Odzyskiwanie danych z karty SD – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

Odzyskiwanie danych

Karty SD od lat pozostają bardzo popularnym nośnikiem danych – wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, przyzwoitą pojemnością oraz bardzo atrakcyjną ceną. Obsługa i korzystanie z kart SD są niezwykle proste i praktyczne. Dlatego też wiele z nas przechowuje na nich cenne dane – zarówno ważne dokumenty, jak i zdjęcia czy pliki wideo. Oczywiście karty SD również ulegają awariom, co wiąże się niestety z utratą naszych plików. Przedstawiamy najczęstsze usterki dotyczące kart SD; sprawdzimy również, czy istnieje możliwość odzyskania danych w takich sytuacjach. Zapraszamy do lektury!

Karta SD – co warto o niej wiedzieć?

karty sd

Historia kart SD sięga roku 2000. Firmy, takie jak Toshiba, SanDisk praz Panasonic opracowały wtedy właśnie ten standard, a z czasem powstało wiele jego wersji. Obecnie karty te mają naprawdę szerokie zastosowanie – w smartfonach, kamerach, odbiornikach GPS czy cyfrowych aparatach fotograficznych. Trzy lata po premierze klasycznego standardu, zaprezentowano kartę o mniejszych wymiarach – czyli miniSD, a dwa lata po tym wydarzeniu pokazano microSD (te pierwsze praktycznie wyszły z użycia). Dużą zaletą tych akcesoriów jest bardzo mały rozmiar; taką kartę możemy zabrać ze sobą wszędzie, mając wszystkie nasze pliki zawsze pod ręką. Ponadto nowe karty oferują bardzo szybką prędkość zapisu i odczytu danych, a ich cena nie jest wygórowana. Wykorzystując kartę microSD w smartfonie możemy bez problemu sformatować ją tak, aby urządzenie czytało ją jako część pamięci wbudowanej. Jest to ważne w kontekście aplikacji, które można w takiej sytuacji instalować właśnie na karcie pamięci, oszczędzając tym samym pamięć telefonu. Jednak możliwość przeprowadzenia tej czynności zależy w głównej mierze od producenta sprzętu. Kilka marek, takich jak Apple czy Xiaomi w ogóle nie wyposaża modeli swoich telefonów w slot kart pamięci.

Karty SD – rodzaje usterek

  • Karty SD narażone są w dużym stopniu na usterki mechaniczne – takie karty zabieramy ze sobą w różne miejsca; chwila rozkojarzenia może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zamoczenie karty; każdy kontakt z wodą, wilgocią będzie bardzo niekorzystny i może doprowadzić do utraty danych. Innym błędem jest narażanie karty SD na działanie ekstremalnych temperatur; ponadto zbyt długie i intensywne eksploatowanie może doprowadzić do przegrzania. Oczywiście zdarzają się również przypadki, w których karta SD ulega złamaniu, podniszczeniu itp. Warto pamiętać, że w przypadku uszkodzeń mechanicznych naprawa karty i odzyskanie danych na niej zapisanych jest zadaniem bardzo trudnym i na pewno nie należy podejmować prób rozwiązania problemu samodzielnie.
  • Niestety w niektórych przypadkach odzyskanie danych w ogóle nie będzie możliwe – oczywiście wszystko zależy od stopnia uszkodzeń, ale również od modelu karty. Najgorsze przypadki to takie, w których doszło do przełamania struktury kości pamięci. Uszkodzenia fizyczne należą do najpoważniejszych uszkodzeń, a skutki takiej usterki są ciężkie do usunięcia. Podczas użytkowania karty SD należy unikać jej odłączania podczas przesyłania danych oraz pomijania opcji bezpiecznego usuwania.
  • Uszkodzenia logiczne kart SD nie są aż tak poważne i tutaj szanse na odzyskanie plików w całości są już bardzo duże. Usterką logiczną będzie np. przypadkowe skasowanie danych. Przywrócenie danych w takich przypadkach będzie dla specjalistów zadaniem prostym – o ile zostanie spełniony jeden warunek. Mowa o uniknięciu nadpisania. Otóż usunięte pliki nadal znajdują się w pamięci karty; tyle że zostają one oznaczone i przygotowane do zastąpienia przez inne, nowe dane. Jest to proces nieodwracalny, zatem jeżeli zależy Ci na odzyskaniu usuniętego pliku, nie zapisuj nowych danych na karcie, które mogłyby trwale zastąpić te poprzednie. W celu uniknięcia nadpisania zaleca się zaprzestanie korzystania z karty do czasu przywrócenia plików przez profesjonalistę. Do uszkodzeń logicznych zaliczamy również sformatowanie danych, a także usterki wynikające z ataków wirusów komputerowych.
  • Trzecią grupę usterek kart SD stanowią uszkodzenia elektryczne, a ich przyczyną są bardzo często błędy użytkowników. Podczas korzystania z karty dochodzi oczywiście również do zużycia elementów elektronicznych. Źródłem tego typu problemów mogą być również przepięcia.

