Osoby emigrujące za granicę, często wracają do ojczyzny dopiero po śmierci. Rodzina zmarłego, która chce pochować bliską osobę w rodzinnej miejscowości, musi dopełnić przedtem szeregu formalności. Jak sprowadzić zwłoki z Niemiec?
Przejdź na skróty:
Osoby emigrujące za granicę, często wracają do ojczyzny dopiero po śmierci. Rodzina zmarłego, która chce pochować bliską osobę w rodzinnej miejscowości, musi dopełnić przedtem szeregu formalności. Jak sprowadzić zwłoki z Niemiec?
Od czego zacząć procedurę sprowadzenia zwłok z Niemiec?
Co do zasady, procedura pochowania zwłok lub kremacji zgodna z prawem niemieckim wymaga, aby ciało zostało zostało pogrzebane lub skremowane w ciągu 96 godzin od stwierdzenia zgonu. Jeśli jednak zwłoki mają być transportowane, zasada ta nie obowiązuje. Rodzina bliskiego musi jednak skontaktować się z niemieckim szpitalem, aby poinformować go o chęci przewiezienia ciała. Przy okazji należy poprosić placówkę o wydanie międzynarodowego aktu zgonu. Dopełniając tych formalności, unikniemy przekazania zwłok do niemieckiego zakładu pogrzebowego, który naliczy dodatkowe koszty za swoje usługi.
Jak sprowadzić zwłoki z Niemiec?
Sprowadzeniem zwłok z Niemiec może zająć się najbliższa rodzina zmarłego, czyli przede wszystkim małżonek, dzieci czy rodzice. W pierwszej kolejności należy w tym celu wystąpić z wnioskiem o zgodę starosty lub prezydenta miasta na transport ciała do kraju. Do wniosku dołącza się przetłumaczony akt zgonu lub inny dokument poświadczający śmierć. Konieczne jest także zaświadczenie, iż zgon nie nastąpił z powodu choroby zakaźnej. Wydanie decyzji przez starostę lub prezydenta miasta jest darmowe. Posiadając ten i pozostałe dokumenty, rodzina może wnioskować o wydanie pozwolenia na transport zwłok u konsula. Za taką zgodę należy uiścić już stosowną opłatę w wysokości około 50 Euro. Na potrzeby transportu niezbędne będzie także zaświadczenie o umieszczeniu zwłok w zalutowanej, metalowej trumnie z warstwą chłonną o grubości co najmniej 5 cm. Jeżeli ciało zostało skremowane, to również powinno zostać umieszczone w metalowej urnie i szczelnej, drewnianej skrzyni.
Ile kosztuje sprowadzenie zwłok z Niemiec?
Na całkowity koszt sprowadzenia zwłok z Niemiec składa się wiele pomniejszych wydatków, w tym między innymi:
– koszt zakupu trumny z metalowym wkładem,
– opłaty związane z uzyskaniem stosownych pozwoleń i z tłumaczeniami dokumentów,
– koszty odprawy celnej i sanitarnej,
– koszty transportu karawanem.
Cała procedura może kosztować zatem kilka tysięcy, w zależności od warunków konkretnej sytuacji. Jeśli zlecimy ją specjalnej firmie (np. Anielski Orszak), jesteśmy w stanie poznać dokładną cenę transportu już na początku procesu, dzięki czemu unikamy nieprzyjemnych niespodzianek. Co więcej, kompleksowa usługa, uwzględniająca upoważnienie do załatwienia wszystkich formalności w imieniu rodziny zmarłego, pozwala jej nie martwić się uzyskiwanie stosownych zgód zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski – wszystkim od początku do końca zajmuje się firma specjalizująca się w sprowadzaniu zwłok zza granicy.