Jak radzić sobie z biegunką? Jakie zioła i owoce stosować?

Poradniki

Updated on:

jak sobie radzić z biegunką

Jeśli nie chcemy sięgać po leki, to możemy spróbować wyleczyć ją naparami z ziół lub innymi syropami, które sami możemy sobie przyrządzić, Zawsze nasz organizm lepiej zareaguje na naturalne specyfiki niż na lekarstwa z apteki. Jednak musimy uważać. Biegunka, która utrzymuje się przez dłuższy czas, towarzyszą jej bóle, czy nawet krew w kale, nie jest już zwykłym zatruciem z którym możemy sobie poradzić. Takie rozwolnienie trzeba szybko skonsultować z lekarzem! Zapraszamy do artykułu pt. “Jak radzić sobie z biegunką? Jakie zioła i owoce stosować?”

Jakie zioła stosować na biegunkę?

Napar z pierwiosnka zwyczajnego

Napar robimy tak: Gotujemy litr wody mineralnej. Gdy woda zacznie wrzeć dodajemy do niej 50g suszonych liści i kwiatów pierwiosnka i nie gotujemy tylko zaparzamy, aż do ochłodzenia. Wywar musimy przecedzić. Dawkowanie: Jedną szklankę trzy razy dziennie. Na drugi dzień robimy świeżą mieszankę.

Odwar z koniczyny polnej

Potrzebujemy 50g suszu. Wrzucamy go do litra zimnej, mineralnej wody i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na bardzo małym ogniu przez 10-15 minut. Przecedzamy i pijemy w takich samych ilościach jak napar z pierwiosnka.

Napar z kolendry

Tym razem potrzebujemy nasion, około 2-3 łyżeczek. Zaparzamy w podobny sposób jak susz pierwiosnka. Tak samo też dawkujemy.

Piołun i siemię lniane

Również pomogą powstrzymać nam biegunkę. Przyrządzamy wywar jak w przypadku pierwiosnka i kolendry.
Wywary możemy posłodzić łyżeczką miodu.

Jakie owoce stosować na biegunkę?

Warto w okresie letnim wybrać się parę razy do lasu, aby zrobić sobie zapas jagód na zimę. Czarna jagoda to, chyba, jeden z najlepszych leków na rozwolnienie i możemy z niej zrobić nalewki, przetwory lub po prostu ususzyć.

Świeża jagoda

Bardzo dobry lek. Możemy jeść same albo posypane cukrem.

Jagoda ze słoika

Zagotowane w słoiku owoce możemy długo przechowywać i sięgnąć po nie w chwili, gdy będziemy mieli rewolucję w brzuchu.

Jagody suszone

Świeże jagody rozsypujemy na płaskiej powierzchni i stawiamy w ciepłe słoneczne miejsce. Po dwóch dniach takiego suszenia zbieramy je do papierowej torebki.

Nalewka z jagód

Do sporządzenia nalewki potrzebujemy, oczywiście oprócz jagód, czystej 40% wódki. W jakich ilościach? To już zależy od nas samych. Mieszamy je w proporcjach 1:1 i odstawiamy na, góra, dwa miesiące. Potem nalewkę przecedzamy i rozlewamy do butelek.

Co mówi stara szkoła?

  • Pomocna jest także gorzka czekolada
  • Stara szkoła babci mówi, że dobrze zrobi nam zjedzenie zawartości saszetki herbaty (najlepiej zwykłej).

Zanim sięgniemy po leki skorzystajmy z dobrodziejstw natury. Zdecydowanie polecam spożywanie jagód. Mają one takie same właściwości w każdej postaci, dlatego oprócz podanych przeze mnie sposobów ich podawania, możemy pokusić się także o zrobienie dżemów, soków i tym podobnych.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz