująco, dlatego warto przed każdym wyjściem na zewnątrz spryskać powierzchnię, którą chcemy ochronić. Nawet jeśli się ubrudzą to brud będzie o wiele łatwiej usunąć. Szybkim sposobem odświeżymy zamsz, jeżeli przytrzymamy go nad parującą wodą. Po parówce można go dodatkowo przetrzeć gumową szczoteczką.
Po szóste
Z innych domowych sposobów na zamsz bardzo dobrze sprawdzają się dwie opcje: czyszczenie skórką od chleba i samym mlekiem. Chleb nie powinien być zupełnie świeży, najlepszy jest taki, który przeleżał przynajmniej jeden dzień. Materiał czyścimy pocierając go białą stroną skórki (tą od środka chleba). Jeśli chodzi o mleko to delikatnie je podgrzewamy (max do 40 stopni) i moczymy w nim gąbkę, a następnie przecieramy upatrzone miejsce.
Po siódme
Świeże plamy z błota pozostawiamy do wyschnięcia i dopiero potem czyścimy, najlepiej na sucho którymś z wymienionych już pomysłów.
Po ósme
Zimowe plamy z błota zmieszanego z solą najlepiej dobrze wyszorować szczoteczką do zębów lub rąk moczoną w mydlinach.
Po dziewiąte
Jeśli nic już nie pomaga, a plamy dalej są widoczne to w ostateczności możemy włożyć buty lub ubranie do pralki i wyprać w niskiej temperaturze (do 30 stopni) używając do tego szarego mydła zamiast proszku do prania. Suszymy z dala od grzejników. Po takim praniu ryzykujesz, że ciuchy mogą się rozlecieć, dlatego stosuj je tylko, gdy inne metody zawiodły. Zamiast prania w pralce można zastosować pranie ręczne.
Należy przy tym pamiętać, że zamsz zamszowi nie równy. Jeden będzie dobrej jakości i spokojnie sobie poradzimy z czyszczeniem, a inny zacznie farbować lub po kilku dniach się powyciera i czyszczenie jedynie pogorszy jego wygląd, nic z tym już nie zrobimy.