Jak napisać podziękowanie za współpracę?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

podziękowanie za współpracę wzór

Niemal każdy z nas doświadczył sytuacji, w której opuszczamy załogę i zmieniamy dotychczasowe miejsce pracy. Niezależnie jaki jest powód odejścia z pracy, to podziękowanie za współpracę swoim współpracownikom, to nie tylko miły gest z szacunku na koniec, lecz także odzwierciedlenie naszej kultury osobistej i klasy. Dlatego przygotowaliśmy dla Was artykuł, który krok po kroku przygotuje Was do tego jak podziękować za współpracę!     

Zanim odejdziesz

Od małego wpaja nam się zasady, aby uczyć się w celu otrzymania dobrej pracy, szanować miejsce pracy za wszelką cenę. Przekładanie wartości zawodowych nad prywatne bardzo często powoduje sytuacje, w których zagrożenie zwolnieniem, wszelkie rozmowy z przełożonymi, czy nawet sam proces odejścia z firmy, jest dla wielu czymś nieprzyjemnym. W ferworze stresu niektórzy zapominają w jaki sposób należy się zachować i obrócić sytuację w pożyteczną dla siebie.

Zanim jednak przejdziemy do podziękowania za współpracę do swoich współpracowników, spróbujmy jeszcze zawalczyć o siebie. Przed finalnym odejściem umów się na ostatnią rozmowę z szefem, czyli tzw. exit interview. Podziel się wszelkimi spostrzeżeniami, które nagromadziły się przez Twój cały okres zatrudnienia. Będąc szczerym i wskazując elementy, które powinny być poprawione z punktu widzenia specjalisty, możesz zaskarbić sobie wdzięczność szefa. Porusz takie tematy jak rola Twojego byłego stanowiska w firmie, obowiązków, ale także relacji, które panują w firmie. Taka rozmowa może skończyć się dalszą współpracą w różnym zakresie, polepszenia relacji, możliwość wsparcia lub pomocy ze strony byłego pracodawcy w razie kłopotów. 

Podziękowanie za współpracę – zalety

Nawet jeśli Twoje doświadczenie w danej firmie trwało niezbyt długo lub po prostu nie mieliście miłych relacji z pracodawcą, to i tak warto odejść z klasą i nie paląc za sobą mostów. Środowisko pracodawców w konkretnych branżach jest dosyć hermetyczne, więc nigdy nie wiesz, czy Twój potencjalny nowy szef nie zna akurat Twojego byłego pracodawcy. 

Niezależnie także od powodu odejścia, podziękowanie za współpracę pomaga utkwić w pamięci i zwiększyć swoje szanse w przypadku starania się o pisemne referencje lub powiedzenie miłego słowa w przypadku robienia nieoficjalnego wywiadu przez potencjalnego pracodawcę.  

Przejdźmy zatem do rzeczy! Sprawdź jak napisać podziękowanie za współpracę i zobacz nasze przykłady!

Podziękowanie za współpracę: jaką formę wybrać?

Odejście pracownika z firmy może być zorganizowane co najmniej na kilka różnych sposobów. Mało tego, jeśli byliście lubiani, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że współpracownicy sami zorganizują oficjalne pożegnanie, bo przecież nie zawsze musi to wynikać z inicjatywy osoby odchodzącej. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na formę podziękowań.

  • e-mail z podziękowaniem za współpracę,
  • zorganizowanie małego poczęstunku (ciasteczka, ciasto, inne słodkości) podczas przerwy,
  • stworzenie kartki z podpisami i życzeniami – kupisz ją w każdym sklepie papierniczym. 
  • stworzenie dyplomu z podziękowaniem,
  • podarowanie nieco bardziej ekskluzywnego upominku firmowego np. pióro lub jakiś gadżet przypominający o danej firmie.
  • zaprosić na drinka lub kolację po pracy.

Oczywiście należy przy tym pamiętać, że im bardziej personalne pożegnanie, tym milej odbierane. Wysłanie maila z podziękowaniem za współpracę pozostaw jako ostateczność lub zarezerwuj tą formę dla osób, z którymi nie masz możliwości nawiązania kontaktu osobistego. 

