Jak napisać ź na klawiaturze? “zi”, “ziet”, czy też “z z kreską”

Polskie znaki diakrytyczne potrafią bardzo utrudnić szybkie pisanie, gdyż wymagają użycia i przytrzymywania dodatkowego przycisku. Standardowo wszystkie litery z kreskami lub kropkami znajdują się przy podstawowych literach. Jest jednak pewien przypadek, do którego użyto innej litery. Jest nim litera “ź”. Jeśli chcesz wiedzieć jak napisać ź na klawiaturze, czytaj dalej ten artykuł.

Reklama

Jak zrobić ź na klawiaturze?

Odpowiedź jest bardzo prosta: wystarczy, że przytrzymasz przycisk “Alt Gr” + wciśniesz “x”.

Jeśli oczekujesz, aby litera była napisania tzw. “capitalem”, czyli po prostu z dużej litery, musisz dołożyć do tego przycisk “Shift”, czyli:

Oczywiście ten sposób działa na systemie Windows wraz z zainstalowanym językiem polskim. Jeśli korzystasz z innego systemu operacyjnego, np. Mac, to powinieneś wykonać poniższą instrukcję:

Jak zrobić ź na klawiaturze w innym języku?

Osoby posługujące się klawiaturami oraz ustawionym językiem operacyjnym na inny niż polski, będą miały problem ze zrobieniem litery ź na klawiaturze. Jeśli bardzo często korzystasz z polskich znaków diakrytycznych, koniecznie zainstaluj język polski. Wyjaśnimy Ci w poniższej instrukcji jak dokonać zmiany języka w systemie Windows 10, a następnie szybkie przeskakiwanie pomiędzy językami. 

 1. Kliknij po prawej stronie, na dole (obok zegara), w skrót używanego języka. 
 2. Wybierz “Preferencje języka”,
 3. Kliknij “Dodaj język”,
 4. Wyszukaj “Polski (programisty),
 5. Następnie Zainstaluj.

Od teraz, w łatwy sposób możesz zmieniać język za pomocą skrótu klawiaturowego: “Alt” + “Shift”. Będąc już na języku polskim wystarczy, że wykonasz poniższą kombinację, a stworzysz literę “ź”.

Jak napisać znak funta w Wordzie?

Wszystkie poprzednie metody zadziałają podczas pracy w programach takich jak Word, czy Excel. Te programy posiadają także własną tablicę znaków, z których możesz korzystać, a wybrane symbole są szybko dostępne, gdyż oznaczone jako “ostatnio używane”. 

 1. Uruchom program Word,
 2. Przejdź do zakładki “Wstawianie”,
 3. Następnie kliknij na “Symbol” po prawej stronie, 
 4. Wybierz opcję “Więcej symboli” 
 5. Symbol ź znajduje się w podzbiorze “Łaciński rozszerzony-A.
 6. Zaznacz i kliknij “Wstaw”.

Najszybszym sposobem jednak, aby uzyskać ten efekt, jest skorzystanie z domyślnego skrótu z aplikacji Word lub Exel i jest nim kombinacja:

Inny sposób, lecz wymagający znajomości znaków Unicode, to:

Reklama

Ź do skopiowania

Jeżeli powyższe instrukcję nie sprawdziły się w Twoim przypadku to ostatnim sposobem na uzyskanie tej litery jest skopiowanie jej. W tym celu:

 1. Zaznacz znak: “Ź ź”,
 2. Wciśnij kombinację “CTRL”+ “C”,
 3. Następnie przejdź do miejsca, w którym chcesz, aby ten znak się znajdował,
 4. Naciśnij “CTRL” + “V”.
4,6 / 5 ( 10 votes )
Exit mobile version