Jaki telewizor do domu kupić? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni telewizor? Jaka przekątna ekranu jest optymalna? Co to jest Smart TV? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu już teraz.
W dzisiejszych czasach wybór telewizora może być trudnym zadaniem ze względu na szeroki wybór dostępnych na rynku modeli. Jak zatem kupić telewizor, aby mieć pewność, że ostatecznie zainwestujemy w urządzenie, które spełni wszystkie nasze oczekiwania? W pierwszej kolejności należy doprecyzować oczywiście nasze wymagania. Następnie do tych potrzeb trzeba dopasować parametry telewizora. Na jakie właściwości telewizorów zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Telewizory – jak wybrać odpowiedni?
Jak wspominaliśmy, wybór odpowiedniego telewizora jest niezwykle utrudniony przez dostępność przeróżnych rozwiązań. Już w samej ofercie na stronie https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory znajdziesz ogromną liczbę urządzeń, które różnią się nie tylko rozmiarem, ale także funkcjonalnością, rozdzielczością, technologią wyświetlania i ceną. Na jakie parametry zwrócić uwagę, przeglądając telewizory?
Ważne jest przede wszystkim, aby wybrać odpowiedni rozmiar telewizora. Z reguły parametr ten – i tym samym przekątną ekranu – dobiera się do wielkości pomieszczenia, w którym planujemy umieścić urządzenie. Ale nie tylko wielkość salonu czy sypialni ma znaczenie, ale głównie odległość kanapy czy łóżka, z którego będziemy oglądać telewizję. Przyjęło się, że każdy cal przekątnej ekranu przypisaną ma odległość 4-4,5 centymetrów. Zatem, jeśli interesuje Cię telewizor 50 cali, optymalną odległością będzie około 2,10 metra. Dlaczego jest to takie ważne? Głównie ze względu na komfort oglądania.
Kolejny parametr dotyczy rozdzielczości. Obecnie najpopularniejszą rozdzielczością jest 4K, która gwarantuje niesamowitą jakość obrazu i jest wręcz idealna zarówno do oglądania filmów, jak i grania w gry wideo. Inne, równie popularne rozdzielczości to Full HD oraz HD. Im wyższą rozdzielczość wybierzesz, tym lepszą jakość obrazu otrzymasz.
Zwróć uwagę także na technologię wyświetlania. Biorąc pod uwagę tę właściwość, wyróżnia się między innymi telewizor LED, QLED i telewizory LCD. Każda z tych technologii ma swoje wady i zalety, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby wybrać ostatecznie to urządzenie, które spełnia nasze potrzeby. Aktualnie OLED zapewnia najlepszą jakość obrazu, ale jednocześnie jest najdroższym rozwiązaniem. QLED natomiast będzie świetną opcją dla tych osób, których interesuje dobry kontrast i kolor. Jeśli jednak masz ograniczony budżet, zdecyduj się na telewizory z technologią LCD. Są najtańsze, ale warto również pamiętać, że w porównaniu z OLED i QLED będą mieć też niższą jakość obrazu.
Kupując telewizor, zwróć uwagę także na funkcje dodatkowe. Praktycznie każdy telewizor ma różnego rodzaju inteligentne funkcje i obsługuje Dolby Vision, a ponadto są kompatybilne z aplikacjami i internetowym interfejsem. Jeśli jesteś zainteresowany korzystaniem z dodatkowych opcji, koniecznie sprawdź, jakie funkcje oferuje wybrane przez Ciebie urządzenie i czy ma te, których potrzebujesz.
Co to jest Smart TV?
Smart TV to właściwie telewizor, który łączy w sobie funkcje tradycyjnego odbiornika z możliwościami komputera oraz Internetu. Oznacza to, że użytkownik może zarówno oglądać telewizję, jak i korzystać z Internetu. Tę drugą opcję najczęściej wykorzystuje się do oglądania filmów i programów telewizyjnych dostępnych na portalach streamingowych. W większości przypadków telewizory ze Smart TV wykorzystują system Android TV i mają aplikacje streamingowe, a zatem nie będziesz musiał logować się – na przykład – na platformę Netflix czy Disney+ przez wbudowaną przeglądarkę.
Ogólnie Smart TV wyróżnia się prostym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, który umożliwia nie tylko łatwe korzystanie z danych aplikacji, ale i wyszukiwanie. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak kontrolowanie telewizora za pomocą głosu czy opcję umożliwiającą korzystanie z telefonu jako pilota.