Jak wygodnie złożyć rozliczenie PIT 2022? PITy w 2023 i jak ich wypełnić

Artykuł zewnętrzny

pit

Początek roku to czas, kiedy należy zacząć myśleć o rocznym zeznaniu podatkowym i rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym. PITy wszystkich osób, które w danym roku podatkowym osiągnęły przychód. Zgodnie z obowiązującymi przepisami odpowiednie deklaracje należy złożyć do 1 maja. Kiedyś PITy należało składać osobiście lub listownie, dziś internet pozwala na wygodne rozliczanie się z fiskusem online. To wygodna forma, pozwalająca na szybkie wypełnienia rozliczanie, bez stania w kolejkach, redukująca ilość błędów. Jak wygląda rozliczenie PIT online? Czy warto korzystać z tej formy składania deklaracji?

Jakie deklaracje podatkowe można złożyć online?

Rozlicz PITy online z intuicyjną aplikacją PITax.pl

Rozliczanie PITów online jest coraz popularniejsze. Taka możliwość istnieje od 2008 roku, wcześniej konieczne było wypełnianie deklaracji ręcznie i dostarczanie ich do Urzędu Skarbowego. Dzięki możliwościom, jakie daje internet, urząd skarbowy stopniowo wprowadzał kolejne deklaracje, które można składać online. Obecnie zdalnie można rozliczać niemal wszystkie dostępne deklaracje PIT, razem z załącznikami. Na stronach internetowych dostępne są m.in. takie formularze jak: PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 i PIT 39. Podatnicy mają udostępniony przez Ministerstwo Finansów system e-PIT. To wygodna opcja, która polega na automatycznym przygotowaniu i udostępnianiu przez Krajową Administrację Skarbową rocznego zeznania podatkowego dla osób fizycznych. To rozwiązanie dla osób, które nie wiedziały, czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT. Dzięki e-PIT jest to możliwe, podatnik nie musi wypełniać wniosków, ale trzeba pamiętać, że w ten sposób nie można rozliczyć żadnych ulg. Jeżeli podatnik chce skorzystać z ulg czy odliczeń np. z odliczenia darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, użytkowania internetu, wpłat na IKZE czy odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych musi samodzielnie dodać w e PIT odpowiednie formularze. Na stronie podatki gov pl można znaleźć wszystkie deklaracje, wygodnie się rozliczyć, a także załatwić wiele innych spraw. Gotowe zeznanie za 2022 rok będzie gotowe od 15 lutego 2023 r. na stronie e-urząd skarbowy. Oczywiście zeznanie można również złożyć w inny sposób. W internecie dostępne są różne strony, pozwalające na wygodne złożenie deklaracji. Ale oczywiście online nie to nie jedyna możliwość złożyć PITy. Rozliczenie można zanieść do urzędu skarbowego osobiście lub wysłać pocztą.  

Jak wypełnić PIT online?

Aplikacja PITax.pl krok po kroku poprowadzi przez rozliczenie PIT online

Dostępne w sieci programy do rozliczania PIT są łatwe w obsłudze. Pokazuję krok po kroku, jak należy postępować i prawidłowo złożyć rozliczenie PIT 2022 online. Dzięki nim można rozliczać się samodzielnie, z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Aby całość poszła sprawnie, należy przygotować druki otrzymane od pracodawcy np. PIT 11, PIT-40A/11A, PIT-R oraz deklaracje z ubiegłego roku.  Pierwszym krokiem jest zawsze wpisanie danych, które pozwalają na identyfikacje podatnika. Jest to:

 • imię i nazwisko,
 • identyfikator podatkowy, czyli w przypadku działalności gospodarczej NIP, a w przypadku osoby prywatnej PESEL,
 • adres,
 • adres Urzędu Skarbowego.

Kolejne kroki również nie są skompilowane. System sam wylicza wartości, wystarczy wpisywać je w odpowiednie rubryki. Należy podać kwotę przychodów uzyskanych w 2022 roku, a także zaznaczyć ulgi, z których możemy skorzystać. Dla podatników dostępna jest m.in.

 • ulga prorodzinna, czyli ulga na dzieci,
 • ulga internetowa,
 • ulga rehabilitacyjna,
 • ulga z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego,
 • ulga z tytułu kultu religijnego,
 • ulga z tytułu oddania krwi,
 • ulga na IKZE,
 • ulga zagraniczna itd.

Dużym plusem jest to, że nie trzeba samodzielnie nic wyliczać, system robi to automatycznie, uwzględnia obowiązujące przepisy, a to pomaga uniknąć pomyłek. Po wypełnianiu deklaracji program sprawdza jej poprawność, w razie potrzeby można się cofnąć do wybranej strony i nanieś poprawki. Warto pamiętać, aby zaznaczyć OPP, której będzie przekazany 1,5% podatku. Dokumenty można wysłać zdalnie, ale w celu uwierzytelnienia danych trzeba podać kwotę przychodu z poprzedniego roku. Można także skorzystać z profilu zaufanego, który jest dostępny m.in. za pośrednictwem bankowości internetowej. Dowodem poprawnego złożenia deklaracji jest otrzymanie UPO, czyli Urzędowego Potwierdzenia Odbioru.

Kiedy wysłać rozliczenie PIT online do urzędu skarbowego?

Korzystając z rozwiązania, jakim są e PITy online, nie można zapomnieć o obowiązujących terminach. Według obowiązujących przepisów podatek dochodowy należy rozliczyć do końca kwietnia następującego po roku podatkowym, którego dotyczą. W 2023 roku sytuacja wygląda nieco inaczej. 30 kwietnia przypada w niedzielę, a 1 maja to dzień świąteczny, dlatego ostateczny termin, w którym wszyscy podatnicy muszą złożyć PITy 2022, przypada na 2 maja 2023 roku.

Jakie zalety ma program E PITy online?

Dziś niemal wszystko można załatwić zdalnie, bez potrzeby wychodzenia z domu. E PIT 2022 to doskonałe rozwiązanie, które pozwala rozliczyć się sprawnie, szybko, w dogodnym terminie. Formularze można złożyć nawet kilka minut przed wyznaczonym terminem. Dzięki możliwościom, jakie oferuje e-urząd skarbowy, nie trzeba szczegółowo znać przepisów czy samodzielnie obliczać wartości. System robi to samodzielnie, wystarczy jedynie wpisać swoje dane i ewentualne ulgi. E PITy są bezpieczne, dobrze zabezpieczone oraz na bieżąco aktualizowane. Dużą korzyścią dla podatników jest to, że osoby, które rozliczają się zdalnie, szybciej otrzymują zwrot podatków.

Rozlicz PITy online z intuicyjną aplikacją PITax.pl

Dziś składanie rocznych deklaracji jest proste, nie zajmuje dużo czasu. Warto korzystać z nowych rozwiązań, a dzięki temu zaoszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnego stresu.

Oceń post

Dodaj komentarz