Jak złożyć kondolencje po angielsku?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

kondolencje po angielsku

Strata bliskiej osoby jest zawsze bardzo ciężka. Dlatego kiedy spotyka coś takiego naszego znajomego lub dalszą rodzinę, warto złożyć wyrazy współczucia i zapewnić o chęci pomocy, czy wsparcia. Tak właśnie z pomocą przychodzą kondolencje. Jest to najtrudniejsza forma komunikacji, gdyż obydwóm stronom towarzyszą przeróżne emocje i nigdy do końca nie wiadomo jak to może się skończyć. Stres może być spotęgowany zwłaszcza kiedy należy złożyć kondolencje po angielsku. Niniejszy poradnik przeprowadzi Was przez ten proces i dowiesz się jak złożyć kondolencje po angielsku, a także pobierzesz wzory.

Czym są kondolencje?

Źródło składania kondolencji ma swój początek w kulturze Amerykańskiej, gdzie żegna się zmarłego wspominając jego czyny, czy też opowiadając o tym jakim był człowiekiem. Aktualnie w Polsce forma ta przybrała postać współczucia dla najbliższej rodziny, co ma potwierdzenie także w samym znaczeniu słów pochodzących z łaciny, gdzie “con dolore” oznacza “wyrażenie smutku”. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule: “Jak złożyć kondolencje z powodu śmierci”. 

Kondolencje zatem są wyrażeniem smutku i zapewnienie pomocy, wsparcia dla osób, które najbardziej przeżywają stratę danej osoby i ich żałoba będzie trwać najdłużej. Nie ulega wątpliwości, iż jest to najtrudniejszy i najsmutniejszy sposób przekazywania jakichkolwiek informacji. W Polsce kondolencje zapisały się na trwałe w naszej kulturze. 

Kondolencje po angielsku 

Kondolencje w języku angielskim to “Condolence” albo “RIP Message” lub “RIP Text” co w dosłownym znaczeniu oznacza mowę pogrzebową. W zależności od kraju i tradycji kondolencje można złożyć bliskiej rodzinie zmarłego jak i w stosunku do samego zmarłego.  

Składanie kondolencji już w języku polskim nie należy do najłatwiejszych czynności, natomiast jeszcze ciężej może być, aby zrobić to po angielsku. Trzeba wziąć pod uwagę także taki czynnik, że nie wiemy w jaki sposób ktoś został wychowany i czy należy na coś uważać, aby kogoś nie urazić. Nie martw się jednak na zapas. Jeśli szczerze powiesz to co leży Ci na sercu wyrażając przy tym słowa łączenia się w bólu, to nikt nie powie złego słowa. Nie szukaj najpiękniejszego wiersza ani tekstu, ponieważ może być to niekorzystnie postrzegane. 

Jeśli masz okazję złóż kondolencje po angielsku osobiście, natomiast jeśli musisz składać je na odległość spróbuj zadzwonić. Wysyłaj maile, SMS’y, czy wiadomości na Facebooku dopiero w ostateczności lub w sytuacji kiedy wiesz, że nie dasz rady tych słów wypowiedzieć. Nie składaj życzeń do osoby zza granicy w naszym ojczystym języku, gdyż zmuszanie ich do używania tłumacza także niezbyt pozytywnie wpłynie na ich postrzeganie. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z gotowych tekstów, które specjalnie dla Was przygotowaliśmy. 

Czy warto wysłać wiadomość kondolencyjną?

Kiedy dowiadujesz się o śmierci danej osoby z pewnością masz mieszane uczucia i nie wiesz co zrobić. Będą one się różnić w zależności od tego jak blisko byliście ze sobą. Złożenie kondolencji pogrążonym w żałobie najbliższym zmarłego będzie dla Ciebie wielkim wyzwaniem, lecz pamiętaj, że zawsze to dobry pomysł. Niezależnie jednak czy był to ktoś bliski, czy dawny znajomy pojawia się w naszym życiu smutek i poczucie konsternacji spowodowane kruchością życia. 

