Mata gumowa – wszechstronne użytkowanie

Artykuł zewnętrzny

mata gumowa

Utrzymanie czystości i zachowanie bezpieczeństwa to priorytet nie tylko w domach, budynkach czy miejscach użyteczności publicznej, ale i w halach produkcyjnych. Jednym z materiałów, które to umożliwiają, jest mata gumowa. Wykładziny gumowe różnych rodzajów to możliwość ich doboru do różnych potrzeb i warunków.

Płyty gumowe to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli chodzi o zapewnienie wygody i bezpieczeństwa. Dlatego są w różnym  celu wykorzystywane nie tylko w halach produkcyjnych, szkołach, siłowniach czy biurach. Bardzo dobry użytek można też z nich zrobić we własnym domu czy mieszkaniu przy zabezpieczaniu powierzchni, np. podłogowych.  Co ważne, wśród tego typu produktów w ofercie dostępne są różne rodzaje, a mata gumowa na metry to dodatkowo rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Jakie zalety ma płyta gumowa? Co ją charakteryzuje? Jakie są rodzaje, jeśli chodzi o maty gumowe i jak je najlepiej wykorzystać? O tym wszystkim w dalszej części tekstu. 

Wykładzina gumowa – charakterystyka

Maty gumowe to materiał bardzo odporny. Charakteryzuje je duża trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – nawet przy intensywnym użytkowaniu. Dobrej jakości maty gumowe położone na podłodze są w stanie bez uszczerbku przetrwać naprawdę bardzo długo. Co ważne, dzięki swoim cechom antypoślizgowym zapewniają też bezpieczeństwo użytkowania różnych powierzchni. Maty gumowe jest też bardzo łatwo utrzymać w czystości – wystarczy je tylko odkurzyć i użyć wilgotnego mopa czy wilgotnej ścierki. W zależności od rodzaju maty gumowe są też bardzo odporne na wysokie temperatury. Warto też dodać, że nowoczesna wykładzina gumowa jest rozwiązaniem (wbrew pozorom) bardzo estetycznym, jeśli chodzi o wygląd – co nie pozostaje bez znaczenia w aranżacji wnętrz. Kolor czarny często pasuje do różnego rodzaju wystroju. Mata gumowa jest również antypoślizgowa, co zapewnia bezpieczeństwo.

Mata gumowa – wykorzystanie w domu 

Mata gumowa ze względu na swoje – wymienione wyżej – cechy jest stosowana na podłogach w siłowni, w kuchniach restauracyjnych, halach produkcyjnych, czy miejscach gdzie zmywa się naczynia. A jakie zastosowanie mata gumowa może mieć w domu? Można ją wykorzystać na przykład jako materiał wyciszający pod zbyt głośno chodzącą pralkę. A to dlatego, że kolejną cechą, jest to, że wykładzina gumowa doskonale tłumi dźwięki. Antypoślizgowość maty i to, że dobrze się trzyma ona powierzchni, można wykorzystać do tego, by położyć na nich dywany. Dzięki temu nie będą się one podwijać i przesuwać po śliskiej podłodze. To z kolei zwiększy domowe bezpieczeństwo. Zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci czy osoby starsze. Mata gumowa doskonale sprawdzi się też w patio, garażu czy ganku domu. Dzięki niej cały brud i np. błoto z zewnątrz nie dostaną się do wnętrza. Mata silikonowa bardzo dobrze zda też egzamin w szufladach – różnego rodzaju organizery nie będą się wtedy przemieszczać. Wiele osób decyduje się też na maty gumowe w prywatnych kuchniach. Nie tylko stanowią one doskonałą amortyzację dla stawów podczas długiego stania (tu należy wybrać matę, która ma odpowiednią grubość), ale i łatwo jest ją utrzymać w czystości (płyta silikonowa jest też bardzo odporna na gorący tłuszcz). Niektórzy wykorzystują maty jako wykładziny podłogowe w domowych siłowniach lub też jako maty bezpośrednio do ćwiczeń na podłodze. W tym ostatnim przypadku zapewniają one dużą wygodę.

Maty gumowe stosowane dla zwierząt

Zwierzęta domowe czy gospodarskie to dużo radości i korzyści. Jednak to też dużo pracy i obowiązek dbania o ich bezpieczeństwo. I tu właśnie również się sprawdzą płyty gumowe. Taka mata, która ma odpowiednią grubość, bardzo dobrze funkcjonuje na przykład w budzie czy kojcu dla psa. Między innymi ze względu na jej właściwości termoizolacyjne oraz dzięki temu, że łatwo jest ją utrzymać w czystości. Takie maty to także duża wytrzymałość, więc, izolując powierzchnię podłogi, będą w dobrym stanie przez długi czas użytkowania podłogi. Płyta gumowa jest też wykorzystywana, jeśli chodzi o powierzchnie podłóg przyczep do transportu zwierząt. Podczas niego zwierzę nie ślizga się w przyczepie, co bardzo pozytywnie wpływa na jego bezpieczeństwo. Płyty są tez stosowane w boksach dla koni czy jako maty dla świń i krów. Mają one gładką powierzchnię, łatwo utrzymać je w czystości – nie wnika w nie brud wraz z bakteriami. Produkty tego typu bez wątpienia wpływają znacząco na poziom higieny, jeśli chodzi np. o hodowlę zwierząt czy trzymanie ich w domu. 

Gumowe maty – rodzaje 

Maty gumowe to nie tylko różna ich grubość, ale także różne materiały. Dlatego dostępne są:

  • płyta i mata silikonowa
  • płyta i mata fluorowa
  • mata i płyta gumowa SBR
  • płyta i mata gumowa NBR
  • płyta i mata gumowa EPDM.

Maty te mają różne właściwości. W związku z tym łatwo jest je dopasować do swoich potrzeb. Są również sprzedawane w rolkach (mata gumowa na metry), co dodatkowo ułatwia tę kwestię.

Maty gumowe – montaż

Bez wątpienia dużą zaletą, którą charakteryzuje się mata gumowa, jest jej łatwy montaż. Można to zrobić zupełnie samodzielnie. Wystarczy tylko odpowiednio wymierzyć powierzchnię, matę i odpowiednio ją ułożyć. Można też zastosować klej do gumy.

Produkty takie jak mata gumowa warto kupować w specjalistycznych sklepach. Tam czekają maty do łatwego montażu o wysokiej jakości i przydające się inne materiały (takie jak np. klej do gumy). Poza tym w takim miejscu zawsze możemy liczyć na fachowe doradztwo w temacie odpowiedniego doboru maty czy płyty gumowej.

 

Oceń post

Dodaj komentarz