Jesteś seniorem? Bądź aktywny!

Artykuł zewnętrzny

senior

Seniorzy nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej i umysłowej. Ćwiczenia ruchowe pomagają wzmocnić mięśnie i kości, poprawić równowagę i koordynację, a także zapobiec chorobom serca i układu krążenia. Natomiast aktywność umysłowa wpływa korzystnie na funkcje poznawcze, zapobiega demencji, zwiększa poczucie niezależności i poprawia jakość życia. Regularna aktywność fizyczna i umysłowa poprawia nastrój, co przekłada się na ogólny dobry stan zdrowia i lepsze samopoczucie.

Aktywność fizyczna ważna dla seniora

W starszym wieku ważna jest aktywność fizyczna. Wysiłek fizyczny nie musi, a nawet nie powinien, być jednak zbyt intensywny. Wystarczą proste ćwiczenia, takie jak spacerowanie, jazda na rowerze, taniec czy gimnastyka. Ważne, żeby wykonywać je regularnie.

Korzyści płynące z systematycznej aktywności ruchowej są na tyle istotne, że w instytucjach, w których opieka nad seniorami jest zorganizowana i planowana, kładzie się nacisk nie tylko na codzienne ćwiczenia, ale również na udział w zawodach sportowych. Okazuje się, że seniorzy, którym sprawność pozwala na udział w takich wydarzeniach, bardzo chętnie się w nie angażują, a medale, puchary czy inne trofea sportowe są dla nich prawdziwym powodem do dumy.

Jak zorganizować zajęcia ruchowe i zawody?

senior

Oczywiście, nie trzeba być pensjonariuszem domu spokojnej starości, by móc korzystać z wydarzeń tego typu. Jeśli mieszkasz w większym mieście, bez trudu znajdziesz tego typu ofertę skierowaną do seniorów. Najczęściej jest to gimnastyka oraz taniec towarzyski, ale także zajęcia na pływalni czy na siłowni.

W mniejszych miejscowościach i na wsiach trudniej o taką formę aktywności, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zorganizować niewielką grupę i uprawiać systematycznie np. Nordic Walking. Można także poszukać instruktora tańca, fitness, Tai Chi czy jogi, który zgodzi się dojeżdżać do wynajętej sali – obecnie niemal każda większa wieś czy miasteczko dysponuje takim lokalem.

Świetnym zwieńczeniem sezonu sportowego mogą okazać się zawody albo turnieje. Nagrody w postaci sportowych trofeów można zamówić w dobrym sklepie internetowym, np. takim jak Boccale, a poczęstunek dla wszystkich uczestników zorganizować we własnym zakresie. Po długim wysiłku własnoręcznie przygotowane potrawy z grilla i ciasta domowego wypieku będą smakować doskonale!

Zadbaj także o aktywność umysłową

Poza ciałem, warto zadbać także o umysł. Jest to istotne w każdym wieku, a dla seniora ważne z kilku zasadniczych powodów. Aktywność umysłowa zapewnia:

  • zmniejszenie ryzyka zaburzeń poznawczych, takich jak choroba Alzheimera czy demencja,
  • poprawę funkcji poznawczych: pamięci, uwagi, koncentracji i myślenia abstrakcyjnego,
  • lepsze samopoczucie i zwiększenie poczucia samodzielności oraz niezależności,
  • polepszenie jakości życia: aktywność umysłowa może pomóc w utrzymaniu aktywności społecznej i zapobieganiu izolacji, która jest częstym problemem w starszym wieku.

Warto pamiętać, że aktywność umysłowa może przyjmować różne formy, takie jak czytanie, pisanie, rozwiązywanie krzyżówek, udział w kursach lub zajęciach na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a także korzystanie z rozmaitych aplikacji i gier edukacyjnych na smartfonie czy tablecie.

Oceń post

Dodaj komentarz