Wiele osób nie radzi sobie w takich sytuacjach i ma trudności ze znalezieniem odpowiednich słów, które wsparłyby żałobników na duchu. Oto krótkie porady, które możesz zastosować:

 1. Śmierć ukochanej osoby jest najtrudniejsza. Spróbuj umieścić w wiadomości kondolencyjnej wzmianki o szczęśliwych chwilach, które mogą przynieść chwilę szczęścia podczas ich czytania. 
 2. Odejście bliskiego przyjaciela możesz uczcić wspominając o wyjątkowych chwilach razem spędzonych. 
 3. Pożegnaj współpracownika wspominając jak inspirującą i wyjątkową osobą był. Wspólne spędzanie kilku godzin dziennie naprawdę zbliża i wzajemnie wpływa na swoje życie.  
 4. Pożegnaj sąsiada podziękowaniem za otrzymaną przyjaźń i zapewnij wsparcie bliskim. 
 5. Zawsze bądź sobą. Nie pisz słów, których nie uważasz za prawdziwe. Jeśli dana osoba nie była blisko Ciebie, po prostu złóż kondolencje. Jeśli dana osoba była blisko, osobista notatka przyniesie bardzo potrzebne pocieszenie osobom czytającym wiadomości kondolencyjne.
 6. Składając kondolencje po angielsku sprawdź koniecznie znaczenie używając translatora.

Jak napisać kondolencje po angielsku? Przykład / wzór

Jeśli śmierć danej osoby również odbiła się na Tobie i nie potrafisz się skupić nad wymyślaniem własnych kondolencji lub po prostu nie znasz języka angielskiego i chcesz skorzystać z gotowego rozwiązania, możesz skorzystać z gotowych przykładów. Dzięki nim wyrazisz smutek, współczucie dla tych którzy cierpią jeszcze bardziej niż Ty. Skopiuj kondolencje po angielsku i wyślij do znajomego / rodziny. Teksty nie są w kontrowersyjne i nie powinny wzbudzić żadnych wątpliwości.  

Kondolencje po angielsku – ogólne

 1. “Deepest condolences to all of the (Imię zmarłego) family. I will always remember (Imię zmarłego) love for his family.”
 2. “After a lifetime of friendship, it is very difficult to say goodbye. Our deepest sympathy to your family.”
 3. “Thinking of your family, (Imię zmarłego) was a great friend to my parents and our family.”
 4. “Lord be with you at this time. She is safe in the arms of Jesus now. Our deepest condolences.”
 5. “Our hearts ache for you during this difficult time.”
 6. “I’m so sorry for your loss. I’m here for you.”
 7. “Is there anything I can do for you right now?”
 8. “We are so sorry for your loss. (Imię zmarłego) was an amazing man and we were blessed he was a part of our Family.”
 9. “How sorry I am that she has gone so soon. My heart is with you. Love,”
 10. “We hope you know how much you and yours are loved. We are so sorry.
 11. Although we are apart in miles, we are together always in heart and spirit. Much much love,”
 12. “May you feel warm embrace, comfort and peace in your grief journey. You and your family are close in thought and prayer. I love you”
 13. “Words just can’t say enough. Know that I mourn with you and pray for your strength through this painful loss. Love,”
 14. “If you ever want to talk, I’m here for you.”
 15. “I know you must be hurting, and I’m here to listen.”
 16. “Our deepest sympathy and prayers to you and your family, (Imię zmarłego) will deeply be missed.”
 17. “May God wrap his arms around you and the entire family and give you peace. We love you all and are so blessed to have known Snow. Love always,”
 18. “All of us from (School) High School, Class of ’67 express our sincerest condolences to the family of (Imię zmarłego). She will surely be missed by everyone.”
 19. “You are all in my thoughts and prayers. God bless”
 20. “So sorry to hear about (Imię zmarłego) – she was a dear, sweet person that had a lot of love in her heart! She will be missed!! Your family is in my thoughts and prayers.”
 21. “Let me offer my sincere condolences to you.”
 22. “May you find comfort in knowing you are not alone, you are surrounded by those who care for you.”
 23. “Please remember that we love and care about you and will be here for you always. “
 24. “You and your family are surrounded by love during this difficult time. “
 25. “May my condolences bring you comfort and may my prayers ease the pain of this loss.”
 26. Prayers for peace and comfort in the days ahead. Love,”
 27. “Wishing you peace to bring comfort, courage to face the days ahead and loving memories to forever hold in your heart. Love, Our deepest sympathies.”
 28. “May the good memories see you through the difficult times ahead. We are all here for you!”
 29. “So sorry! We are here if you need anything! She was an amazing person!”
 30. “We hope this blanket will bring you warmth and support in your time of grief and in the days to come. With our deepest condolences”
 31. “Those who have shown us love, brought us joy, and made us laugh, have given us the lasting gifts of a beautiful life – and blessed our memories forever. Our Sincere Sympathy.”
 32. “I am deeply saddened by the news of your loss. I pray that God will grant you the strength. My most sincere condolences.”
 33. “Remembering her wonderful and gentle soul will forever remain in our hearts. May she rest in peace. “
 34. “Our hearts are saddened by your loss and our thoughts and prayers are with you. Sincerely,”
 35. “A great man has left this earth but will forever be in our hearts. Great memories will live on. All our love,”
 36. “It was truly a pleasure to have gotten to know (Imię zmarłego). He/she will be missed dearly.  “
 37. “My thoughts and prayers are with you and your family at this sad time.”
 38. “My deepest condolences to the entire family.“