Usterka karty SD – objawy

  • Komputer/aparat nie widzi karty SD.
  • Brak możliwości odczytania danych.
  • Znikanie plików.
  • Pojawianie się komunikatów o konieczności przeprowadzenia formatowania lub błędzie dostępu.
  • Wyświetlanie informacji o kończącej się pojemności, przy czym na karta nie została jeszcze zapełniona danymi.

Utrata danych z karty SD – jak możesz zapobiec problemowi?

Użytkownicy bardzo często zapominają, że o karty SD należy dbać, a podczas korzystania musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Choć karty te są ogólnie bardzo trwałymi gadżetami, to uszkodzenia również mogą się zdarzyć – tym samym nasze dane ulegną utracie. Jak wspomnieliśmy wyżej, nie powinno się narażać kart na kontakt z wilgocią – jest to bowiem ich słaby punkt, nawet niewielka ilość płynu może doprowadzić do usterki. Karty te są również bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia.

Bardzo szkodliwe jest również odłączanie karty, gdy jest ona jeszcze w użyciu; żywotność karty znacząco skraca również podłączanie jej do wielu urządzeń. Optymalnym rozwiązaniem będzie zakup do każdego z naszych sprzętów osobnej karty. Dlaczego? Chodzi tutaj o unikanie błędów logicznych; każdy sprzęt, do którego włożymy kartę, sformatuje ją sobie tak, aby pasowała ona do jego parametrów. Używanie tej samej karty z różnymi urządzeniami wiąże się z możliwością wystąpienia błędów zapisu. Kolejnym błędem jest przesyłanie danych z aparatu z baterią na wyczerpaniu; całkowite rozładowanie przerwie transfer plików, co może doprowadzić do uszkodzenia. Duże zmiany temperatury, ekstremalne warunki pogodowe również przyczyniają się do poważnych uszkodzeń kart SD – a co za tym idzie, utraty plików. Aby uchronić się przed problemami, warto zapełniać pamięć karty do końca, zgrać np. zdjęcia, a następnie sformatować kartę przed kolejnym skorzystaniem. Usunięcie kilku plików, a następnie zastąpienie ich innymi danymi może prowadzić do różnego rodzaju błędów zapisu.

Problem z kartą SD – odzyskanie danych jest możliwe

Korzystanie z kart SD jest rozwiązaniem bardzo praktycznym i wygodnym. Podczas użytkowania tego typu akcesoriów warto jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Chociaż takie karty są dość wytrzymałe, to jednak nie są odporne na warunki ekstremalne – o czym zapomina większość użytkowników. O ile będziemy chronić kartę przed niekorzystnymi czynnikami, a także korzystać z niej w sposób zgodny z zaleceniami producenta, będzie nam ona służyła przez długi okres czasu, a zapisane na niej dane będą bezpieczne. Jeżeli zaś już doszło utraty danych – należy jak najszybciej odłączyć ją od naszego urządzenia i udać się do specjalisty od data recovery. Jeżeli nie dopuścimy do nadpisania mamy ogromne szanse na przywrócenie plików w całości.

Oceń post

Dodaj komentarz