Zdrowie i Uroda

Kinesiotaping – skuteczność czy nowy trend?

Nie raz i nie dwa zdarzyło Wam się spotkać osoby z naklejonymi plastrami na twarzy lub na ciele? To nic innego, jak plastrowanie dynamiczne wykorzystywane przez fizjoterapeutów, ortopedów, rehabilitantów, a także przez sportowców.

Kinesiotaping świetnie sprawdza się przy urazach, kontuzjach, silnych bólach, obrzękach i stanach zapalnych. 

Metoda oklejania plastrami jest znana już od lat 70 ubiegłego wieku, jednak obecnie ponownie wraca do łask i znajduje swoje zastosowanie na wielu płaszczyznach, w tym również w kosmetologii. Jakie działanie ma kinesiotaping i kto powinien z niego korzystać? 

Jak działa plastrowanie dynamiczne?

 Kinesiotaping to nieinwazyjna metoda polegająca na oklejaniu plastrami ciała oraz twarzy, co przyspiesza regenerację i pozwala szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Prawidłowo zaaplikowane tejpy unoszą skórę ku górze zwiększając przestrzeń między powięzią, a skórą właściwą. Dzięki temu dochodzi do poprawy krążenia krwi i limfy. Plastrowanie dynamiczne ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie sportowej i fizjoterapii, ale i u osób sporadycznie uprawiających sporty. Sprawdzi się również w kosmetologii. 

Zastosowanie kinesiotapingu w praktyce 

Plastrowanie to metoda wykorzystywana przez fizjoterapeutów, specjalistów medycyny sportowej, ale nie tylko! Jeśli jesteś osobą dopiero rozpoczynającą swoją przygodę z tejpowaniem pewnie zastanawiasz się, jakie dokładnie zastosowanie ma kinesiotaping. Przede wszystkim nie musisz być zawodowym sportowcem startującym w maratonach czy uprawiającym inne dyscypliny. Plastrowanie to również rozwiązanie dla amatorów sportu i nie tylko! Główne wskazania do kinesiotapingu to:

  • kontuzje, urazy, 
  • ból kręgosłupa, rwy kulszowej i innych części ciała, 
  • wady postawy, 
  • obrzęki, 
  • skręcenia, 
  • napięcia mięśniowe, 
  • ból kręgosłupa u kobiet w ciąży, 
  • blizny, rozstępy, 
  • zmarszczki na twarzy. 

Plastrowanie dynamiczne redukuje obrzęki, zmniejsza ryzyko kontuzji, przyspiesza powrót do sprawności fizycznej oraz ma wiele innych zastosowań. W kosmetologii kinesiotaping twarzy skutecznie zmniejsza ryzyko pojawienia się zmarszczek, wygładza, uelastycznia, łagodzi napięcia nerwowe oraz rozluźnia. Mimo, że plastrowanie jest dla każdego, to aby było skuteczne plastry muszą być zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto wcześniej skonsultować się z fizjoterapeutą, który wyjaśni sposób i zasady prawidłowej aplikacji tapów. 

Plastrowanie dynamiczne to również skuteczny sposób, aby zapobiegać kontuzjom, a dodatkowo nie krępuje ruchów i pozwala na wykonywanie aktywności fizycznej jak dotychczas. Cieszy się sporym zainteresowaniem wśród zawodowych sportowców, ale i fizjoterapeutów, rehabilitantów czy amatorów sportu.

Właściwości taśm do kinesiotapingu 

Plastry kinezjologiczne to w rzeczywistości elastyczny materiał z jednej strony pokryty klejem zapewniającym odpowiednią przyczepność do skóry. Plastry rozciągają się do ok. 130%, a niektóre z nich nawet do 170% i zostały zaprojektowane w taki sposób, aby naśladowały skórę. Tejpy w kolorze beżowym są praktycznie niewidoczne na skórze, jednak dostępnych jest wiele różnych wzorów i kolorów, które pozwalają wyróżnić się z tłumu. 

Tejpy do kinesiotapingutrwałe i wodoodporne, dzięki czemu nie ma konieczności unikania kontaktu z wodą, np. podczas kąpieli czy pływania na basenie. Są również odporne na pot i utrzymują się od 5 do ok. 10 dni. Jest to idealny sposób na regenerację dla sportowców i wszystkich osób aktywnych fizycznie, które często są narażone na kontuzje i urazy. 

Jakie części ciała można tejpować? 

kinesiotaping plastrowanie

Jeśli zastanawiasz się, jakie części ciała można oklejać plastrami, to odpowiedź jest prosta: wszystkie! Najważniejszy jest prawidłowy sposób tejpowania. Jeśli jesteś osobą, która wcześniej nie miała styczności z kinesiotapingiem weź pod uwagę konsultację z fizjoterapeutą.


Specjalista nie tylko wyjaśni, jak w prawidłowy sposób aplikować tejpy, aby były skuteczne, ale przede wszystkim zdiagnozuje występujące dolegliwości. Należy pamiętać, że metoda plastrowania ma na celu łagodzić dolegliwości oraz zapobiegać powstawaniu kontuzji, ale w przypadku występowania poważniejszych schorzeń nie zastąpi konsultacji ze specjalistą ani pełnego leczenia. 

Do najczęstszych miejsc, w jakich aplikujemy plastry kinezjologiczne należą m.in. łydki, stopy czy kolana, ale także bark, kark czy ramiona. To skuteczny sposób na powrót do sprawności, ale także zapobiegający rozwojowi kontuzji czy urazów. 

Partner

Autorem tekstu jest firma współpracująca z portalem Poradniki.net.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button