Podziękowanie za współpracę – e-mail

Niezależnie od wielkości firmy, wysłanie maila jest tak samo proste. Pamiętaj jednak, że wskazane byłoby wysłanie przynajmniej kilku spersonalizowanych wiadomości do osób, z którymi blisko współpracowaliście. Wiadomość taka powinna charakteryzować się kilkoma zasadami.

  • Przede wszystkim podziękowanie za współpracę powinno mieć pozytywny wydźwięk. Nie żal się, nie umieszczaj tam pretensji i nie pisz wiadomości z podtekstami. Nie pozwól przejąć władzy emocjom, zachowaj profesjonalizm do samego końca.
  • Nie umieszczaj konkretnego powodu odejścia. 
  • Opisz kto przejmuje Twoje obowiązki i prześlij do tej osoby kontakt.

Przykłady e-maili z podziękowaniem za współpracę

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wzór e-maila z podziękowaniem za współpracę, który może posłużyć Ci jako przykład do napisania własnego pożegnania. Im więcej szczegółów będzie zawierał, tym bardziej będzie autentyczny! 

Przykład 1 do współpracowników:

“Drogie Koleżanki i Koledzy,

Oto nadszedł mój ostatni dzień jako Wasz współpracownik. Korzystając z tej okazji pragnę Wam przede wszystkim podziękować za niesamowitą i wszech panującą atmosferę, której mogłem doświadczać za każdym razem przychodząc do firmy. Dziękuję za wyrozumiałość, życzliwość i uzyskane wsparcie pomimo ciągłego zadręczania wieloma pytaniami. 

Dziękuję szefostwu za możliwość wykazania się w projektach, za przebyte szkolenia i liczne wskazówki. Jestem wdzięczny, że dzięki temu mogłem tak bardzo się rozwinąć i poszerzyć swoje kompetencje zawodowe.

Poznałem tutaj wielu wartościowych i inspirujących ludzi. Mam nadzieję, że nasza znajomość nie skończy się właśnie na tym poziomie. Pozostawiam do siebie kontakt: ………….. . Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie udzielę na nie odpowiedzi.
Od dziś moje obowiązuje przejmuje ……………………………………… . Wszelką korespondencję w sprawach służbowych proszę kierować pod adres: ………………………………. , nr tel ………………….. . 

Jeszcze raz bardzo dziękuję i mam nadzieję, że nasze drogi jeszcze kiedyś się spotkają!”

Przykład 2 do współpracowników:

Kochane koleżanki, Kochani koledzy,
Korzystając z okazji chciałabym ogłosić, iż dzisiaj jest nasz ostatni dzień wspólnej pracy. Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę, otrzymaną życzliwość każdego dnia, pomoc przy taskach i wtedy kiedy było “issue”.


Od samego początku spodobała mi się atmosfera, którą stworzyliście i doskonale wiem, że będzie mi tych przyjacielskich stosunków brakować gdziekolwiek nie będę. 


Będę także tęsknić za tymi przerwami kawowymi i pizza friday. A skoro jesteśmy na tym etapie, to zapraszam wszystkich do kuchni – czeka tam dla Was mały poczęstunek ode mnie. 
Smacznego!  

Podziękowanie za współpracę do Klienta / Partnera

Twoje obowiązki dotyczyły kontaktu z klientami lub partnerami biznesowymi? Nie odchodź bez pożegnania! Koniecznie poinformuj ich o swoim odejściu i przekaż kontakt do osoby, która Cię zastąpi. Brak informacji z Twojej strony grozi ryzykiem braku możliwości skontaktowania się i dokończenia bieżących tematów. Może w tym przypadku dojść do zrezygnowania ze świadczenia usług ze strony ważnego klienta, a winą zostanie obarczona Twoja była firma. Nie mniej jednak, jeśli chcesz zostawić po sobie dobre wrażenie, napisz podziękowanie za współpracę także do swoich Klientów. Możliwe, że odnajdą Cię i Wasza współpraca będzie nadal się rozwijać. 

Dobrą praktyką jest także przedstawienie i załączenie konkretnej osoby do wiadomości, która przejmuje Twoje obowiązki. 

Podziękowanie za współpracę – kartka

W każdej księgarni, sklepie papierniczym, dużym markecie lub po prostu w sieci znajdziesz z pewnością wiele kartek z życzeniami, a także takie z podziękowaniami za współpracę. Miło będzie osobie, kiedy znajdą się tam podpisy współpracowników.

