Każdy z nas po pracy potrzebuje się czymś zając. Dobrze jest mieć kreatywne hobby. Poprzez pielęgnowanie własnego poletka zapewniamy sobie wentyl bezpieczeństwa i ucieczkę przed rzeczywistością. Sprawdźmy kreatywne, odprężające hobby, jakimi możemy się oddać po ośmiu godzinach pracy.
Przejdź na skróty:
Szycie
Zajęcia kreatywne są nieodłącznym elementem szeroko pojmowanej twórczości. Na przykład pisarz posługuje się słowami, a muzyk wykorzystuje nuty. W naszej kulturze pisarstwo i komponowanie muzyki cieszą się wysokim statusem społecznym, jednakże pod pojęciem twórczości można rozumieć wiele rzeczy. Nie bez powodu szycie znalazło się na początku zestawienia kreatywnych hobby dla każdego. Obecnie coraz rzadziej niestety możemy znaleźć osoby, które potrafią szyć – wolimy kupować gotowe ubrania. Tymczasem jeszcze parę dekad na porządku dziennym było tworzenie czegoś nowego ze starego. Przerabianie ubrań jest formą recyklingu, co więcej daje nam gwarancję, że rzeczy, które wyszły spod naszej ręki, są całkowicie oryginalne. Szycie nie jest aż tak trudne – wymaga skupienia i pewnych umiejętności, jednakże skupienie można wypracować, a umiejętności nabyć. Nie musimy od razu rzucać się na projekt sukni ślubnej. Warto zacząć od małych rzeczy, które umilą nam codzienność: chusteczki, woreczki na biżuterię, z czasem poduszka czy przytulanka dla dziecka, a jeśli szycie wjedzie nam w nawyk i stanie się pasją, możemy pomyśleć o czymś trudniejszym na przykład przeróbce o spodni, bluzki czy o uszyciu kostiumu.
Kamyczek do kamyczka
Jakiś czas temu pojawiły się kolorowanki dla dorosłych pozwalające na tworzenie niesamowitych prac. Ich znakiem charakterystycznym są szczegółowe elementy do pokolorowania, które mogą przerosnąć dziecko, ale nie dorosłego. Kluczem do stworzenia pięknego obrazu jest cierpliwość. Wciągając się w kolorowanie coraz to nowych pól, pozwalamy zatriumfować wyobraźni i zmysłowi estetycznemu. Ponadto takie ćwiczenia są świetnym treningiem dłoni i palców, które przez wzgląd na pracę przy komputerze niestety odzwyczajają się od trzymania pióra. Na podobnej zasadzie działają mozaiki diamentowe. Dokładając kamyczek do kamyczka za pomocą instrukcji jesteśmy w stanie stworzyć trójwymiarowe obrazy o różnorodnej tematyce – od kwiatów, przez mitologiczne stworzenia, na krajobrazach skończywszy.
Rękodzielnictwo
Można byłoby wymienić wiele kierunków artystycznych związanych z rękodzielnictwem. Rękodzielnictwo dziś wiąże się ściśle ze sztuką ludową. Są miejsca w Polsce słynące z wyrobu konkretnych przedmiotów: naczyń, figurek, strojów. Rękodzielnictwo polega na wspomnianym już szyciu, na malowaniu, na rzeźbieniu, na struganiu. Są osoby specjalizujące się w wykonywaniu szopek bożonarodzeniowych, malowaniu jajek wielkanocnych, struganiu zwierząt, haftowaniu chust. Warto podtrzymywać rodzime tradycje, gdyż są dowodem kulturalnego i artystycznego życia narodów. Jeśli szukamy naprawdę ekskluzywnych kreatywnych zainteresowań, dlaczego nie zainteresować się lokalnymi tradycjami i sztuką ludową?