W sytuacjach awaryjnych tabletka „dzień po” może stanowić ostatnią deskę ratunku, by uchronić się przed nieplanowaną aktualnie ciążą. Nie każda pacjentka powinna jednak z antykoncepcji awaryjnej korzystać, gdyż posiada ona przeciwwskazania. Co należy wiedzieć o przeciwwskazaniach tabletek „dzień po”? Kto nie może korzystać z tej metody i dlaczego?
Przejdź na skróty:
Jak działają tabletki „dzień po” i jak je zdobyć?
Antykoncepcja awaryjna należy do środków zapobiegania ciąży, które stosowane powinny być w sporadycznych sytuacjach, gdy inne metody zawiodą lub wyjątkowo się z nich nie skorzysta. Tabletki „po” to środki hormonalne, których podstawowym zadaniem jest opóźnienie lub hamowanie owulacji. W ten sposób zmniejszają ryzyko tego, że plemniki zapłodnią komórkę jajową oraz tego, że w konsekwencji dojdzie do ciąży.
W Polsce można kupić antykoncepcję awaryjną jedynie za okazaniem recepty, a biorąc pod uwagę, jak działają tabletki „dzień po”, jest to problematyczne, gdyż nie zawsze można dostać się do lekarza od ręki. Receptę na tabletkę „dzień po” można jednak otrzymać również w ramach konsultacji zdalnych, w tym między innymi za pośrednictwem portalu NaszaRecepta, gdzie nie trzeba rejestrować się z wyprzedzeniem. Przed zastosowaniem antykoncepcji awaryjnej należy jednak zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, jakie zawiera tabletka „dzień po”, a karmienie piersią jest jednym z poruszanych tam tematów. W ulotce podane są również informacje o przeciwwskazaniach i możliwych skutkach ubocznych, w tym również to, czy tabletka „dzień po” opóźnia okres oraz co należy zrobić, gdy wspomniany okres nie pojawi się po zażyciu pigułki wcale.
Przeciwwskazania tabletek „dzień po”, czyli kto nie może stosować antykoncepcji awaryjnej
Nie przez wszystkich pacjentów może być bezpiecznie stosowana tabletka „dzień po”, dlatego lekarz musi w wywiadzie medycznym wykluczyć przeciwwskazania, zanim wystawi pacjentce e-receptę. Dotyczy to zarówno konsultacji z lekarzem przebiegających stacjonarnie, jak i tych, które odbywają się za pośrednictwem Internetu. Przeciwwskazaniem do stosowania tabletek „dzień po” jest nadwrażliwość na jakikolwiek z ich składników. Może się jednak zdarzyć tak, że pacjentka uczulona jest na octan uliprystalu, ale może bezpiecznie stosować lewonorgestrel i odwrotnie.
Przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji awaryjnej jest również ciąża potwierdzona lub podejrzewana. Lekarz może nie wystawić pacjentce również recepty, jeśli miała ona w przeszłości incydent ciąży pozamacicznej lub zapalenia jajowodów. Przeciwwskazanie stanowić mogą również ciężkie zaburzenia czynności wątroby, ciężka astma, a oprócz tego stosowanie niektórych leków obecnie lub do 4 tygodni wstecz.
Tabletki „dzień po” a karmienie piersią – czy to jest przeciwwskazanie?
Kobiety karmiące piersią nie mogą stosować wielu leków, gdyż te przenikają do mleka matki, co mogłoby być groźne dla dziecka. Jeśli natomiast chodzi o karmienie piersią i stosowanie antykoncepcji awaryjnej, tematy te nie wykluczają się wzajemnie. Kobiety, które karmią dziecko piersią, mogą przyjąć tabletkę „dzień po”, jednak pod pewnymi warunkami. Konieczne będzie odstawienie dziecka od piersi na pewien czas od zażycia pigułki „dzień po”.
W przypadku stosowania tabletek ellaOne wymagany czas odstawienia dziecka od piersi wynosi tydzień. W tym czasie można posiłkować się laktatorem, aby utrzymać laktację, jednak nie można odciągniętego mleka podawać dziecku. Nieco krótszy czas dotyczy stosowania tabletek Escapelle. W tym przypadku dziecko należy odstawić od piersi jedynie na 8 godzin od połknięcia pigułki – w tym czasie też można posiłkować się laktatorem, a odciągnięte mleko wylewać.