Kino w domu czyli jak przystosować pomieszczenie

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

kino w domu

Sala kinowa w salonie to coś zupełnie innego, niż pojęcie kina domowego, które jest jedynie zestawem określonych urządzeń do audiowizualizacji. Profesjonalna sala kinowa jest zaprojektowana, zaadaptowana i wykonana według odpowiednich standardów. Kino domowe jako specjalnie przystosowana sala, stwarza wiele możliwości, jest spełnieniem marzeń niejednego wielbiciela sztuki filmowej. Jak przystosować domowe pomieszczenie na kinową salę?

Od czego zacząć?

Podejmując decyzję o zaadaptowaniu osobnego pomieszczenia na salę kinową w salonie, warto zastanowić się nad tym, będąc już na etapie projektowania domu lub mieszkania. Jeżeli wcześniej poinformujemy architekta o swoich planach, może on podjąć współpracę z profesjonalistami, zajmującymi się projektowaniem i wyposażeniem kinowych sal w domu. Najistotniejszą kwestią na etapie planowania, będzie odpowiednie rozłożenie instalacji kablowej. Warto zadbać w tym miejscu o specjalistę, który wyznaczy i zainstaluje poszczególne części całego systemu kina domowego. Istotnym warunkiem, jakim musi wyróżniać się kinowa sala w salonie, jest świetna akustyka i adekwatne wyciszenie. Dostęp do okna nie ma znaczenia, ponieważ zawsze można je zasłonić grubymi zasłonami – tzw. kotarami.

domowa sala kinowa

Wszystko, czego potrzebujesz…

Aby stworzyć kino w domu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych warunków, jakie należy spełnić. Warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy zajmą się aranżowaniem kina w salonie według najwyższych standardów – sprawdź ofertę tutaj.

Ściany – tylko matowe

Pokój, przeznaczony na kino domowe powinien być estetyczny, dostosowany zarówno do potrzeb projektu, jak i własnych upodobań. Istotnie ważną kwestią jest dobór odpowiedniego koloru ścian, które przede wszystkim powinny zostać pomalowane na ciemne barwy i posiadać matowe wykończenie. Dzięki takiemu zabiegowi, światło, które emituje projektor, nie jest  odbijane od ścian, ale od ekranu. Można zdecydować się również na dźwiękochłonne pokrycia np. pikowane bądź aksamitne panele ścienne, które prócz swojej technicznej roli, będą spełniać również dekoracyjną funkcję.

Oświetlenie ma moc

Oświetlenie to niewątpliwie bardzo istotny element jeśli chodzi o odpowiednią aranżację kina w salonie. Światło przyczynia się do kreowania atmosfery i nastroju wnętrza, podkreśla jego estetykę, jak również wpływa na komfort, dlatego też do takiego pomieszczenia nie powinny docierać promienie słoneczne, utrudniając prawidłowy odbiór obrazu. Należy również pamiętać o kontraście między jasnym ekranem, a resztą pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem instalacja subtelnych kinkietów o niedużej mocy, bądź świetlnych punktów instalowanych w suficie. Będzie to subtelne oświetlenie, które delikatnie rozproszy mrok. Można pokusić się także o instalację oświetlenia punktowego wzdłuż korytarza prowadzącego do wyjścia z pokoju.

seans filmowy w domu

Idealny obraz

Kluczowy element sali kinowej w salonie to oczywiście ekran we współpracy z projektorem. Rozpięte na ramie stałej ekrany, cechują się perfekcyjną płaszczyzną, a rama z aksamitnym wykończeniem, ma za zadanie poprawę widzenia kontrastu i niwelowanie świetlnych refleksów. Ekran z projektorem to ważny duet. Dzięki projekcyjnym tkaninom, ekrany zyskują różnorodne kąty świetlnego odbicia, a ich wzmocnienie i odpowiedni dobór zależne są od różnych czynników.  W domowej sali kinowej specjaliści od instalacji chcą uzyskać 14-16 fL jeśli chodzi o jasność, jak również dążą do zmaksymalizowania kontrastu. Ekrany do takiej sali są również dostępne jako tkaniny perforowane, dzięki którym możliwe jest ukrycie głośników frontowych bezpośrednio za materiałem.

Serce obrazu czyli projektor

Wysokiej jakości projektor jest niezbędnym elementem sali. Dzięki współpracy z ekranem projekcyjnym, utrzymuje jakość prezentowanych filmów. Profesjonaliści dobierają odpowiedni projektor, który najczęściej umieszczają w zabudowach. Poprzez takie rozwiązanie, estetyka wnętrza nie zostaje zaburzona. Głębokie kolory i naturalna dynamika to najważniejsze zalety prywatnej sali, jakich nie znajdziesz w komercyjnych kinach.

Dźwięk

Optymalne rozlokowanie głośników jest niesamowicie ważną kwestią. Aby domowa sala kinowa mogła działać na wysokim poziomie niezbędne jest rozplanowanie nagłośnienia. Nie istnieją tutaj ograniczenia związane ze specyfiką wnętrza, jak np. w salonie czy pokoju dziennym. W domowej salce kinowej można sobie pozwolić na instalację profesjonalnego nagłośnienia, które może zostać ukryte w ścianie, dekoracjach wnętrza, bądź suficie. Głośniki podłogowe można również wyeksponować.

W sali kinowej ważną kwestią jest moc nagłośnienia, dzięki któremu możesz przeżywać w domowym zaciszu, przygody bohaterów filmu. Każdy meloman doceni z pewnością takie udogodnienie.

Nie zapomnij o tym

  • Akustyka – przy aranżowaniu domowych sal, tworzone są również akustyczne ustroje, nadające wnętrzu wyjątkowego charakteru. Dzięki analizom, obliczeniom i doświadczeniu ekspertów od akustyki otrzymujemy idealnie wykonaną kinową salę.
  • Komfortowe fotele – dzięki wygodnym, funkcjonalnym fotelom, poczujesz się jeszcze lepiej niż w kinowej sali. Fotele mogą być podgrzewane, wentylowane, sterowane etc, w różnych kolorach z wybranymi elementami dekoracyjnymi.
  • Automatyzacja systemu – dzięki aplikacji, możesz zarządzać swoim systemem kinowym za pomocą kilku kliknięć. Możesz również połączyć aplikację z oświetleniem, fotelami czy roletami i zarządzać za jej pomocą.

Dzięki sali kinowej w zaciszu domowym, możesz w każdej chwili obejrzeć wybrany film na wysokiej jakości sprzęcie w profesjonalnie zaaranżowanej sali kinowej w salonie. Nie musisz już śledzić repertuaru lokalnego kina, aby obejrzeć coś na dużym ekranie. Kino w domu daje o wiele więcej możliwości.

Oceń post

Dodaj komentarz