Nawet samo posiadanie telewizora lub radia powoduje obowiązek uiszczania abonamentu z tego tytułu. Jeśli nie chcesz mieć problemów z płaceniem abonamentu oraz odsetek od naliczonej zaległości, należy wyrejestrować odbiornik rtv lub radiowy na poczcie lub za pomocą formularza online. Jak wyrejestrować telewizor lub inny odbiornik? Czytaj w dalszej części artykułu.
Przejdź na skróty:
Kiedy mogę wyrejestrować telewizor? Warunki, Zaległości
Nie jest konieczne podawanie przyczyny wyrejestrowania odbiornika, lecz zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, wyrejestrowaniu polegają jedynie odbiorniki, które nie znajdują się w zajmowanym lokalu. Jeśli zatem w Twoim mieszkaniu lub domu nadal znajduje się odbiornik, to wyrejestrowanie jego jest złamaniem prawa i może wiązać się z nałożeniem kary aż 30-krotności opłaty abonamentowej.
Bardzo często pytacie także o to, czy można wyrejestrować telewizor w przypadku nieuregulowanego abonamentu? Otóż, tak, lecz samo wyrejestrowanie odbiornika RTV nie umarza długu z tytułu naliczonego abonamentu. Niemniej jednak dług ten nie będzie powodował braku możliwości dokonania wyrejestrowania.
Czy kontrola z Poczty Polskiej jest obowiązkowa?
W przypadku wyrejestrowania odbiornika RTV istnieje możliwość zlecenia przez kierownika Poczty Polskiej wykonania kontroli miejsca zamieszkania w celu weryfikacji poprawności złożonego oświadczenia. Działania te także były prowadzone podczas wprowadzenia obowiązkowego abonamentu, natomiast spotkały się z niską skutecznością.
Nie ma podstawy prawnej pozwalającej na wykonanie przez Pocztę Polską kontroli mieszkania bez zgody jego właściciela. Nie masz obowiązku wpuszczać do własnego domu kontrolera, czy też potwierdzać posiadanie odbiornika radiofonicznego podczas rozmowy z listonoszem albo na poczcie.
Jak wyrejestrować telewizor lub radio?
Jeśli chcesz wyrejestrować telewizor lub inny odbiornik możesz to zrobić na dwa sposoby. W tym celu możesz:
- zgłosić dyspozycję wyrejestrowania odbiornika lub zmiany danych w placówce pocztowej.
- dokonać zgłoszenia za pomocą Internetu wypełniając elektroniczny formularz.
Uwaga! Wzór wniosku o wyrejestrowanie odbiornika RTV jest drukowany i wydawany przez pracownika placówki pocztowej. Wszystkie wzory znalezione w Internecie mogą być nieskuteczne, gdyż będą odbiegać od aktualnie uznawanej formy przez Pocztę Polską.
Jak wyrejestrować telewizor lub radio online?
Wyrejestrowanie odbiornika za pomocą Internetu powinno być najłatwiejszym i najszybszym sposobem, lecz tak nie jest. O ile sam proces wykonywany na stronie Internetowej Poczty jest bardzo prosty, to kolejny krok bardzo wydłuża cały proces. Jeśli decydujesz się na to rozwiązanie, musisz:
- Wejść na stronę poczty polskiej pod adresem: https://rtv.poczta-polska.pl/
- Wejdź w zakładkę “Zmiana danych” po lewej stronie w menu,
- Następnie wybierz “Wyrejestrowanie odbiorników”,
- Wypełnij dane (Numer Identyfikacyjny, adres e-mail oraz wpisz tzw. “Capcha”),
- Kliknij przycisk ”Zapisz”,
- Wypełnij elektroniczny formularz,
- Zaakceptuj wypełniony formularz.
Czy to już wszystko? Niestety nie. W ciągu 4 dni roboczych od wypełnienia formularza otrzymasz na swój adres korespondencyjny list zawierający hasło, które należy wpisać w celu weryfikacji zgłoszonej zmiany. Ponadto w liście otrzymasz także oryginał oraz kopię wypełnionego formularza, a nawet kopertę zwrotną. Już się zapewne domyślasz, że kopię należy podpisać i odesłać na adres zwrotny. Na ten ostatni krok masz 14 dni, po tym czasie Twoje zgłoszenie zostanie anulowane. Oryginał dokumentu należy zachować.
Ostatecznie otrzymasz kolejny list od Wydziału Abonamentu RTV w terminie 7 dni od dnia otrzymania podpisanej kopii, zawiadamiający o zatwierdzeniu przeprowadzonej zmianie danych. Ten dokument także polecamy zachować.
Jak wyrejestrować telewizor lub radio w placówce pocztowej?
Wbrew pozorom wizyta na poczcie będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem, które pozwoli na załatwienie sprawy w ten sam dzień. Jeśli decydujesz się na ten sposób, to:
- Udaj się do najbliższej placówki pocztowej,
- Złóż dyspozycję wyrejestrowania odbiornika lub zmiany danych,
- Przygotuj w międzyczasie dowód potwierdzający swoją tożsamość – dowód osobisty, paszport lub karta stałego pobytu. W przypadku firmy przedstaw podstawę upoważnienia/pełnomocnictwa do wykonania niniejszej czynności,
- Wypełnij wniosek, który dostarczy Ci pracownik poczty. Powinien być zatytułowany “Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych”,
- Podpisz kolejny formularz “Zawiadomienie o zatwierdzeniu przeprowadzonej zmiany danych” i zachowaj dla siebie kopię.
Wyrejestrowanie telewizora lub radia w przypadku śmierci
W przypadku śmierci osoby, która miała zarejestrowany na siebie odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny, należy dopełnić formalności na poczcie, zawiadamiając ją o śmierci abonenta. W tym celu osoby posiadające moc prawną oraz akt zgonu, mają prawo do przepisania odbiornika na inną osobę lub po prostu wyrejestrować odbiornik.
Jest to sposób, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo pieniędzy i nerwów w przypadku kiedy poczta zaczęłaby ścigać rodzinę zmarłej osoby po kilku latach niepłacenia abonamentu.