Jak odkręcić zapieczoną lub zardzewiałą śrubę?

Poradniki

Updated on:

jak odkręcić śrubę

Trafiłeś na śrubę, która nie chce się dać odkręcić? Próbowałeś już wszystkich kluczy, wypowiadając przy tym niezliczoną ilość „magicznych” zaklęć i dalej nic? Sprawdźmy jakie jeszcze masz możliwości. Zapraszamy do artykułu pt. “Jak odkręcić zapieczoną lub zardzewiałą śrubę?”.

Użyj odpowiedniego klucza

Do odkręcania zapieczonych śrub należy używać kluczy nasadowych lub ewentualnie oczkowych. Wiadomo, klucz płaski, który opiera się na śrubie w dwóch miejscach łatwiej się z niej ześlizguje. Po kilku takich omsknięciach z łebka można zrobić okrąg, a wtedy już żadnym kluczem jej nie złapiemy. Natomiast klucze nasadowe i oczkowe stykają się ze śrubą w wielu miejscach, dzięki czemu trudniej o przypadkowe ześlizgnięcia. Śruby mocno skorodowane warto podszlifować pilnikiem, aby zdrapać rdzę i dobrać najodpowiedniejszą nasadkę. Pomocne bywa również ostukanie młotkiem łebka śruby, aby ja wzruszyć.

Zastosuj preparaty penetrujące

Preparaty penetrujące wnikają w mikroszczeliny pomiędzy śrubą i materiałem, w który została wkręcona, zmniejszają tarcie pomiędzy nimi i w ten sposób ułatwiają ich wykręcenie. Do takich produktów należy popularny WD-40 (125 ml za około 11 zł), ale w sklepach dostępne są również specyfiki typowo do odkręcania zapieczonych elementów (np. K2 – 500 ml za 15 zł). Te drugie dają przeważnie lepsze rezultaty, gdyż łatwiej wnikają w głąb gwintowania. Po psiknięciu w miejsce gwintu, trzeba odczekać kilka minut i spróbować odkręcić śrubę. Jeśli się nie uda, to cały zabieg powtarzamy, ale tym razem odczekujemy kilka godzin.

Wykorzystaj właściwości nafty

Nafta działa w podobny sposób, co preparaty penetrujące. Choć jest od nich tańsza, to jednak wymaga dłuższego czasu, aby dobrze wniknąć w głąb gwintu. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku śrub z nakrętkami, które łatwo można w niej zamoczyć i zostawić tak na kilka godzin.

Spróbuj podgrzewania

Dobrym sposobem na wykręcenie zapieczonej śruby jest podgrzanie miejsca (nie samej śruby), w które została wkręcona. Można do tego użyć palnika, opalarki albo nagrzewnicy indukcyjnej. Jednak należy ich używać z rozwagą, gdyż nie wszystkie metale da się bezpiecznie podgrzewać do wysokich temperatur. Istotne jest również otoczenie śruby, gdyż znajdujące się w pobliżu niej elementy plastikowe mogą się zwyczajnie stopić, a lakier odprysnąć. Metoda daje niezwykle szybkie rezultaty, lecz czasem lepiej się nie spieszyć i skorzystać z preparatów penetrujących. Niekiedy zamiast podgrzewania można spróbować zamrozić śrubę (np. odwrócona puszką sprężonego powietrza), ale wtedy dobrze jest małym wiertłem nawiercić śrubę w centralnej części i w ten otwór psiknąć kilka razy zimnym powietrzem (oczywiście przy założeniu, że śrubę później wymienimy na nową).

Co zrobić przy zerwaniu łebka?

Jeżeli użyjesz zbyt dużej mocy i ukręcić śrubie łebek, pozostaje Ci już tylko nawiercić ją wiertłem i przy użyciu specjalnych wkrętaków do urwanych śrub wykręcić je z gwintu. Takie wkrętaki znajdziesz w sklepach z narzędziami za około kilkanaście złotych. Mają one odwrotne gwintowanie, dzięki czemu wkręcając je w zapieczoną śrubę będziemy ją jednocześnie wykręcali z otworu. Zamiast wkrętaków można spróbować posmarować wiertło mocnym klejem i pozostawić w nawierconym otworze do wyschnięcia. Później do wiertła zamontować wkrętarkę z lewymi obrotami i spróbować, na wolnym biegu, wykręcić śrubę.

Natomiast jeśli łebek się urwał, ale z otworu wciąż wystaje kawałek śruby z gwintem, to możemy do niego przyspawać nakrętkę albo nakręcić dwie nakrętki, które same się zakleszczą lub naciąć go w poprzek np. brzeszczotem, tworząc jednocześnie rowek, w który da się wsadzić śrubokręt i wykręcić pozostałość śruby. Ewentualnie można złapać wystający element kluczem „żabką” i nim próbować wykręcić bolec. Wcześniej warto użyć preparatów penetrujących, aby ułatwić sobie zadanie.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz