Jakie są wymiary bramki do piłki nożnej?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

wymiary bramki do piłki nożnej

Zastanawiasz się jakie są wymiary bramki do piłki nożnej? Zazwyczaj ta informacja znana jest tylko i wyłącznie osobom, które na co dzień zajmują się piłką nożną lub handlem. Warto zauważyć, iż rozmiar ten będzie zależny od boiska, na którym gramy i charakteru gry. Istnieją bowiem bramki przeznaczone do profesjonalnych rozgrywek, bramki treningowe, a także bramki do piłki halowej, czy typu Orlik. W tym artykule odpowiemy na to jakie są wymiary bramki do piłki nożnej wszystkich możliwych wariantów! Zapraszamy.   

Czym jest bramka piłkarska?

Bramka według definicji to dwa pionowe słupy połączone poziomą poprzeczką, wraz z linią końcową, namalowaną na nawierzchni boiska. Natomiast z tyłu bramki znajduje się siatka zatrzymująca piłkę. W piłce nożnej przekroczenie linii końcowej przez piłkę, zwanej także jako linii bramkowej, powoduje zdobycie gola. Pozostała konstrukcja bramki może się od siebie bardzo różnić ze względu na rodzaj montażu. 

Istnieje kilka typów bramek aktualnie wykorzystywanych do uprawiania sportu piłki nożnej. Poniżej znajdziesz wszystkie możliwe warianty.

Jakie są wymiary bramki do piłki nożnej według standardu FIFA?

wymiary bramki boiska piłkarskiego

Siatki do bramek piłkarskich pełnią kluczową rolę w łatwym i szybkim rozpoznawaniu momentu zdobycia gola, a ich specyfikacja może być różna, dostosowana do poziomu rozgrywek i wymogów regulaminowych.

Wraz z wejściem uchwały IFAB z marca 2008 roku, bramka do profesjonalnej rozgrywki musi mieć wymiary 7,32 metra szerokości oraz 2,44 metra wysokości. Wymiary te odpowiadają angielskim jednostkom: 8 stóp wysokości oraz 8 jardów szerokości, ze względu na kraj pochodzenia federacji IFAB oraz największego rozwoju piłki nożnej.  

Podsumowując, oficjalne wymiary bramki do piłki nożnej to:

  • Szerokość: 244 cm (8 stóp),
  • Wysokość: 732 cm (8 jardów).

Od 2008 roku wymiary bramek nie zostały zmienione. Ponadto nie istnieją na ten moment najmniejsze argumenty za tym, aby w przyszłości mogłoby cokolwiek ulec zmianie w tym zakresie. 

Tak duże wymiary sprawiają, iż takie bramki nie mają zastosowania na większości mniejszych boisk. Treningi ze względu na duży koszt utrzymania murawy i 2 razy mniejszą ilość zawodników, często prowadzone są na mniejszych boiskach. 

Jakie są wymiary bramki treningowej i na Orliku?

wymiary bramki do piłki nożnej orlik

Zespoły posiadające własne boiska najczęściej wymiarami nie spełniają wytycznych FIFA. Poza tym granie na tak dużej bramce, przy mniejszych rozmiarach boiska skończyłoby się częstymi stratami punktów. Dlatego też do celów treningowych, czy też rozgrywek z mniejszą ilością osób, a także bramek na tzw. Orlikach, wykorzystuje się bramki treningowe o znacznie mniejszych wymiarach. 

Zarówno bramka treningowa jak i bramka na Orliku posiada wymiary 5 metrów szerokości oraz 2 metry wysokości. Oczywiście istnieją aluminiowe bramki treningowe o pełnych wymiarach 7,32 metra szerokości i 2,44 metra wysokości, lecz najczęściej wykorzystywana jest treningów rzutów karnych.

Nawet niskie osoby nie powinny mieć problemu ze złapaniem piłki z bramki treningowej o mniejszych rozmiarach, czy bramki na orliku. Tego typu bramka jest najczęściej montowana w Polsce, zwłaszcza na obiektach sportowych przy szkole, czy wszelkich boiskach ze sztuczną nawierzchnią. Nawet profesjonaliści wykorzystują je do celów treningowych, a także idealnie sprawdzi się podczas szkolnych turniejów i zawodów amatorskich.  

Jakie są wymiary bramki do piłki halowej lub bramka na boisku wielofunkcyjnym?

wymiary bramki do piłki halowej

Piłka halowa jest odmianą piłki nożnej rozgrywanej na hali. Charakteryzuje się dużo mniejszymi wymiarami boiska i zmienionymi zasadami gry co do linii końcowych boiska gwarantując dużo  szybszą grę. Natomiast boisko wielofunkcyjne na obiektach typu Orlik, to boisko służące do gry w siatkówkę, piłkę nożną, piłkę ręczną, koszykówkę. Wymiary bramki do piłki halowej i na boisku wielofunkcyjnym posiadają 3 metry szerokości oraz 2 metry wysokości. 

Bramka wydaje się bardzo mała, a zdobycie gola dużo łatwiejsze. Nic bardziej mylnego, cała rozgrywka potrafi się kończyć w podobnych wynikach co na pełnowymiarowym boisku. W przypadku zastosowania mniejszej piłki, czy też podczas dużych dysproporcji pomiędzy drużynami, wynik może ten osiągać wysokie liczby. 

Jakie są wymiary bramek do piłki nożnej dla dzieci?

Największa różnorodność bramek istnieje w przypadku gier dla dzieci, gdzie każdy rodzic może kupić bramkę dowolnej wielkości w zależności od potrzeby. Natomiast w przypadku rozgrywek dzieci warto wziąć pod uwagę wytyczne PZPN (Polski Związek Piłki Nożnej), który stosuje europejskie standardy dla rozgrywek dziecięcych w przedziałach wiekowych. 

  • Wymiary bramki dla dzieci od 6 do 7 lat to 3 metry szerokości i 1 metr wysokości.
  • Wymiary bramki dla dzieci od 8 do 9 lat to 3 metry szerokości i 1,55 metra wysokości. Zastosowana jest tutaj bramka typu Żak.
  • Wymiary bramki dla dzieci od 10 do 13 lat to 5 metrów szerokości i 2 metry wysokości. Zastosowana jest tutaj bramka typu Orlik.

Chcesz dowiedzieć się jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej? Sprawdź koniecznie nasz artykuł. 

5/5 - (10 votes)

Dodaj komentarz