Ocieplenie budynku styropianem – zrób to dobrze

Artykuł zewnętrzny

ocieplenie budynku

Prawidłowa termoizolacja budynku jest jednym z najważniejszych etapów jego modernizacji czy też budowy. To właśnie od kwestii tego, w jaki sposób ocieplimy nasz budynek oraz jaki ma materiałem, zależeć będzie bardzo wiele komfortu.

Poprawnie wykonana termoizolacja za pomocą chociażby styropianu pozwoli również na zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy na  ogrzewaniu.

Rodzaje styropianu do ociepleń

Styropian budowlany, czyli popularny EPS lub nowocześniejszy XPS od dawna odgrywa istotną rolę jako materiał izolacyjny. Jego właściwości termiczne i mechaniczne sprawiły, że jest stosowany w wielu miejscach – od domów jednorodzinnych po budynki przemysłowe. Oba te styropiany różnią się znacząco procesem produkcji. XPS to styropian ekstradowany, czyli posiada zamkniętą strukturę komórkową. Dzięki temu ten rodzaj styropianu jest bardziej gęsty i o wiele bardziej odporny na wilgoć i wchłanianie wody niż standardowy EPS. Dzięki temu dobrze sprawdza się w aplikacjach wymagających lepszej izolacji termicznej szczególnie w miejscach bardziej wilgotnych. W ostatnim czasie pojawia się również nowoczesna pianka PUR, która jest pianką do wykonywania maszynowych ociepleń budynków. Oczywiście jest to świetne rozwiązanie, ale również ono posiada wady i nie w każdej sytuacji będzie mogła być ona użyta.

Samodzielne wykonywanie ociepleń budynku

Część osób decyduje się na samodzielne wykonanie ocieplenia swojego budynku. W sytuacji, kiedy nie posiadamy odpowiednich umiejętności technicznych, a także wiedzy, jest to czynność dość ryzykowna. Możemy bowiem zepsuć niektóre elementy ocieplenia, co może powodować chociażby późniejsze mostki termiczne, nieszczelności, które będą również odczuwalne w naszych rachunkach za ogrzewanie budynku. Jeżeli zatem tylko możemy, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tych prac fachowcom.

Zamówienie styropianu i montażu

Zlecenie prac profesjonalistom oczywiście nie jest niczym skomplikowanym. Wiele hurtowni oferujących styropian budowlany od razu proponuje również ekipę fachowców, którzy zapewnią jego odpowiednie ułożenie na naszej elewacji i ogrzanie w ten sposób naszego budynku. Zarówno w przypadku wykonywania prac samodzielnie, jak również, gdy decydujemy się na powierzenie tego zadania fachowcom, liczyć musimy się z tym, że potrzebny będzie czas nawet kilku tygodni na wykonanie wszystkich prac. Warto jednak ten czas poświęcić zważywszy na wszelkie korzyści jakie w późniejszym czasie możemy uzyskać, przede wszystkim oszczędności na rachunkach. Więcej informacji znajdziesz na Styropmin.pl.

Oceń post

Dodaj komentarz