Jak radzić sobie z niechcianymi połączeniami i co można zrobić, aby im zapobiegać?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

niechciane połączenia prywatność

Natrętne połączenie to zmora wielu osób. Na szczęście w dzisiejszych czasach nierzadko możliwe jest ustalenie tego, kto dzwonił, co jest sporym udogodnieniem. Dotyczy to przede wszystkim firm oraz instytucji, ponieważ samodzielne namierzenie osoby prywatnej jest praktycznie niemożliwe. Po wejściu w życiu RODO dostęp do danych osobowych stał się mocno ograniczony.

Nie można oczekiwać, że operator ujawni właściciela wskazanego numeru, ponieważ byłoby to naruszeniem prawa. Zastanawiasz się, jak skutecznie poradzić sobie z problemem? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, gdzie zamieszczono zbiór pomocnych wskazówek.

Natrętne połączenia – jak postępować?

Niemal każdy spotkał się z niechcianymi połączeniami, które bywają uciążliwe. Bywa tak, że każdego dnia odnotowuje się kilka prób kontaktu. Nierzadko są to głuche połączenia, co uniemożliwia zweryfikowanie dzwoniącego. 

  1. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie numeru w wyszukiwarce Google. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie on odnaleziony, szczególnie jeśli mamy do czynienia z np. urzędem, firmą kurierską, operatorem sieci komórkowej, telemarketerem.
  2. Można również spróbować wyszukać numer bezpośrednio w jednej z wielu baz internetowych. Warto zwrócić uwagę na statystyki, które często są udostępniane. Jeśli dany numer był często wyszukiwany, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to spam/reklama.
  3. Dobrze jest wiedzieć o istnieniu aplikacji do sprawdzania numerów. Zostały one szczegółowo opisane na stronie https://satelitarnecyfrowe.pl/jak-sprawdzic-wlasciciela-numeru-telefonu/. Niektóre z nich ułatwiają skuteczne zarządzanie kontaktami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić na czarną listę połączenia od botów oraz telemarketerów. Dzięki temu nie będą one nawet wyświetlane.
  4. Aplikacje do sprawdzania numerów posiadają ograniczoną skuteczność w przypadku osób prywatnych. W tym przypadku najłatwiej jest ręcznie dodać numer do czarnej listy. 

W dobie nowoczesnych technologii trudno jest odciąć się całkowicie od natrętnych połączeń. Nie można wykluczyć, że osoba nękająca nas połączeniami będzie korzystać z aplikacji do fałszowania ID dzwoniącego. W takiej sytuacji najlepszą opcją jest skontaktowanie się z operatorem i zablokowanie konkretnego abonenta. 

Oczywiście w sytuacji, gdy połączenia są niepokojące i utrudniające codzienne życie należy skontaktować się z policją. Dotyczy to również wiadomości o dziwnych treściach, czy też zawierających groźby.

Jak chronić swoją prywatność?

Niechciane połączenia są najczęściej wynikiem braku ochrony prywatności. Ważne jest to, aby bezmyślnie nie udzielać zgody marketingowej oraz na przetwarzanie danych osobowych. Szczególną ostrożność należy zachować w internecie. Wiadomym jest, że wiele serwisów wymaga podawania prywatnych informacji, jednak nie wszystkie portale są uczciwe. Nie można również wykluczyć, że baza użytkowników/klientów zostanie skradziona lub odsprzedana, chociaż nie jest to legalne. Problemem wielu osób jest to, że nie czytają one regulaminów, które akceptują.

Numer, który raz trafi do bazy telemarketerów zostanie szybko rozpowszechniony. Właśnie dlatego, jeśli odbierzemy połączenie, to warto jest zapytać się o to, skąd dana firma posiada nasz numer telefonu. Należy także wnioskować o jego usunięcie. W przypadku renomowanych firm dość łatwo jest zatrzymać lawinę spamu.

  • Należy unikać podawania numeru telefonu w serwisach internetowych, jeśli nie jest to konieczne.
  • Przed podaniem numeru (np. w sklepie online) warto zwrócić uwagę, czy strona posiada aktywny system zabezpieczeń.
  • Wszelkie regulaminy oraz umowy trzeba dokładnie analizować. Na szczególną uwagę zasługuje polityka zarządzania wrażliwymi danymi. 
Oceń post

Dodaj komentarz