Jak zrobić śledzie w oleju i occie?

Poradniki

Updated on:

jak zrobić śledzie w oleju

Śledzie w zalewie to świetna sprawa, bo nie dość, że w każdej chwili zaspokoją nasze uczucie głodu to jeszcze mogą długo leżeć w lodówce (nawet 3 tygodnie). Jednak dobre śledziki trzeba umieć zrobić, a do tego potrzebujemy przede wszystkim sprawdzonego przepisu. Receptur na zrobienie śledzi jest w sieci całe mnóstwo, jednak zaręczam, że żaden z nich nie dorówna temu, który znajdziecie tutaj! I nie jest to czcze gadanie, bo doprawdy śledzie wychodzą nad wyraz dobre, cebulka jest odpowiednio krucha i opieramy się tylko na tradycyjnych dodatkach. Radzę od razu zrobić więcej. Zapraszam do artykułu pt. “Jak zrobić śledzie w oleju i occie?”.

Niezbędne składniki

Do przygotowania potrawy będziemy potrzebować poniższe składniki:

  • kilogram solonych śledzi
  • co najmniej 3 duże cebule
  • 5 ziarenek ziela angielskiego
  • 2 listki laurowe
  • szklanka octu
  • olej (najzwyklejszy)
  • litr wody
  • pieprz mielony

Jak przyrządzić śledzie w oleju?

Na początek przygotowujemy zalewę. Litr wody mieszamy ze szklanką octu i dodajemy do tego ziele angielskie oraz liście laurowe. Całość stawiamy na gazie i zagotowujemy. Dzięki temu zalewa nabierze lepszego smaku od ziół. Następnie studzimy wywar i bierzemy się za rybę. Filety płuczemy z nadmiaru soli i dzielimy na dwucentymetrowe kawałki. Cebulę kroimy na plasterki, a potem dzielimy je jeszcze na 4 części. Wyjdzie nam coś na kształt półksiężyców. Rybę i cebulę wkładamy do pojemnika i zalewamy przygotowaną wcześniej zimną wodą z octem. Odstawiamy na jeden dzień. Jeśli komuś się śpieszy to do dalszej części może przejść już po 12 godzinach. Po upływie wyznaczonego czasu odcedzamy na sitku śledzie i wylewamy wodę z octem, gdyż nie będzie nam ona już potrzebna. Przekładamy je do miski i dodajemy mielony pieprz (około pół łyżeczki) i olej. Powinno go być tyle, aby zakrywał całą przystawkę.

Gratulacje! Właśnie zrobiłeś najlepsze śledzie w swoim życiu i tym samym prawdopodobnie podpisałeś na siebie wyrok, bo kto ich spróbuje ten częściej będzie Cię prosił o zrobienie tej potrawy na różne okazje. A takich okazji bywa sporo: święta, urodziny, ostatni czwartek w tygodniu.

Dodatkowe porady

Dodam jeszcze, że niektórzy, przed zalaniem cebulki wodą z octem sparzają ją wrzątkiem, aby nie była tak twarda. Jeszcze inni układają śledzie i cebulę warstwami, a ja je po prostu mieszam. Osobiście dodaję do śledzi zwykłą paprykę pokrojoną w dwucentymetrowe paski, żeby podnieść walory smakowe i wybieram czerwoną cebulę, bo dzięki temu na talerzu nie dość, że mam pyszne danie to jeszcze uderza mnie ono feerią barw.

Podałem przepis na podstawowe śledzie i tylko od Ciebie zależy czy coś do nich dołożysz. Oczywiście już takie są bardzo dobre, jednak możesz spróbować dodać jakieś zioła lub np. rodzynki, ogóreczka konserwowego itp. Co kto lubi.

Pamiętaj także o dobrej jakości rybie. Miękki filet kupiony w markecie może rozmięknąć i zrobić “zupę rybną”. Wybieraj twardy filet.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz