Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?

Mikołaj Mikiciuk

boisko do piłki nożnej wymiary

Wymiary boiska do piłki nożnej nie zawsze było ściśle ustandaryzowane i stałe. Do 2008 roku wszystkie boiska piłkarskie musiały spełniać pewne wymogi, lecz ich rzeczywiste wymiary były bardzo różne. Stąd też pochodziła przewaga drużyny miejscowej, ponieważ grając na danym boisku piłkarskim można było wypracować idealnie swoją technikę gry w grupie wiedząc czego można się spodziewać i w jaki sposób zareagować w danej sytuacji. Często dokładne wymiary boiska do piłki nożnej nie są znane nawet niektórym fanom tego sportu! Raczej znamy orientacyjną długość i szerokość, dlatego warto sprawdzić jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej!  

Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?

Według wytycznych z marca 2008 roku, zatwierdzonych przez IFAB (International Football Association Board), oficjalne wymiary boiska do piłki nożnej, na których rozgrywają się profesjonalne rozgrywki to 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. 

Dotychczasowe wymiary mogły wynosić od 90 do 120 metrów długości oraz od 45 – 90 metrów szerokości, co uznawano wielokrotnie za niesprawiedliwe. Przeciwnicy przyzwyczajeni do stylu gry na własnym boisku zyskiwali dzięki temu dużą przewagę. Przykładowo w zależności od szerokości boiska, ustawienie zawodników było zupełnie inne. Ponadto zawodnicy, którzy ćwiczyli na większych boiskach piłkarskich, także zyskiwali przewagę na boiskach o mniejszych wymiarach dzięki lepszej kondycji. Wspomniane czynniki miały ogromny wpływ na końcowy wynik meczu, więc standaryzacja była wymagana w celu wyrównania szans. 

Uwaga! Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na pytanie jakie są wymiary boiska do piłki nożnej, należy pamiętać, że powyższe wymiary dotyczą boiska, na którym są rozgrywane profesjonalne rozgrywki. Natomiast aktualnie w użytku są setki boisk utworzonych w oparciu o stare przepisy, których wielkość może się znacząco różnić od siebie!  

Poniżej prezentujemy porównanie boiska o standardowych wymiarach (zaznaczonych na zielono) w porównaniu z najmniejszym możliwym (90m x 45m) oraz możliwie największym (120m x 90m), które funkcjonowały przed 2008 rokiem.

porównanie wymiarów boisk

Jak wygląda boisko do piłki nożnej?

wymiary boiska do piłki nożnej

To jak wygląda boisko wie raczej każdy, ale zapiszmy to w punktach. Boisko piłkarskie:

  • jest wyznaczone przez białe linie o grubości nie większej niż 12 cm, 
  • jest prostokątem podzielonym liniami na dwie, równe połowy,
  • posiada 2 krawędzie boczne i 2 końcowe,
  • posiada na środku linii końcowych bramki o wymiarach 7,32m x 2,44m, 
  • posiada okół bramek pole karne o wymiarach 16,50m x 40,32m,
  • posiada w polu karnym pole bramkowe o wymiarach 18,32m x 5,5m,
  • posiada na środku linii rozdzielających połowy okrąg ropoczynający grę o promieniu 9,15m,
  • posiada oznaczony chorągiewką, o wysokości co najmniej 150 cm, każdy narożnik.    

Dla lepszego zobrazowania jak wygląda boisko do piłki nożnej przedstawiamy powyższy obrazek. 

Jaka jest powierzchnia boiska do piłki nożnej?

Boisko do piłki nożnej jest prostokątem, więc bardzo łatwo obliczyć jego powierzchnię:

  • 68 metrów szerokości x 105 metrów długości = 7140 m2 = 0,714 ha

Powierzchnia boiska piłkarskiego wynosi 7140 metrów kwadratowych. Oczywiście weźmy pod uwagę, iż jest to wielkość liczona od wyznaczonych białych linii. Wielkość murawy jest wyraźnie większa – co najmniej po 2 metry większa z każdej ze strony. Nie mówiąc o całkowitej powierzchni stadionu, która może zawierać dodatkowo bieżnię lekkoatletyczną i trybuny. 

Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej typu “Orlik”?

Oficjalne wymiary boiska piłkarskiego są podane do profesjonalnych rozgrywek. W przypadku rozgrywek młodzików, czy też treningów dzieci, trenerzy mają możliwość zmniejszenia wielkości boiska celem adaptacji do potrzeb liczebności i możliwości drużyny początkujących piłkarzy.

Najczęstszym typem boiska, na którym aktualnie rozgrywane są mecze piłki nożnej w szkołach i gry podwórkowej, jest Orlik. Wymiary boiska do gry w piłkę nożna ze sztuczną nawierzchnią wynoszą 30 metrów szerokości i 62 metry długości. Natomiast boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią typu tartan, służące do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę posiada wymiary 20 metrów szerokości x 30 metrów długości.

Warto wiedzieć na jakim boisku grasz i jaka strategia ustawienia obrony i napastników przy danej szerokości. Pozwoli Ci to na zaplanowanie gry na boisku przeciwnika, które może się różnić od Twojego. 

Jak się zmieniał wymiar boiska od początku piłki nożnej?

Sama piłka nożna, jej zasady, obecna forma jak i wymiary boisk oraz bramek zmieniały się na przestrzeni lat i rejonów świata. Historia tego sportu nie jest do końca jasna, lecz z pewnością w 12 wieku naszej ery był to już znany sport. Zanim ujednolicono zasady minęło zatem kilkaset lat. 

W europie piłka nożna największą ewolucję przeżyła w okresie średniowiecza. W ówczesnej Anglii piłka zrobiona była ze świńskiego pęcherza i kopana była z jednego punktu boiska do drugiego. Tego typu rozrywka była zarezerwowana dla młodych ludzi, a ich rozgrywanie budziła duże kontrowersje. Na przestrzeni kolejnych lat, rozgrywki przybrały rożne formy, lecz przeważała ta, która polegała na wprowadzeniu piłki do bramki przeciwnika. Nie obowiązywały żadne ogólne zasady gry jak i wymiary boisk, czy też bramek. 

Pierwsze ogólne zasady gry, a w tym wymiary boiska zostały opisane w zbiorze w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku. To właśnie wtedy bramki zostały obsadzone bramkarzami, jednakże reszta zasad nadal była dość zróżnicowana. Natomiast rozwój piłki nożnej zaczął się diametralnie zmieniać i już w roku 1800 zaczęły powstawać pierwsze kluby piłkarskie w angielskich szkołach. 

Wielkość boisk podyktowana była różnymi zasadami gry panującymi w różnych regionach. Jedną niezmienną rzeczą pozostawało tylko uzyskanie punktu za wprowadzenie piłki do bramki przeciwnika. Nowoczesne boiska są już ściśle ustandaryzowane, dając wszystkim zespołom takie same szanse. Niezależnie od kraju, boisko do gry profesjonalnej musi spełnić szereg wymagań stawianych przez IFAB.

4.5/5 - (22 votes)

Dodaj komentarz