Jak dbać o formę bez udziału siłowni?

Artykuł zewnętrzny

cwiczenie w domu

Aktywność fizyczna w warunkach domowych może być równie skuteczna i zróżnicowana, co trening na profesjonalnej siłowni. Wystarczy kilka podstawowych akcesoriów i odrobina kreatywności. Poznaj ćwiczenia na mięśnie brzucha do wykonywania w domu, skuteczne metody trenowania pleców, nóg, pośladków, klatki piersiowej i ramion.

Trening w domu – od czego zacząć?

trening w domu

Trening z wykorzystaniem sprzętu może być dla Ciebie korzystny, zwłaszcza jeśli posiadasz hantle i obciążenia żeliwne. Dzięki nim z łatwością przeprowadzisz zaawansowane ćwiczenia. Ławka treningowa umożliwia wygodne trenowanie klatki piersiowej i pleców (na przykład wiosłowanie hantlem oparte o ławkę). Ćwiczenia z hantlami są niezwykle skuteczne, co sprawia, że często są one stosowane nawet podczas treningów na profesjonalnej siłowni z dobrze wyposażonym zapleczem.

Wykonuj pompki w różnych wariantach, rozpoczynając od pompek na kolanach, aż do tzw. pompki diamentowej. Przydatnym narzędziem może być zestaw gum treningowych. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się do aktywacji mniejszych grup mięśniowych, jak biceps czy triceps, oraz do rozgrzewki. Popularnym rozwiązaniem do podciągania się w warunkach domowych jest drążek rozporowy zamontowany we framudze drzwi. Do ćwiczeń aerobowych możesz zastosować orbitrek.

Trening w domu – jakie ćwiczenia siłowe?

Realizacja planu dotyczącego formy fizycznej wymaga odpowiedniego podejścia. Trening siłowy, zwłaszcza w warunkach domowych, może stanowić wyzwanie, jednak z pewnością nie jest niemożliwy. Postaw na takie rozwiązania jak m.in.:

  • serie łączone,
  • superserie,
  • dropsety,
  • obwody interwałowe.

W ramach tych ostatnich, wykonuje się ćwiczenia siłowo-wytrzymałościowe bez przerw, uwzględniając większą liczbę powtórzeń.

Warto także skupić się na większej liczbie powtórzeń w poszczególnych ćwiczeniach, zwłaszcza jeśli ograniczona jest ilość dostępnego obciążenia. Istnieje wiele możliwości skonstruowania efektywnego treningu w warunkach domowych, co pozwoli uniknąć Ci uczucia przykrego obowiązku, ponieważ sprawi, że trening stanie się satysfakcjonującym elementem życia.

Trening w domu – nie zapominaj o aerobach!

Aby utrzymać formę, nie mniej istotne od ćwiczeń siłowych, są ćwiczenia aerobowe. To zestaw ćwiczeń, których celem jest zwiększenie wymiany tlenowej w organizmie. W prostych słowach: podczas tego rodzaju treningu mięśnie otrzymują maksymalną ilość tlenu. Ten proces skutkuje intensywnym spalaniem tłuszczu podczas trwania treningu aerobowego. W warunkach domowych sprawdzi się np. orbitrek https://www.morele.net/kategoria/orbitreki-1494/.

Nie możesz też zapominać o odpowiedniej diecie, dostosowanej do celów, jakie chcesz osiągnąć i do Twoich aktualnych warunków fizycznych. Bez względu na to, czy zależy Ci na budowie mięśni, czy Twoim celem jest osiągnięcie dobrej formy, musisz mieć świadomość, że kształtowanie sylwetki to proces, który potrzebuje czasu. Przede wszystkim warto postawić przed sobą realne cele, które można konsekwentnie osiągać.

Oceń post

Dodaj komentarz