Przykłady kartek pożegnalnych dla współpracownika

Możesz jednak przygotować taką kartkę samodzielnie, używając programu w Internecie np. Canva. Podziękowania, które możesz użyć: 

Przykład 1

“Ten, kto twierdzi, że nie ma ludzi niezastąpionych,
nie zna ………………………………………………
(Stanowisko) ……………………w (firmie) ……………….. 
Dziękujemy Ci za wspaniałą współpracę i życzymy
zrealizowania na emeryturze wszystkich tych planów,
na które dotąd nie starczyło czasu.
Koleżanki i koledzy z wydziału.”

Przykład 2

“Aby obyczajom prastarym zadość uczynić
tudzież pospólstwu wszelkiemu
jako wiadomym oznajmić, iż pracownik firmy
……………………………………..
waszmość ………………………………
człek wielkich zasług dla onej kompanii poczynionych
czcigodny i sznowany, którego przewagi niezwykłe
wzorem być mogą dla wszystkich
lat już 30 pracuje
za co Zarząd podziękowania mu składa
a co na wieczną rzeczy pamiątkę na onej wołowej
skórze spisać kazaliśmy i wszystkim
do wiadomości podajemy.”

Przykład 3

“………………………..
Dziękujemy za 15 lat wspólnej pracy
za to, że zawsze mogliśmy liczyć
na Twoją pomoc i wsparcie
W ciągu tych lat byłeś nie tylko
świetnym współpracownikiem, ale również
najlepszym przyjacielem.
Dziękujemy za chwile które wspólnie przeżyliśmy,
i życzymy sukcesów w nowym miejscu pracy.”

Podziękowanie za współpracę – cytaty

Aby Twoje podziękowanie zabrzmiało także nieco bardziej poetycko, nie bój się użyć cytatu, który zmotywuje innych do działania lub określa to co czujesz. Poniżej znajdziesz kilka cytatów, które mogą Ci się spodobać:

  • “Pracę należy wybierać dużo ostrożniej niż współmałżonka, ponieważ będzie się w niej spędzać więcej czasu niż w jego towarzystwie” – Jonathan Carroll, 
  • “Aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć, działać i pracować, taki jest porządek przyrody, której życie polega na działaniu” – Paul Holbach
  • “Bądźmy wdzięczni, że istnieją wariaci, bez nich nie moglibyśmy odnosić sukcesów” – Mark Twain, 
  • “Nauczyłem się wspaniałej prawdy: od radości, którą sprawia nam czyjaś dobroć większą radością jest wyrażenie wdzięczności za tę dobroć” – Richard Paul Evans, 
  • “Wyjątkowi ludzie nie muszą się uciekać do fałszywej skromności. Nie polują na komplementy, lecz kiedy są nimi obdarowani – wdzięcznie je przyjmują” – Andrew Matthews, 
  • “Połączenie sił to początek, pozostaje razem to postęp, wspólna praca to sukces” – Henry Ford
  • “Praca oddala od nas trzy wielkie niedole – nudę, występek i ubóstwo” – Wolter
  • “Pracuj, jakbyś nie potrzebował pieniędzy. Kochaj, jakby nikt Cię nigdy nie zranił. Tańcz, jakby nikt nie patrzył. Śpiewaj jakby nikt nie słuchał. Żyj, jakby to było niebo na Ziemi” – Celaleddin Rumi
  • “Za każdym razem kiedy widzisz biznes, który odnosi sukces, oznacza to, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję” – Peter Drucker
  • “Choć człowiek niejednokrotnie narzeka na pracę, nie może się bez niej obejść” – Antoni Kępiński
4.2/5 - (10 votes)

1 komentarz do “Jak napisać podziękowanie za współpracę?”

  1. Podziękowanie za współpracę z jednej strony powinno być formalne jeśli instytucja czy organizacja ma charakter również tego typu. Przede wszystkim są to urzędy czy wszystkie inne placówki państwowe czy rządowe. Jednak w Polsce funkcjonują przede wszystkim MŚP, gdzie relacja na linii pracownik – pracodawca jest mniej formalna. Wtedy można napisać coś prosto od serca albo po prostu wręczyć prezent w ramach podziękowań za współpracę.

Average 
 5 Based On 1

Dodaj komentarz