Kontener a maszyna wirtualna

Artykuł zewnętrzny

kontener

Dziś podstawowym sposobem przetwarzania danych jest chmura, oparta na wirtualizacji, czyli tworzeniu wielu maszyn wirtualnych (VM) na pojedynczym sprzęcie fizycznym. Kontenery często porównuje się do VM, ale różnią się one zarówno architekturą, jak i korzyściami, jakie ze sobą niosą.

Czym są kontenery?

W telegraficznym skrócie – kontenery to wykonywalne jednostki oprogramowania. Proces konteneryzacji aplikacji obejmuje spakowanie jej razem z plikami konfiguracji, bibliotekami i zależnościami. Wynikiem jest obraz kontenera, który można następnie uruchomić w dowolnym środowisku.

Kontenery są małe, szybkie i przenośne, ponieważ w przeciwieństwie do maszyny wirtualnej nie muszą zawierać własnego systemu operacyjnego. Zamiast tego korzystają z funkcji i zasobów systemu operacyjnego maszyny, na której się znajdują.

Technologia kontenerów – zalety

Wydajność – Kontenery umożliwiają lepsze wykorzystanie procesora i pamięci, ponieważ współużytkują jądro systemu operacyjnego maszyny fizycznej, a pliki kontenerów potrzebują niewielu zasobów;

Skalowalność – Rozbudowane i wymagające aplikacje mogą być dzielone na mikroserwisy, co zapewnia im stabilne działanie nawet przy znacznym obciążeniu;

Przenośność – Kontenery zawierają wszystko, co jest potrzebne do uruchomienia znajdującego się w nich kodu, dzięki czemu oprogramowanie może zostać napisane raz, a następnie uruchamiane bez konieczności ponownego konfigurowania na różnych środowiskach czy infrastrukturze;

Separacja instancji – Kontenery są od siebie oddzielone, co pozwala na wprowadzanie zmian w jednym z nich, bez zaburzeń w sąsiadujących z nimi;

Wsparcie rozwoju i zmian – Wprowadzanie nowych funkcjonalności wymaga wyłączenia jedynie aktualizowanej części systemu. Jest to kluczowe dla aplikacji o wysokiej dostępności oraz pozwala organizacjom szybciej odpowiadać na zmiany zachodzące na rynku.

Kontener a maszyna wirtualna

W przypadku tradycyjnej wirtualizacji — niezależnie od tego, czy odbywa się ona w środowisku lokalnym, czy w chmurze — do wirtualizacji sprzętu fizycznego jest używany hiperwizor. Każda maszyna wirtualna składa się w takim przypadku z systemu operacyjnego gościa, wirtualnej kopii sprzętu koniecznego do działania systemu operacyjnego oraz aplikacji i powiązanych z nią bibliotek i zależności.

Zamiast wirtualizować podstawowy sprzęt, kontenery wirtualizują system operacyjny, dlatego każdy kontener zawiera tylko aplikację oraz jej biblioteki i zależności. Brak systemu operacyjnego gościa sprawia, że kontenery są tak lekkie, a tym samym szybkie i przenośne.

Wirtualizacja to sprawdzona technologia, która stanowi podstawę dzisiejszych środowisk IT. Kontenery natomiast rozwijają niektóre cechy maszyn wirtualnych, zapewniając niezwykle wysoki poziom elastyczności oraz przenośności. Sprawdzają się szczególnie w środowiskach hybrid i multicloud, a developerzy korzystając z nich mogą tworzyć aplikacje pod dowolny system czy konfigurację. 

Konteneryzacja jest jednak dość młodym rozwiązaniem, więc próg wejścia w nią może być dość wysoki. Szczególnie biorąc pod uwagę, że tworzenie w tej technologii wymaga zmiany podejścia do pisania aplikacji. 

Co wybrać?

Czy firmy powinny rezygnować z wirtualizacji na rzecz kontenerów? Jak w przypadku większości rozwiązań IT wszystko zależy od potrzeb – nie ma jednej “złotej konfiguracji”, która będzie doskonałym rozwiązaniem dla każdego.

Niejedna organizacja na pewno zyska na wykorzystaniu kontenerów i zdecydowanie warto je wdrożyć, ale nie jako zamiennik wirtualizacji, a jako dodatkowe narzędzie. Wdrożenie kontenerów w chmurze hybrydowej lub stworzenie hybrydowego środowiska poprzez wprowadzenie konteneryzacji zdecydowanie zwiększy zwinność i przygotuje firmy na dalszy rozwój – zarówno technologiczny, jak i biznesowy.

Oceń post

Dodaj komentarz