Jakie są koszty założenia i prowadzenia działalności gospodarczej?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

koszty-dzialalnosci-gospodarczej

Choć prowadzenie własnej działalności gospodarczej może przynosić spore zyski, wiąże się też niestety z koniecznością ponoszenia pewnych kosztów. Wynikają one zarówno z różnego rodzaju opłat i inwestycji, jak i z samych podatków. Z tego poradnika dowiesz się, ile kosztuje założenie i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej!

Koszty założenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Jeśli obawiasz się, że rejestracja własnej działalności gospodarczej będzie wymagała od Ciebie sporych nakładów finansowych i czasowych, możesz odetchnąć z ulgą. Założenie tego typu firmy nic nie kosztuje, a cały proces z łatwością przeprowadzisz przez Internet. Wystarczy, że wypełnisz wniosek CEIDG-1, w którym podasz między innymi:

 • nazwę działalności,
 • kody Polskiej Klasyfikacji Działalności,
 • formę opodatkowania,
 • sposób prowadzenia księgowości,
 • decyzję dotyczącą opłacania VAT-u.

Jaką formę opodatkowania działalności wybrać?

Jedną z decyzji, jakie musisz podjąć podczas zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, jest wybór formy jej opodatkowania. Od niego zależy to, jaką część swoich zarobków będziesz regularnie odprowadzać do Urzędu Skarbowego. Do dyspozycji masz następujące rozwiązania:

 • Skala podatkowa (zasady ogólne) — stawka podatku wynosi 12% lub 32% w przypadku nadwyżek przekraczających dochód w wysokości 120 tys. zł. Wybierając tę formę, możesz skorzystać z kwoty wolnej, która wynosi 30 tys. zł. Masz również prawo do odliczania kosztów prowadzenia działalności od podatku.
 • Podatek liniowy — polega na odprowadzaniu 19%-owego podatku niezależnie od wysokości dochodów. Jego stawka jest stała, lecz musisz liczyć się z takimi ograniczeniami jak brak możliwości skorzystania z kwoty wolnej czy innych ulg.
 • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych — stawka podatku zależy od rodzaju wykonywanej przez Ciebie działalności i może wynosić od 2% do 17%. Co istotne, w przypadku tej formy nie możesz obniżać podatku o ponoszone koszty.

Wybór preferowanej formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej powinien zależeć przede wszystkim od prognozowanych zarobków, a także od wysokości ponoszonych kosztów. Zasady ogólne okażą się najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm o dochodach do 120 tys. zł rocznie, a podatek liniowy dla przedsiębiorców, którzy tę granicę znacznie przekraczają. Opłacalność ryczałtu będzie z kolei zależała od rodzaju prowadzonego biznesu i wysokości firmowych wydatków.

Czy warto skorzystać ze zwolnienia z VAT?

Zakładając działalność gospodarczą, możesz zdecydować się na zwolnienie z opłacania podatku VAT. Takie prawo przysługuje Ci pod warunkiem, że Twoje obroty nie przekroczyły w poprzednim roku kwoty 200 tys. zł. W przypadku niektórych branż limit ten nie ma jednak znaczenia, ponieważ są one objęte przedmiotowym zwolnieniem z VAT.

Choć w pierwszej chwili może wydawać Ci się, że zwolnienie z opłacania podatku musi być dla Ciebie korzystne, w niektórych przypadkach wcale tak nie jest. Chodzi przede wszystkim o sytuację firm generujących spore koszty. Zastanawiając się nad zwolnieniem z VAT-u, kieruj się więc przede wszystkim następującymi wskazówkami:

 • Na opłacaniu VAT-u nie można stracić. Wartość podatku wlicza się bowiem w koszty ponoszone przez Twoich klientów, a do Ciebie należy jedynie obowiązek przekazania go do Urzędu Skarbowego. Zainteresowanie zwolnieniem z VAT wynika więc przede wszystkim z chęci uniknięcia dodatkowych formalności.
 • Dzięki opłacaniu VAT-u firmowe wydatki mogą być dla Ciebie mniej obciążające. VAT z ponoszonych kosztów odliczysz bowiem od VAT-u należnego z tytułu sprzedaży.
 • Z drugiej strony, zwolnienie z VAT pozwoli Ci się wybić na rynku. Możesz bowiem oferować klientom produkty lub usługi w niższych cenach niż konkurencja.

Co trzeba wiedzieć o składkach ZUS?

O ile niektórych kosztów prowadzenia działalności można uniknąć, o tyle składki ZUS spędzają sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Początkowo nie musisz się nimi zanadto przejmować, ponieważ do dyspozycji masz atrakcyjne ulgi na start. Przez pierwsze pół roku będziesz opłacać wyłącznie składkę zdrowotną, a przez kolejne dwa lata dodatkowo składkę preferencyjną w wysokości paruset złotych. Po tym czasie jednak zmierzysz się z pełnym ZUS-em lub małym ZUS-em plus, które mocno dadzą Ci się we znaki.

Warto pamiętać również o tym, że od wprowadzenia tzw. polskiego ładu kosztów ZUS-u nie można już odliczać od podatku dochodowego. Co więcej, wysokość składki zdrowotnej różni się teraz w zależności od wybranej formy rozliczania:

 • W przypadku zasad ogólnych wynosi 9% dochodu.
 • Przy podatku liniowym jej wartość to 4,9% dochodu.
 • Na ryczałcie funkcjonują natomiast trzy różne progi dla składki zdrowotnej.

Co wliczać do kosztów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jak już wiesz, generowanie kosztów prowadzenia działalności może okazać się bardzo opłacalne, ponieważ obniży Twój dochód, od którego wyliczany jest podatek. Musisz mieć jednak na uwadze, że wydawanie pieniędzy na siłę mija się z celem, toteż zakupy te powinny faktycznie służyć rozwojowi biznesu. Koszty budzące pod tym względem wątpliwości mogą stać się ponadto obiektem zainteresowania Urzędu Skarbowego.

Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków kontroli podatkowej, księguj wyłącznie te wydatki, które są ściśle związane z prowadzeniem i rozwijaniem Twojej działalności. Przykładowe koszty JDG mogą obejmować:

 • abonament oprogramowania sklepowego w e-commerce,
 • usługi biura rachunkowego,
 • działania marketingowe,
 • najem biura bądź określony procent czynszu,
 • media i energię elektryczną,
 • leasing samochodu,
 • zakup urządzeń elektronicznych i artykułów biurowych,
 • dostęp do narzędzi pracy.

Koszty działalności gospodarczej — podsumowanie

Założenia i prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie trzeba się obawiać. Początkowo jej koszty mogą być dla Ciebie niemal niezauważalne. Jeśli chcesz jednak wejść na rynek bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat, do dyspozycji masz także działalność nierejestrowaną. Możesz korzystać z niej tak długo, jak długo Twoje miesięczne przychody nie przekroczą wartości połowy pensji minimalnej na dany rok. Więcej informacji na temat kosztów w JDG znajdziesz pod adresem: https://blog.sky-shop.pl/jakie-sa-koszty-zalozenia-i-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej

Oceń post

Dodaj komentarz