Wywóz szamba – co warto wiedzieć?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

wywoz szamba

Szambo jest jedną z najstarszych i najprostszych w budowie metod pozbywania się przydomowych ścieków. Jest to szczelny zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego lub betonu, do którego trafiają nasze ścieki. W przeszłości instalacja szamba była najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jednak dziś na rynku dostępne są alternatywne rozwiązania, takie jak przydomowe oczyszczalnie. Niestety pomimo nowych rozwiązań w budownictwie w dalszym ciągu, w niektórych przypadkach instalacja szamba jest jedynym rozwiązaniem dopuszczonym przez lokalny plan zagospodarowania przestrzennego.

Czy warto zainstalować szambo?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych lub mieszkań niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej muszą pozbywać się ścieków w inny sposób. Właściciele takich nieruchomości niemal zawsze decydują się na zainstalowanie w swoim domu szamba. Dostępne obecnie na rynku modele są wykonane z konwencjonalnego betonu i tworzywa sztucznego, ale mimo to wymagają regularnego czyszczenia i opróżniania. Szamba przydomowe są opłacalne, w przypadku gdy na posesji nie ma sieci kanalizacyjnej. Jeśli najbliższa jednostka komunalna znajduje się w odległości większej niż 300 metrów od działki, podłączenie do sieci kanalizacyjnej uznaje się za mniej opłacalne. Dlatego stosuje się szamba przydomowe.

Wywóz szamba – jak często należy to robić?

Szybkość napełniania szamba zależy od dwóch czynników: ilości wytwarzanych ścieków i wielkości szamba. Czas napełniania szamba zależy od ilości wytwarzanych odpadów, wielkości szamba i pojemności zależnej od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dla czteroosobowej rodziny za wystarczający uważa się zbiornik o pojemności 10 m3, który zostanie całkowicie napełnione w ciągu trzech do czterech tygodni.

Regularne opróżnianie szamba jest istotnym zadaniem, którego nie należy zaniedbywać. Jeśli szambo się przeleje, teren zostanie zalany, a przykre zapachy będą również rozprzestrzeniać się po okolicy. Ponadto nieczystości mogą spowodować skażenie gleby i wód gruntowych oraz obumieranie roślin. Toksyczne gazy wytwarzane w szambie mogą być również śmiertelnie niebezpieczne. Brak regularnego odprowadzania ścieków może skutkować mandatem w wysokości 500 zł. Należy również pamiętać, że właściciele nieruchomości posiadających szambo są zobowiązani do prowadzenia ewidencji sposobu pozbywania się nieczystości płynnych. Z tego powodu należy zachować do wglądu faktury wystawione przez firmy specjalizujące się w wywozie szamba.

Ile kosztuje wywóz szamba?

Zamontowanie przez fachowców szamba w gruncie kosztuje około 3000-6000 zł. Jest to z pewnością tańsze rozwiązanie niż budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo wymaga jednak dodatkowych kosztów eksploatacji. Należy do nich koszt wywozu ścieków, który jest wymagany mniej więcej co trzy tygodnie. Zazwyczaj koszt ten waha się w granicach 300-400 zł miesięcznie w zależności od regionu. Do podanej kwoty firmy zajmujące się wywozem nieczystości najczęściej doliczają jeszcze koszty dojazdu do klienta.

Wywóz szamba – dlaczego warto skorzystać z usług specjalistów?

Chociaż na pierwszy rzut oka wywóz szamba nie wydaje się być skomplikowanym procesem, warto wziąć pod uwagę usługi specjalistów w tej dziedzinie. Wykwalifikowane firmy posiadają nie tylko wiedzę i doświadczenie w przeprowadzaniu czynności asenizacyjnych , ale również dysponują odpowiednim sprzętem i narzędziami, które umożliwiają bezproblemowe i bezpieczne usuwanie nieczystości. Dzięki temu mamy pewność uniknięcia niebezpieczeństw związanych z uwalnianiem się gazów, a także zapewniamy prawidłowe funkcjonowanie naszego szamba. Ponadto korzystając z usług wyspecjalizowanych fachowców zmniejszamy prawdopodobieństwo uszkodzenia szamba i infrastruktury sanitarnej. Chcąc skorzystać z profesjonalnych usług warto sprawdzić Wywóz szamba Józefów https://charlietango.pl/cherry-services/wywoz-nieczystosci-plynnych/ , gdzie wykwalifikowana kadra zapewnia wywóz nieczystości, w dogodnym terminie, zapewniając przy tym maksymalne bezpieczeństwo swoich prac.

Oceń post

Dodaj komentarz