Jak stworzyć wymarzoną aranżację łazienki?

Artykuł zewnętrzny

aranzacje lazienki

Temat aranżacji łazienek jest tyleż fascynujący, co trudny i wymagający. Przede wszystkim stworzenie nowego pomieszczenia lub remont łazienki wymaga naprawdę odpowiedniego przygotowania, dobrego projektu i umiejętnie dobranego wyposażenia. 

Aranżacja łazienki — od czego zacząć? 

Gotowe projekty łazienek, które można bez problemu znaleźć w sieci, to naprawdę cenne źródło inspiracji, które może pomóc ci ustalić, co właściwie ci się podoba, a jaki projekt zupełnie nie przemawia do twojej wyobraźni. Projekt łazienki powinien być oczywiście przede wszystkim funkcjonalny, natomiast warto zadbać również o to, aby estetyka wykończenia tego pomieszczenia nam odpowiadała, pozwalała się zrelaksować, a samo przebywanie w łazience było po prostu przyjemne. 

Żeby osiągnąć taki efekt, pod uwagę trzeba wziąć bardzo wiele różnych czynników, spośród których najważniejsze to:

  • metraż łazienki — to punkt odniesienia, którego nie da się zlekceważyć; mała łazienka ma swoje ograniczenia, specyfika większego pomieszczenia także przełoży się na dokonywane przez ciebie wybory. 
  • preferowaną estetykę — nie chodzi tutaj na początek o bardzo dokładne wybory, ale decyzję, czy idziemy w kierunku absolutnego minimalizmu, czy bardziej cię uwodzi klimat retro, czy glamour.
  • funkcjonalność z uwzględnieniem oczekiwań użytkowników — warto zastanowić się kto i o jakich potrzebach będzie korzystał z łazienki; czy to jedynie łazienka, czy łazienka połączona z toaletą, czy ma się tutaj zmieścić także pralka albo pralka i suszarka.

Funkcjonalna aranżacja łazienki dla wszystkich użytkowników

Urządzanie łazienki powinno zawsze odnosić się do potrzeb wszystkich jej przyszłych użytkowników. Mogłoby się z pozoru wydawać, że w końcu łazienka to łazienka i wszyscy wykonujemy w niej podobne czynności, kiedy się jednak nad tym lepiej zastanowisz, uświadomisz sobie, że:

  • inne potrzeby ma małe dziecko korzystające z łazienki, trzeba więc m.in. przewidzieć jego dostęp do toalety, umywalki itd. 
  • zupełnie inaczej projektuje się łazienkę dla osób starszych, chorych, o ograniczonej mobilności — jeśli mieszkacie np. z dziadkami, to łazienka musi uwzględniać potrzeby dzieci, was i osób starszych.
  • zupełnie inaczej projektuje się łazienkę dla singla lub singielki w małym mieszkaniu, gdzie zmieścić muszą się urządzenia takie jak pralka czy suszarka.

Pomysły i inspiracje na aranżacje łazienek 

Żeby efektownie urządzić łazienkę, pod uwagę trzeba wziąć szereg różnych elementów — od armatury łazienkowej, przez baterie, meble, oświetlenie łazienki. Nie wszyscy dysponujemy wyobraźnią, która natychmiast podpowie nam, czy lepszym rozwiązaniem jest łazienka marmur czyniąca motywem przewodnim, czy kolorowa łazienka. Możliwości jest zaś znacznie więcej. Skorzystaj więc z możliwości, jakie daje sieć i sprawdź ciekawe aranżacje łazienki. Być może przemówi do ciebie zielona łazienka w klimacie orientu albo bardzo ekskluzywna czarna łazienka z elementami szarości. Dużą popularnością cieszą się dzisiaj łazienki retro i glamour łączące często bardzo różnorodne elementy i niekoniecznie oczywiste formy mebli, dodatków, armatury. 

Wymarzoną łazienkę możesz zaprojektować zgodnie z własnymi preferencjami, natomiast inspiracje, jakich mogą ci dostarczyć gotowe aranżacje i dostępne w różnych magazynach wnętrzarskich, na stronach internetowych salonów łazienek propozycje, to cenne źródło, z którego warto korzystać. W twojej wyobraźni np. szara łazienka może być genialnym pomysłem, ale kiedy zobaczysz, jak może się ona prezentować, być może pomyślisz o pewnych modyfikacjach. 

Jak wykonać aranżacje łazienki? Program, projektant, pomoc w salonie?

Projekt łazienki możesz oczywiście zamówić o profesjonalisty. Projektanci wnętrz oferują dzisiaj bardzo różnorodne aranżacje, wsłuchują się w głos swoich klientów i gotowi są tworzyć rozwiązania spersonalizowane pod bardzo konkretne potrzeby. Rozwiązanie to jest więc bardzo atrakcyjne, ale również wiąże się z najwyższymi kosztami. 

Z pomocą może przyjść program do samodzielnej aranżacji i projektowania wnętrz, z pomocą którego możesz zacząć samodzielnie tworzyć wymarzoną przestrzeń. Musisz jednak pamiętać, że tutaj trzeba się wykazać nie tylko wyobraźnią, ale i skupieniem oraz dokładnością. 

Ciekawym rozwiązaniem jest także usługa projektowania w salonach łazienek czy szerzej — salonach z wyposażeniem wnętrz. Nie jest to szczególnie zindywidualizowany projekt, bo bazujący na pewnych gotowych szablonach, ale z dobrym pomysłem pozwala naprawdę wiele zrobić. 

Meble łazienkowe — o czym trzeba pamiętać?

Wybierając armaturę łazienkową, baterie, oświetlenie, jak i meble do łazienki musisz koniecznie pamiętać o szczególnych wymaganiach tej przestrzeni: wysokiej temperaturze, dużej wilgotności, narażeniu na kontakt z wodą. Meble muszą być wykonane z materiałów odpornych na te niekoniecznie sprzyjające warunki. Warto zadbać o odpowiedni poziom ochrony antypoślizgowej na podłodze, jak również rozwiązania chroniące przed rozwojem grzybów oraz innych drobnoustrojów, które chętnie gromadzą się w łazience. 

Oceń post

Dodaj komentarz