Kondolencje po angielsku z powodu utraty ojca

 1. “Your father was an extremely caring and kind man. I know that no matter where you are, he will always be watching over you.” 
 2. “Let the memories of your father provide you with comfort and serve as guidance.” 
 3. “A father’s guiding hand always sits on the shoulder of his children.”
 4. “Our prayers continue for you, your mother, sister and family. May this throw give you warmth and comfort as you carry the memories of your father.”
 5. “He was a wonderful father and grandfather to me and mom but we know he was also your friend and confidant! I hope this helps commemorate him for future generations of our family! With Love,”
 6. “Our sympathy for the loss of your father. Sincerely, your coworkers”
 7. “Know that our thoughts are with you and your family at this sorrowful time. May you know that your dad is now at peace and he Loved you Dearly…Our Deepest Sympathy”
 8. “For you and your sisters, from all of us in your work Family. We know your dad had to be spectacular as he raised you. You are a wonderful legacy.”
 9. “May his memory be eternal. Your Dad truly loved his family.”
 10. “Your dad was a kind man and a true gentleman, he always put others before himself. He will undoubtedly be missed.”
 11. “My sincere condolences. Your father was a remarkable friend, and his passing was tragic. We will be praying for your family.”
 12. “I am sorry for your loss. Your Dad was the pillar of our community and will be missed. Your family is in our prayers.”
 13. “Your Dad was such a nice man. It saddened us when we heard he passed on. Rest in Heaven.”
 14. “We are profoundly saddened for the loss of your father. You will be in our prayers.
 15. “Your Dad always boasted about what a beautiful family he had. I know that you meant so much to him. Truly sad for your loss.”
 16. “I know, he will be looking out for you and your brothers always. That’s the type of guy he was.”
 17. “I worked with your Dad for over 35 years, he was a kind and honest man. Please, tell your Mom that we share her sorrow.”
 18. “Your Father has passed on, but his thoughts, hopes, and dreams live on.”
 19. “I am genuinely sorry for your loss. No condolence message can express how much your Dad meant to me and how sad I am about your loss.”

Kondolencje po angielsku z powodu utraty mamy

 1. “Your mother’s kindness was contagious and her memory will live on forever.” 
 2. “My deepest condolences to you and your family during this time. Your mother was an amazing woman and she will truly be missed.” 
 3. “A mother is with us always, first in her lifetime, then forever in our memory.” 
 4. “When someone you love becomes a memory, that memory becomes a treasure. May you treasure all your memories of your Mom. Hugs,”
 5. “We are so sorry to hear about your mom. We are keeping you and the family in our thoughts and prayers. We are here for you if you need anything. Love,”
 6. “I know it’s nowhere near the same, but maybe sometimes when you’re really missing your mom, you can wrap this blanket around your shoulders and imagine it’s a hug from her. I cannot express.”
 7. “Moms are special people, we will pray for you and your family.”
 8. “Your Mom was a beautiful person inside and out, you and your family are in our mind and prayers. In loving memory of your Mother. From your Neighborhood Friends.”
 9. “Your mom was a truly an extraordinary woman and was admired by everyone who knew her.”
 10. “May time heal the sadness that you feel with the loss of your Mother. During these tough times, know that you are in our thoughts and prayer.”
 11. “We will pray for you and the rest of your family. God Bless your Mom.”
 12. “Thinking of you in the loss of your sweet dear mother. Love (Name) Family!!!!”
 13. “My heartfelt Condolence for the loss of your mother, we pray your faith will give you strength.”
 14. “The loss of your incredible mother has saddened us. You remain in our thoughts and prayers. We love you all SO much!!”
 15. “The loss of your mother has saddened our entire family, she was such a great friend. We hope the precious memories you carry in your heart will help you through this challenging time.”
 16. “Moms are special people, and we will pray for you and your family.”

Kondolencje po angielsku z powodu utraty brata / siostry

 1. “Had the pleasure of working with your Brother, everything seemed brighter when he was around. We share your sorrow.”
 2. “Your Sister will be missed. I am a better person because of her. God Bless your family.”
 3. “I so wish I could be there today with you and your family. I loved (Name of deceased) as a brother. I will continue to love him and you all until we all greet one another in the Presence of Christ!”
4.6/5 - (11 votes)

Dodaj komentarz