Od wielu lat Polska starała się dołączyć do ruchu bezwizowego pozwalającego na swobodne podróżowanie do Stanów Zjednoczonych. Sytuacja ta uległa zmianie w 2019 roku, a Polacy od 11 listopada mogą w celach turystycznych na dziewięćdziesiąt dni przebywać w USA. Należy jednak poprawnie złożyć formularz ESTA.
Przejdź na skróty:
Czym jest ESTA i o czym należy pamiętać, składając wniosek?
Po pierwsze wypełnienie formularza ESTA jest znacznie prostsze niż wypełnienie wniosku o wizę. To podstawowa różnica. Aby otrzymać wizę, konieczne jest udanie się do konsulatu i opłacenie wniosku w kwocie około 160 dolarów, a nawet wtedy nie ma się pewności czy wiza będzie nam udzielona. Formularz ESTA można wypełnić w domu przez internet na stronie U.S. Customs and Border Protection (https://esta.cbp.dhs.gov). Cena za tę usługę wynosi 21 dolarów (17$ za wniosek i 4$ za jego rozpatrzenie.
ESTA to nic innego jak system, który ocenia czy jesteśmy uprawnieni do wjazdu na teren USA. Wniosek może zostać rozpatrzony negatywnie lub też możemy nie zostać wpuszczeni na teren USA nawet z pozytywnym formularzem ESTA. Zaleca się złożenie wniosku w momencie rezerwacji podróży, lecz nie później na 72 godziny przed wylotem. ESTA ważna jest 2 lata lub do czasu wygaśnięcia ważności paszportu.
Złożenie wniosku krok po kroku
Wniosek najlepiej złożyć w języku polskim. (szczegółowe informacje na temat składania wniosku o esta wiza znajdziesz tutaj: https://estavisa.pl/jak-wypelnic-formularz-esta-krok-po-kroku/) Będzie to znaczne ułatwienie podczas całego procesu. Następnie należy kliknąć z głównego ekranu „Utwórz nowy wniosek” lub „Kontynuuj istniejący wniosek” jeśli formularz ESTA został już przez nas wcześniej wypełniony. Następnie formularz pozwala na wybranie ilości wnioskujących: dla jednej osoby lub dla grupy. W przypadku grupy maksymalnie może ona liczyć 50 osób. Wówczas dodaje się osobę kontaktową jako główną oraz pozostałych członków grupy.
Następny krok to zapoznanie się z powiadomieniem o bezpieczeństwie oraz klauzulą zrzeczenia się odpowiedzialności, oraz Ustawą Travel Promotion Act of 2009. Przeczytanie i zaakceptowanie powyższych zgód jest konieczne do przejścia do dalszej części wniosku. Po ich akceptacji następuje przejście do kolejnego etapu formularza ESTA, czyli wpisanie danych osobowych.
Wypełnienie wniosku
Formularz ESTA wymaga od nas podania swoich danych. W tym kroku wpisujemy podstawowe dane osobowe. Istnieje też możliwość ich automatycznego uzupełnienia poprzez wysłanie skanu paszportu. Następnie musimy podać czy posiadamy inne obywatelstwo, a po tym kroku następuje weryfikacja poprzez podanie adresu mail i weryfikacja adresu poprzez uzupełnienie 4 cyfrowego kodu wysłanego na adres mailowy.
Dalszy etap to pytania, czy inny kraj wydał nam paszport oraz, czy używamy pseudonimu. W tym kroku podać należy także swój adres jak i telefon. Opcjonalnie można podać także informacje na temat swoich kont społecznościowych. Kolejno należy podać swoje stanowisko oraz dane pracodawcy w tym także numer telefonu. Dalej należy podać informacje na temat osoby kontaktowej w USA jeśli nie są one miejscem docelowym podróży. W innym wypadku warto podać np. dane hotelu, gdzie się zatrzymam, lecz nie jest to konieczne.
Ostatni krok tego etapu formularza ESTA to uzupełnienie danych do osoby w razie naszego wypadku. W pytaniu 9 odpowiadamy czy odwiedzaliśmy m.in. Irak, Libię, Koreę Północną, Somalię, Sudan, Jemen. Jeśli tak, to wniosek wówczas prawdopodobnie zostanie odrzucony. Wówczas musimy podać powód takiej wizyty np. wyjazd humanitarny. Ostatni etap to zrzeczenie się praw oraz potwierdzenie swoich danych wpisanych wcześniej we wniosku, oraz dokonanie płatności – mamy na to maksymalnie 7 dni.