Limit kredytowy może być dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób pilnie potrzebujących środków, jak i dla tych, którzy lubują się w impulsywnych zakupach. Z tego względu karty kredytowe są popularnym rozwiązaniem, oferowanym przez sporą część banków i firm. Rozwiązania takie jak ranking kart kredytowych również cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ oferta dostępnych rozwiązań na rynku ciągle rośnie.
Przejdź na skróty:
Czym jest karta kredytowa?
Karty kredytowe to narzędzia płatnicze, które pozwalają użytkownikom na uzyskanie dostępu do dodatkowych środków pieniężnych. Nie jest to jednak równoznaczne z debetem na koncie osobistym, ponieważ karta kredytowa nie jest bezpośrednio powiązana z rachunkiem. W zależności od podmiotu, karty kredytowe pozwalają na wykorzystanie dodatkowych kilku, a czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jak to jednak bywa w przypadku produktów finansowych, owe środki należy zwrócić. Kartę kredytową można więc traktować jako alternatywę dla kredytu gotówkowego, którą ma się zawsze pod ręką.
Kto oferuje karty kredytowe?
Oferta kart kredytowych jest stosunkowo szeroka, ponieważ nie ogranicza się jedynie do banków i uprawnionych instytucji. Spora część firm także daje możliwość otrzymania karty kredytowej. Wybór jest na tyle spory, że potencjalni klienci mogą poczuć się przytłoczeni możliwościami. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ranking kart kredytowych, który zestawia ze sobą jedynie najlepsze, warte uwagi produkty i usługi. Korzystając z rankingu, możemy mieć pewność, że znalezione w nim karty kredytowe są bezpieczne, i będą korzystną pomocą finansową.
Wirtualne karty kredytowe
Niektóre firmy proponują swoim klientom tzw. wirtualne karty kredytowe, których zasada działania jest nieco inna. Zamiast standardowego, prostokątnego kawałka plastiku, klient otrzymuje dostęp do cyfrowej usługi, do której loguje się za pomocą utworzonego wcześniej konta. Takie rozwiązanie swoją funkcjonalnością nie odbiega od standardowych, fizycznych kart. Możliwe jest dokonywanie płatności zbliżeniowych, aktywne korzystanie z limitu, a także podpięcie usługi pod rozwiązania firm trzecich, np. Apple Pay i Google Pay. Wielu klientów preferuje wirtualne karty kredytowe ze względu na to, iż w obecnych czasach niemal każdy nosi przy sobie smartfona, z poziomu którego może mieć dostęp do takiego narzędzia płatniczego.
Karty kredytowe – jakie są koszty?
Niestety, korzystanie z karty kredytowej może wiązać się z opłatami. Poniżej przedstawiamy listę czynników, które mogą składać się na koszt wybranej karty.
Karta kredytowa – jakie mogą być opłaty?
- oprocentowanie i prowizja – podobnie jak w przypadku standardowego kredytu, tak i spłata limitu na karcie będzie powiększona o dodatkowe opłaty. Z tego powodu, warto zwracać uwagę na wartość RRSO, która mówi nam, ile zapłacimy w skali roku, wliczając w to wszystkie koszty.
- opłata za wydanie karty – jest to jednorazowy koszt, który obowiązuje najczęściej w przypadku korzystania z fizycznej karty kredytowej. Wyprodukowanie fizycznej karty kosztuje, więc często koszt ten przerzucany jest na użytkownika. Opłata może być większa szczególnie podczas wyrabiania metalowych kart.
- opłata za prowadzenie karty – aktywni użytkownicy mogą uniknąć miesięcznych opłat za prowadzenie karty kredytowej, np. poprzez wykonywanie określonej liczby przelewów danego miesiąca. Wszystko zależy jednak od regulaminu i umowy banku, dlatego warto zapoznać się z tymi dokumentami.
Jak znaleźć najlepszą kartę kredytową?
Nie warto szukać karty kredytowej na własną rękę. Takie rozwiązanie jest czasochłonne, i nie gwarantuje znalezienia najlepszej dostępnej usługi. O wiele lepszym wyjściem jest ranking kart kredytowych, który zawiera rozwiązania rekomendowane przez użytkowników, a także specjalistów branżowych. W ten sposób otrzymujemy bezpłatny dostęp do zestawienia najlepszych dostępnych kart kredytowych, z którego możemy korzystać w dowolnym momencie, całodobowo. Ranking kart kredytowych to rozwiązanie popularne nie tylko wśród nowych użytkowników, lecz także wśród powracających klientów. Jest tak, ponieważ oferta kart kredytowych, jak i cały rynek produktów finansowych, dynamicznie się zmieniają.
Co, jeśli nie spłacę limitu na karcie kredytowej?
Karty kredytowe, podobnie jak inne finansowe produkty i usługi, są finansowym zobowiązaniem. Klient, który zdecyduje się skorzystać z limitu na takiej karcie, musi liczyć się z tym, że będzie musiał zwrócić należność, zazwyczaj powiększoną o prowizję i odsetki. Całość musi zostać zwrócona w odpowiednim terminie, który zazwyczaj widnieje w podpisywanej wcześniej umowie o kartę kredytową.
Brak dopełnienia wyżej wspomnianych obowiązków może wiązać się z odsetkami karnymi, które mogą znacznie nadwyrężyć budżet użytkowników. W niektórych przypadkach, kiedy wierzyciel nie może odzyskać pieniędzy przez dłuższy czas, dochodzi do działań windykacyjnych. Aby karty kredytowe były dobrym rozwiązaniem, warto korzystać z nich jedynie, kiedy mamy odpowiednie dochody aby później spłacić całość.
Karta kredytowa – elastyczne wsparcie finansowe
Karty kredytowe określa się jako jedne z najbardziej elastycznych produktów finansowych, dostępnych na rynku. To klient decyduje, jaką kwotę wykorzysta, przez co suma należna do zapłaty wynika także z decyzji użytkownika. W przypadku braku wykorzystania środków w danym miesiącu, użytkownicy nie ponoszą zazwyczaj żadnych dodatkowych kosztów.
Warto wiedzieć także, czym jest tzw. spłata minimalna. Termin ten jest bezpośrednio związany z wykorzystanymi środkami na karcie, i oznacza minimalną kwotę, jaką należy zapłacić w danym okresie rozliczeniowym. Użytkownik nie musi więc spłacać całego zobowiązania naraz, i może rozłożyć zobowiązanie nawet na kilka miesięcy. To czyni karty kredytowe rozwiązaniem wygodnym, które nie będzie powodowało problemów ze spłatą.